Kto musí pri nástupe do zamestnania absolvovať vstupnú lekársku prehliadku, koľko stojí a kto ju zaplatí?
Úlohou vstupnej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci, je posúdiť zdravotnú spôsobilosť zamestnanca na danú prácu. Výsledky lekárskej prehliadky určia, či môže zamestnanec danú prácu vykonávať,. Zamestnávateľ by mal tieto výsledky v plnom rozsahu rešpektovať, čím predíde vážnym poškodeniam zdravia pracovníka
Kto musí absolvovať vstupnú lekársku prehliadku
Povinnosť absolvovať lekársku preventívnu prehliadku pri nástupe do zamestnania, závisí od kategórie prác, v ktorej sú zamestnanci zaradení.
Povinne musia absolvovať vstupnú lekársku prehliadku zamestnanci zaradení do 3. a 4. kategórie prác. Okrem zamestnancov zaradených do 3. a 4. kategórie prikazuje zákon č. 355/2007 Z. z. absolvovať lekársku prehliadku pri nástupe do zamestnania v prípade, ak zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis, napríklad pri práci so zobrazovacou jednotkou (počítačom),
U zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do 1. a 2. kategórie prác nie je zákonom stanovená povinná vstupná lekárska prehliadka. Zamestnávateľ ju teda môže, ale aj nemusí zabezpečiť a vyžadovať. Výnimkou je už spomínaná situácia, ak to vyžaduje osobitný predpis. Typickým príkladom sú zamestnanci v kanceláriách, ktorí celý deň pracujú s počítačom
Pri nástupe dohodára je vstupná preventívna prehliadka povinná v prípade, že nastupuje na pracovisko a profesiu, ktorá spĺňa vyššie spomenuté podmienky. Keďže podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP sa aj dohodár považuje za zamestnanca a teda je zamestnávateľ povinný zaraďovať zamestnancov „na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav, najmä na výsledok posúdenia ich zdravotnej spôsobilosti na prácu, schopnosti, na ich vek, kvalifikačné predpoklady a odbornú spôsobilosť podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a nedovoliť, aby vykonávali práce, ktoré nezodpovedajú ich zdravotnému stavu, najmä výsledku posúdenia ich zdravotnej spôsobilosti na prácu, schopnostiam, na ktoré nemajú vek, kvalifikačné predpoklady a doklad o odbornej spôsobilosti podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci”, musí k nemu pristupovať rovnako ako k riadnemu zamestnancovi.
Lekárske prehliadky mimo nástupu do zamestnania
Aj keď je vstupná lekárska preventívna prehliadka kľúčová z hľadiska prijímania do pracovného pomeru, nie je zďaleka posledná, ktorú musia zamestnanci počas trvania pracovného pomeru absolvovať.
Zákon č. 355/2007 Z. z. definuje tieto druhy preventívnych prehliadok:
- vstupné lekárske preventívne prehliadky (LPP),
- LPP v súvislosti s výkonom práce (periodické),
- LPP pred každou zmenou pracovného zaradenia,
- LPP pri skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu alebo pri skončení výkonu práce fyzickej osoby – podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, zo zdravotných dôvodov,
- LPP po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu, ak o to zamestnanec požiada bývalého zamestnávateľa, u ktorého vykonával prácu s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie.
- mimoriadne LPP, ktoré nariaďuje zamestnávateľovi úrad verejného zdravotníctva v prípade, ak sa výrazne zmenia faktory práce a pracovného prostredia alebo zdravotné riziko alebo dôjde k závažným zmenám zdravotného stavu zamestnancov.
Periodické lekárske preventívne prehliadky je v prípade 3. kategórie potrebné opakovať každé dva roky. U 4. kategórie, každý rok. U tzv. nerizikových prácach (1. a 2. kategória), nie je zákonom daná periodicita prehliadok. U kategórie 2 sa však odporúča interval každé 3 roky.
Okrem uvedených situácií je potrebné lekárske prehliadky vykonať ešte v dvoch prípadoch:
- pri opakovanom výskyte choroby z povolania u rovnakej profesie na tom istom pracovisku,
- pri zamestnancoch zaradených do druhej, tretej alebo štvrtej kategórie, ak túto prácu zamestnanec nevykonával viac ako šesť mesiacov zo zdravotných dôvodov.
Koľko stojí lekárska prehliadka a kto ju platí?
Výška poplatku za vstupnú lekársku preventívnu prehliadku je rôzna a závisí od cenníka konkrétneho lekára. Ceny u špecialistov, lekárov pracovnej zdravotnej služby, bývajú častokrát vyššie ako u bežných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a to aj z dôvodu rozsiahlejších vyšetrení. Ceny sa zväčša pohybujú v rozmedzí od 15 do 35 eur.
Náklady, ktoré vznikli za účelom posudzovania zdravotnej spôsobilosti na prácu, uhrádza podľa zákona č. 355/2007 Z. z. zamestnávateľ. Keďže ide o povinnosť, ktorá je zamestnávateľom ustanovená osobitným predpisom, sú tieto náklady uznaným daňovým výdavkom.
V prípade 1. a 2. kategórie prác, kde nie je stanovená povinnosť vykonávať preventívne prehliadky, je na zamestnávateľovi, či tieto výdavky uhradí, alebo nie. Ak sú lekárske prehliadky ustanovené v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve alebo inom internom predpise spoločnosti, nastáva pre zamestnanca povinnosť ich absolvovať a pre zamestnávateľa nastáva povinnosť ich uhradiť. V tomto prípade, si náklady s tým spojené môže zamestnávateľ uznať ako daňové výdavky.
Forma vstupných lekárskych prehliadok
Pri prijímaní uchádzača na pracovné miesto sa okrem iných predpokladov posudzujú aj výsledky lekárskeho posudku o zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, čiže výsledky vstupnej lekárskej preventívnej prehliadky.
Pri lekárskej prehliadke zamestnanec oznámi svojmu všeobecnému lekárovi, prípadne lekárovi pracovnej zdravotnej služby, všetky okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šírenia ochorení a informácie dôležité pre posudzovanie ochorení vo vzťahu k vykonávanej práci (napríklad zamestnanec, ktorý sa uchádza o pozícii, kde je potrebná ručná manipulácia s ťažkými bremenami, by mal svojho ošetrujúceho lekára oboznámiť so svojimi problémami s chrbticou).
Uchádzač o zamestnanie alebo zamestnanec ďalej k preventívnej lekárskej prehliadke doručí svoju zdravotnú dokumentáciu od svojho ošetrujúceho lekára zmluvnému lekárovi, ktorý vykonáva posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu alebo výpis zo zdravotnej dokumentácie, v prípade, že sa toto posúdenie nevykonáva u ošetrujúceho všeobecného lekára.
Zamestnávateľ poskytne pracovnej zdravotnej službe (prípadne všeobecnému lekárovi u kategórie 1 a 2) potrebné informácie o výkone konkrétnych pracovných činností jednotlivých zamestnancov, kategorizáciu zdravotných rizík spojených s výkonom konkrétneho zamestnanca.
Po vykonaní všetkých vyšetrení lekár vyplní zamestnancovi tlačivo „Lekársky posudok o zdravotnej spôsobilosti na prácu“, ktorý následne doručí zamestnávateľovi. Kópie lekárskeho posudku o zdravotnej spôsobilosti na prácu doručí zamestnancovi a lekárovi, s ktorým má zamestnanec uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vzor lekárskeho posudku je uvedený v prílohe zákona č. 355/2007 Z. z.
Kto vykonáva vstupné lekárske preventívne prehliadky?
Zákon č. 355/2007 Z. z. hovorí, že lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci „vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo, špecializačnom odbore klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo špecializačnom odbore služby zdravia pri práci“, ak ide o práce zaradené v 3. a 4. kategórií prác. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby, sa môžu rámci lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci, vykonať aj ďalšie potrebné doplnkové vyšetrenia. Tie vykonávajú lekári iných príslušných špecializačných odborov (pr. gynekológia).
Zákon ďalej hovorí, že v prípade 1. a 2. kategórií prác „lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci môžu okrem lekárov pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačných odboroch vykonávať aj lekári so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo a lekári so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria poskytujúci všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť pre deti a dorast“.
Kto môže vykonávať zdravotné prehliadky zamestnancov:
(Riziková) kategória prác | Kto môže vykonať lekársku preventívnu prehliadku (LPP) |
---|---|
prvá a druhá kategória prác | Všeobecný lekár |
tretia a štvrtá kategória prác | lekár – špecialista v odbore pracovné lekárstvo a toxikológia (lekár pracovnej zdravotnej služby) |
prvá až štvrtá kategória prác | lekár – špecialista v odbore pracovné lekárstvo a toxikológia (lekár pracovnej zdravotnej služby) |
Záver
Zákon definuje povinné vstupné LPP pre zamestnancov vykonávajúcich práce v 3. a 4. rizikovej kategórii. Pri druhej kategórii je vstupná LPP odporúčaná, no sú prípady, kedy môže byť aj povinná, napríklad ak zamestnanec celý deň pracuje s počítačom. Aj dobrovoľne vykonané LPP však majú svoj zmysel. Okrem benefitu pre zamestnancov je to aj ochrana pre zamestnávateľa. Ak totiž zamestnanec absolvuje LPP pri nástupe do zamestnania a rovnako pri ukončení pracovného pomeru, tak je v budúcnosti pomerne ľahké preukázať alebo vyvrátiť, v ktorom zamestnaní vznikla prípadná choroba z povolania.
PZS – odborne, komplexne a na kľúč, kontaktujte nás
Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku od overeného poskytovateľa PZS.