Nové sumy stravného (diéty) od 1. 9. 2012

Opatrenie 248/2012 z 20. augusta 2012 o sumách stravného z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny mení sadzby stravného (diéty) pre jednotlivé časové pásma. Nové sumy stravného sa používajú od 1.9.2012.

Sadzby stravného pri tuzemských pracovných cestách (diéty) od 1. septembra 2012

Od 1. septembra 2012 sú platné vyššie sadzby stravného pre tuzemské pracovné cesty pre jednotlivé časové pásma, a to nasledovne:

Účinnosť Časové pásmo
5 – 12 hod. 12 – 18 hod. nad 18 hod.
od 1. 9. 2012 4,00 EUR 6,00 EUR 9,30 EUR
zvýšenie sadzby stravného o: 20 centov 30 centov 50 centov


Výdavky na stravovanie podnikateľa

Zákon o dani z príjmov uznáva za daňové výdavky stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1, 2 (príjmy z podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na  kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (od 1. 9. 2012 je to suma 4 eurá).

Článok pokračuje pod reklamou

Sumu daňového výdavku do výšky maximálne 4 eurá za deň si môže podnikateľ uplatniť len vtedy, ak mu súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie v súvislosti s výkonom závislej činnosti, nemá ako zamestnanec nárok na stravné pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách alebo neuplatňuje výdavky na stravovanie v súvislosti s výkonom činnosti vykonávanej na inom mieste, ako je táto pravidelne vykonávaná.

Zároveň je potrebné splniť nasledujúce podmienky:

  • výdavky na stravovanie sú preukazne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov – preukaznosť zabezpečí dokladom o nákupe stravných lístkov, dokladom o nákupe stravovacích poukážok, faktúrou vystavenou stravovacím zariadením, dokladom z elektronickej registračnej pokladnice o zakúpení hlavného jedla,
  • výdavky sú zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka.

Ak si podnikateľ v určitý deň zakúpi hlavné jedlo za menej ako 4 eurá, napr. za 3,20 eura, do daňových výdavkov si môže uplatniť sumu 3,20 eura. Naopak, ak si v ďalší deň zakúpi jedlo napr. za 5 eur, do daňových výdavkov si môže uplatniť maximálne sumu 4 eurá.

Výdavky na stravovanie zamestnancov

Daňovými výdavkami sú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v Zákonníku práce. Zo Zákonníka práce vyplýva pre zamestnávateľa povinnosť poskytovať zamestnancovi príspevok na stravovanie, a to:

  • vo výške najmenej 55 % z ceny jedla, 
  • najviac za každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 – 12 hodín (stravné pri 5 – 12 hod. pracovnej ceste je od 1. 9. 2012 4 eurá). Maximálna suma daňovo uznaných výdavkov od 1.9.2012 je 2,20 eura.

Zmena minimálnej výšky stravovacích poukážok (gastrolístkov) od 1. 9. 2012 na 3 eurá

Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Zákonník práce ustanovuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky (gastrolístku), ktorá musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín (4 eurá), teda hodnota stravovacej poukážky od 1. 9. 2012 musí predstavovať najmenej 3 eurá. Do 31.8.2012 bola minimálna suma gastrolístka 2,85 eura.

Sadzby stravného pri zahraničných pracovných cestách

Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených zákonom o cestovných náhradách stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma do 6 hodín vrátane,  6 až 12 hodín, nad 12 hodín.

Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni:

  • do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
  • nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
  • nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

Sadzby stravného pri zahraničných pracovných cestách nájdete v nasledovnom článku.

Sadzby stravného od 1.11.2014 nájdete tu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pracovné úrazy v dôsledku (nielen) horúčav na pracovisku: povinnosti a prevencia

Vyčerpanie, nepozornosť či malátnosť, ktoré v období leta hrozia, môžu zapríčiniť pracovný úraz. Čo ním (nie) je a na čo by mali myslieť zamestnanci aj zamestnávatelia?

Zvýšenie stravného v roku 2024 (návrh)

Ministerstvo práce v júni 2024 zverejnilo predbežnú informáciu o zvyšovaní stravného pri tuzemských pracovných cestách. Suma diét však ovplyvní aj ďalšie veličiny. Ako a odkedy možno očakávať zmeny?

Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Cestovné náhrady zamestnanca v roku 2024 – príklady z praxe

V praktických príkladoch uvádzame, čo sú fakultatívne náhrady, ako sa preukazujú výdavky a akým spôsobom sa vypočíta stravné pri tuzemskej i zahraničnej pracovnej ceste zamestnanca v roku 2024.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky