Dan Brown predal viac ako 250 miliónov kníh, ktoré boli preložené do viac ako 50 jazykov a vo filmových adaptáciách jeho kníh si hlavnú postavu zahral Tom Hanks. Napriek tomu boli jeho prvé tri knihy prepadákmi a on zvažoval, že si nájde novú prácu.
Americký autor trilerov Dan Brown sa dnes radí medzi najlepšie zarábajúcich spisovateľov sveta a v roku 2005 ho magazín Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta.
Jeho meno si dnes každý spojí s akčnou knižnou sériou o harvardskom profesorovi dejín umenia a kresťanskej symboliky Robertovi Langdonovi. Brown však nedosahoval úspechy so svojimi knihami od začiatku.
Neúspešný muzikant a učiteľ angličtiny
Brown je synom profesora matematiky a hudobníčky. Od detstva bol obklopený paradoxnými filozofiami vedy a náboženstva, čo neskôr slúžilo ako námety pre jeho trileri. Vyštudoval Amherst College a absolvoval Akadémiu Phillips Exeter, kde určitú dobu pôsobil ako učiteľ angličtiny.
Brown sa živil ako neúspešný pianista. Istý literárny agent si všimol Brownov článok, ktorý napísal pre svoju strednú školu a ponúkol Brownovi možnosť napísať novelu. V roku 1998 tak vznikla Brownova prvá kniha Digitálna pevnosť.
Tri knižné neúspechy
Kniha bola sľubná, no predsa nezožala úspech. Brown však pokračoval v písaní a napísal ďalšie dve diela. Ani Anjeli a démoni, ani Bod klamu nezaujali verejnosť. Po troch komerčných prepadákoch autor váhal, či má zmysel pokračovať v písaní. Autor spomína na to, ako na jednej z prvých besied neprišiel žiaden čitateľ. Po troch neúspešných príbehoch sa Brown rozhodol skúsiť napísať knihu posledný raz. Povedal si, že ak to ani na štvrtýkrát nevyjde, skončí s kariérou spisovateľa.
Úspech s Da Vinciho kódom
Brown je dnes isto rád, že sa nevzdal. Štvrtá Brownova kniha s názvom Da Vinciho kód, ktorá vyšla v roku 2003, dosiahla enormný úspech. Dotkla sa miliónov čitateľov a dokonca pobúrila cirkev. Kniha Da Vinciho kód sa stala masívnym celosvetovým bestsellerom, ktorá dostala svoj priestor i na filmovom plátne. Hlavnú úlohu Roberta Langdona si zahral Tom Hanks.
Brown predal 250 miliónov výtlačkov a zaradil sa medzi najúspešnejších autorov sveta. Vďaka viere jeho literárneho agenta sa kniha dostala do popredia. Zaujímavé však je, že len čo sa Da Vinciho kód stal bestsellerom, okamžite sa zdvihli predaje aj Brownových starších kníh. Jeho predošlé publikácie neboli teda nikdy zlé, len jednoducho nedostali svoju šancu.
Prečo čitatelia milujú Brownovky?
Brown má živý, akčný štýl písania, plný záhad a otázok. Dej sa odohráva v 24 hodinách, čím autor vytvára napätie. Kapitoly často končia nečakaným zvratom, vďaka čomu čitateľ chce otočiť ďalšiu stránku a zistiť, čo sa bude diať.
Brown sa nebojí siahať do kontroverznejších tém. Vo svojich knihách píše o tajných organizáciách, dokonca sa dotýka katolíckej cirkvi, za čo si pohneval Vatikán. Brown je za niektoré nepresné a prekrútené informácie vo svojich knihách kritizovaný. Napriek tomu sa jeho knihám tešia milióny čitateľov.
Verí v pevnú disciplínu
Každý úspešný autor vie, že kniha sa nenapíše sama a musí jej venovať veľa úsilia. Brown má vybudovanú pevnú disciplínu. Každý deň vstáva o štvrtej ráno a pracuje. Ranné hodiny považuje za najproduktívnejší čas zo dňa. Na stole má umiestnené presýpacie hodiny. Po každých 60-tich minútach vstane od svojho stola, natiahne sa alebo urobí zopár cvikov, aby sa prebral.
Svoje poznatky odovzdáva ďalej
Brownov majetok je momentálne odhadovaný na približne 200 miliónov dolárov a podľa Forbes je zaradený medzi 100 najbohatšími ľuďmi sveta. V roku 2017 vyšla jeho najnovšia kniha, mysteriózny triler Pôvod. Spolu s Jamesom Pattersonom a ďalšími autormi sa tiež podieľa na online kurze Masterclass, vďaka ktorému odovzdáva svoje znalosti zo života spisovateľa tým, ktorí majú sen napísať knihu.
Akú najlepšiu radu si môžeme od Browna vziať? Nikdy to nevzdať. Ak by sa Brown vzdal písania po troch neúspešných knihách a nenapísal by Da Vinciho kód, nikdy by nezožal tak obrovský úspech.