Porovnanie mobilných tlačiarní k virtuálnej pokladnici

Porovnanie mobilných tlačiarní k virtuálnej pokladnici
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

V čom sa líšia mobilné tlačiarne pre virtuálnu registračnú pokladnicu, podľa čoho si mobilnú tlačiareň vybrať? Prinášame porovnanie.

Virtuálna registračná pokladnica (VRP) bola predstavená ministerstvom pred viac ako dvomi rokmi. Jej hlavná úloha spočíva vo vytvorení a evidovaní dokladov. Má uľahčiť podnikanie hlavne tým podnikateľom, ktorí nevystavujú veľa potvrdení o zaplatení za tovary alebo služby. VRP predstavuje alternatívu ku klasickej elektronickej registračnej pokladnici.

Porovnanie elektronickej a virtuálnej registračnej pokladnice

O povinnostiach pri používaní elektronickej a virtuálnej registračnej pokladnice a jej používaniu podľa aktuálne legislatívy sme sa na Podnikajte.sk už venovali v predošlých článkoch, preto iba stručne zhrnutie základných výhod a nevýhod.

Výhody a nevýhody elektronickej registračnej pokladnice

Výhody Nevýhody
Možnosť pripojenia príslušenstva (váhy, skener) Lepší prehľad denných a mesačný uzávierok Nepotrebuje ku práci internet Počet pokladníc na prevádzke nie je obmedzený Lepšie prepojenie s účtovnými a skladovými softvérmi Nutnosť viesť knihu ERP Potreba archivácie dennej uzávierky Pravidelné servisné kontroly Vyššie obstarávacie náklady So zmenou údajov sú spojené dodatočné poplatky a „papierovačky“

Výhody a nevýhody virtuálnej registračnej pokladnice

Výhody Nevýhody
Bezplatné zriadenie Bezplatná zmena údajov Nie sú potrebné servisné prehliadky Podnikateľ nezodpovedá za archiváciu Podnikateľ nevedie knihu VRP Nie je potrebné vykonávať dennú uzávierku Jedna pokladnica na prevádzke Potrebuje mať prístup na internet Štandardne nie je možné pripojiť príslušenstvo Nie je vhodná na rýchlu obsluhu viacerých zákazníkov

Poznámka: Od 1.9.2017 sa zrušil limit 3000 vystavených dokladov za mesiac. Po novom nie je stanovený žiadny limit.

Článok pokračuje pod reklamou

VRP môžete používať ako v kamennej predajni, tak i pri výjazdoch za zákazníkmi. Podľa toho, či príde zákazník za vami alebo vy za zákazníkom, môžete použiť:

  1. Klasickú tlačiareň - je vhodná akákoľvek tlačiareň, na ktorú viete tlačiť z počítača alebo notebooku. Samozrejme, stále potrebujete mať pripojenie na internet. V tomto prípade budete pracovať vo rozhraní internetového prehliadača. Tieto tlačiarne nie sú zahrnuté do porovnania.
  2. Mobilnú tlačiareň - týchto tlačiarní je viacero, každá ma trochu odlišné parametre. Pri jej výbere by ste si mali položiť nasledujúce otázky:
  • Ako často budem nosiť tlačiareň? Nebude ťažká alebo veľká?
  • Koľko vydrží batéria na jedno nabitie?
  • Ako často budem tlačiť? Potrebujem drahšie riešenie alebo stačí základný model?
  • Je tlačiareň podporovaná finančnou správou?

V prípade mobilnej tlačiarne budete pracovať s mobilnou aplikáciou a potrebujete mať prístup na internet.

Mobilné tlačiarne podporujúce tlač z virtuálnej registračnej pokladnice

POZOR: Tlačiarne nepodporované FSSR môžu mať problém v prípade technickej zmeny komunikácie.

Na čo si dávať pozor pri výbere mobilnej tlačiarne pre virtuálnu registračnú pokladnicu

  1. Overte si kompatibilitu tlačiarne s VRP (podpora zariadenia priamo z finančnej správy)   - Ak je tlačiareň kompatibilná, predajca to určite uvedie do popisu produktu v e-shope. V opačnom prípade ju považujte za nekompatibilnú tlačiareň. To môže predstavovať problém v prípade zmien vo VRP.
  2. Výdrž batérie závisí od intenzity používania - Je rozdiel keď vytlačíte 1 doklad za celý deň alebo keď vám tlačiareň tlačí každých 15 minút. Rovnako je dôležité, či tlačiareň disponuje displejom. Ak áno, vydrží menej ako tlačiareň bez displeja.
  3. Spôsob komunikácie s mobilným zariadením - Väčšina zariadení komunikuje prostredníctvom technológie Bluetooth s mobilným zariadením, ktoré je pripojené na internet. Nie všetky mobilné telefóny však disponujú softvérom na tlač. Na operačnom systéme Android to je väčšinou novšia verzie ako 4.4 a prítomnosť tlačovej služby. Niektoré modely tlačiarní však možno pripojiť aj na WIFI, prípadne do nich možno vložiť SIM kartu ako do klasického smartfónu. V tom prípade sa budete môcť pripojiť prostredníctvom mobilného internetu.
  4. Cena nie je najdôležitejší faktor - Nenechajte sa zlákať najlacnejšou ponukou, porovnávajte parametre mobilných tlačiarní, ktoré sú pre vás dôležité.
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Elektronické bločky v praxi: skúsenosti podnikateľov

Ako obchodníci hodnotia zasielanie elektronických pokladničných dokladov na mail či do aplikácie, aký záujem o túto službu zákazníci majú a ako náročné je jej zavedenie?

Pokuty v súvislosti s eKasou

Čo hrozí podnikateľovi, ak nepoužíva eKasu, ale podľa zákona by mal? Aké sankcie sú v prípade, ak nevydá pokladničný doklad z eKasy či v ďalších prípadoch porušenia zákona? Prinášame prehľad.

Strata/zabudnutie prihlasovacích údajov do VRP: ako postupovať?

Ak podnikateľ zabudne prihlasovacie údaje do virtuálnej registračnej pokladnice, daňový úrad ich neobnoví ani nevygeneruje nanovo. Čo vtedy robiť?

Čo musí obsahovať pokladničný doklad z e-Kasy?

Aké sú povinné náležitosti pokladničného dokladu z e-Kasy? Ako si overiť pravosť bločku a ako zjednodušiť prácu účtovníkovi, ktorý prichádza do styku s pokladničnými dokladmi?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky