J. K. Rowlingová: Z nezamestnanej slobodnej matky jedna z najlepšie zarábajúcich autoriek sveta

Predala vyše 450 miliónov výtlačkov a jej knihy sa preložili do 80 jazykov. Dnes meno J. K. Rowling pozná milióny ľudí, no pred vyše 20 rokmi bola Joanne Rowlingová nezamestnaná slobodná matka, ktorá žila z 80 eur na týždeň.

Odmalička bola rojkom a milovníkom kníh

Joanne Rowlingová, známa ako J. K. Rowling sa narodila v malom anglickom meste Gloucestershire. Písmeno „K“ v jej spisovateľskom mene si Rowlingová vzala z mena svojej babky Kathleen. Rowlingová bola odmala rojkom, zbožňovala vymýšľanie príbehov. Svoj prvý príbeh napísala, keď mala šesť rokov.

Rowlingovej detstvo bolo šťastné. Lásku ku knihám našla vďaka svojej matke Anne, ktorá bola vášnivou čitateľkou. Obom Rowlingovým dievčatám často čítala a slávna spisovateľka už ako päťročná vedela naspamäť niekoľko kníh.

Učitelia ju podporovali v písaní

Počas štúdií si zamilovala anglický jazyk a čítanie. Na základnej škole Rowlingovú podporovalo niekoľko učiteľov v jej písaní, dokonca pred celou triedou nahlas čítali, čo napísala. Bola hanblivé dieťa a jej spolužiaci si ju pamätajú ako nespoločenské a tajnostkárske dievča, ktoré si vždy píše niečo do svojho poznámkového bloku.

Po strednej škole sa prihlásila na Oxford, kam ju neprijali. Vyštudovala Univerzitu v Exeteri, kde sa venovala štúdiu francúzskeho jazyka. Po získaní bakalárskeho štúdia sa presťahovala do Londýna, kde mala niekoľko zamestnaní.

Ako vznikol nápad o Harrym Potterovi    

Nápad na napísanie príbeh o Harry Potterovi vznikol v lete 1990 práve počas cesty vlakom, ktorý je pre samotný príbeh taký povestný. Rowlingová cestovala z Manchesteru do Londýna, keď jej napadol námet o malom čarodejníkovi. Prvé riadky dokonca začala písať hneď na papierové obrúsky vo vlaku.

V tej dobe pracovala ako sekretárka. Na práci sekretárky údajne mala rada iba to, že počas nej mohla písať do počítača vymyslené príbehy. Na meetingoch vraj nikdy nedávala pozor, radšej si v hlave vymýšľala príbehy.

Rowlingová napredovala v písaní príbehu o svete čarodejníkov, keď ju postihla náročná životná situácia. Jej matka zomrela na následky dlhoročnej choroby. Rowlingová to nevedela uniesť a trpela depresiami.

Rozhodla sa utiecť od bolesti a začať žiť nový život. Presťahovala sa do Portugalska, kde učila angličtinu. 18 mesiacov zostala v Porte, kde stretla aj svojho prvého manžela. Neustále písala príbeh o Harrym Potterovi. V roku 1993 sa dvojici narodila dcéra Jessica. Pár mesiacov po narodení dieťaťa Rowlingovú jej manžel zbil a vyhodil z domu. Aj s malou Jessicou sa presťahovala k jej sestre Dianne.

Cítila sa ako skrachovanec

Manželstvo sa rozpadlo a Rowlingová bola na dne. Táto jej životná etapa sa opisuje ako „najväčší neúspech, aký poznala“. Bola nezamestnaná, sama sa starala o svoju dcéru a žili na hranici chudoby.

Rowlingovej bola diagnostikovaná klinická depresia a zamýšľala sa nad samovraždou. Navštevovala terapeutické sedenia. Tieto ťažké chvíle neskôr využila pre napísanie dementorov, temných postáv prezentujúcich depresiu, ktorí z ľudí vysávajú šťastie.

O pár mesiacov neskôr sa Rowlingová presťahovala do Edinburgu a žila zo štátnej podpory. Dostávala 70 libier týždenne, čo je približne 80 eur. Peniaze používala na lacné jedlo a oblečenie pre Jessicu. Hanbila sa za to, v akej životnej situácii žije.  Označovala ju ako „byť tak chudobný, ako je to len v Británii možné bez toho, aby ste boli bezdomovcom.“ Napriek tomu stále pokračovala v písaní príbehu o Harrym Potterovi. Písanie bol pre ňu jediný spôsob, ako utiecť pred všetkými problémami.

Prvé pokusy predať knihu Harry Potter a kameň mudrcov skončili odmietnutím

V roku 1995 Rowlingová po piatich rokoch písania konečne dokončila rukopis prvého dielu knižnej série. Na starom písacom stroji napísala zopár kapitol knihy a poslala ich niekoľkým literárnym agentom. Stretla sa s neúspechom. Agenti označovali jej rukopis za príliš zložitý pre deti, príliš dlhý alebo nezaujímavý pre detské publikum.

Rowlingová bola veľmi nešťastná. Jej sestra Dianne ju povzbudzovala a Rowlingová zaslala rukopis literárnej agentke Christopher Little. Little sa rozhodla knihu spropagovať a Rowlingovú reprezentovať. Rukopis zaslala dvanástim vydavateľským domov. Všetky ju odmietli.

V roku 1996 o rukopis prejavilo záujem vydavateľstvo Bloomsbury. Barry Cunningham, editor vydavateľstva Bloomsbury, však Rowlingovej odporučil, aby si našla prácu, pretože je vraj malá šanca získať z knihy pre deti väčšie zárobky. Rowlingová začala pracovať ako učiteľka francúzskeho jazyka. V roku 1997 získala grant, vďaka ktorému sa mohla viac venovať písaniu.

Článok pokračuje pod reklamou

Úspešné vydanie prvej knihy a spustenie lavíny

V júni 1997 Bloomsbury vydalo Harryho Pottera a kameň mudrcov v náklade 1000 kusov. 500 kusov išlo do knižníc, zvyšok do kníhkupectiev. V deň vydania knihy Rowlingová v kníhkupectve čítala časti svojej knihy. Prišlo len zopár ľudí. Napriek tomu zostala neoblomná.

Ubehlo pár mesiacov a spustila sa lavína. Kniha sa stala jednotkou na trhu. Päť mesiacov po vydaní kniha získala prvú cenu - Nestlé Smarties Book Prize. Postupne sa pridávali ďalšie knižné ocenenia, rástlo nadšenie čitateľov i počet predaných výtlačkov.

V roku 1998 počas aukcie v USA vyhralo Scholastic Inc. práva na jej knihu za 105 000 dolárov, približne 92 000 eur.  Bola to tá najvyššia suma, akú kedy nejakému autorovi zaplatili. Ako prvé si Rowlingová kúpila byt v peknej časti Edinburghu, aby mohla žiť s dcérou v lepších podmienkach.

Harry Potter na striebornom plátne

V roku 1998 kúpilo Warner Bros filmové práva pre prvé dve knihy za takmer 1,3 milióna eur. Premiéra prvého filmu bola 16. novembra 2001. Príbeh malého čarodejníka rástol na popularite a Rowlingová napísala sedem kníh z knižnej série a niekoľko vedľajších kníh, ktoré boli sfilmované. Od začiatku natáčania prvého filmu sa Rowlingová aktívne podieľala na filmovej produkcii. Chcela byť súčasťou natáčania, pomáhala s výberom hercov a dávala rady štábu. V roku 2010 Universal Studios otvorilo The Wizarding World of Harry Potter, obrovský park s témou Harry Potter.

Značka Harry Potter

Dnes je Harry Potter globálnou značkou a franšízou, ktorá predáva. Príbeh sa preložil do 80 jazykov, predalo sa vyše 500 miliónov výtlačkov a príbeh získal desiatky prestížnych literárnych a filmových cien.

Z nezamestnanej slobodnej matky sa stala spisovateľka, ktorá je prvou dolárovou miliardárkou vďaka písaniu kníh a jej majetok sa odhaduje na 670 miliónov eur. Knihy zlomili niekoľko rekordov. Z poslednej časti série Harry Potter a dary smrti sa za 24 hodín predali výtlačky v sume 2,65 milióna libier.

Prečítajte si tiež

Po ukončení knižnej série Rowlingová napísala niekoľko detektívnych príbehov pod mužským pseudonymom Robert Gailbraith i ďalšie diela pod svojím vlastným menom. Rowlingová sa venuje tiež charite a spoločenskému dianiu. Je tiež prvou miliardárkou, ktorá svoj status stratila kvôli venovaniu financií na charitatívne účely.

Čo považuje Rowlingová za svoj „kľúč k úspechu“? Podľa nej dosiahla úspech vďaka tomu, že sa prestala hrať na niečo, čím nebola a stopercentne sa zamerala na jedinú vec, na ktorej jej záležalo. A čo radí na svojom twitteri druhým? „Nikdy neskončite kvôli strachu z odmietnutia!“

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Dobrovoľné príspevky do umeleckých fondov od 1.7.2023

Povinný príspevok do umeleckých fondov sa ruší, zostane dobrovoľný. Dokedy treba poslednýkrát príspevok odviesť, ako sa zmena dotkne dedičov autorských práv a ako budú fondy financované?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky