Zmeny v Zákonníku práce od 01.05.2018

Národná rada SR schválila novelu Zákonníka práce, ktorou zavádza viacero noviniek v oblasti zamestnávania. Prinášame ich prehľad.

Tri kľúčové zmeny v Zákonníku práce od 1. 5. 2018

Najvýraznejšou zmenou od 01.05.2018 bude zvýšenie príplatkov zamestnancom pri práci v noci, vo sviatky a cez víkendy. Nakoniec sa budú zvyšovať v dvoch fázach od 1.5. 2018 a od 1.5. 2019 a zároveň bude existovať viacero výnimiek pre zamestnávateľov, u ktorých je nočná práca prevažujúca. Bližšie informácie k zvyšovaniu príplatkov sa dočítate v článku Príplatky za prácu v noci, počas sviatkov a cez víkend od roku 2018 a 2019.

Okrem zvýšenia príplatku však Národná rada SR uzákonila aj dlhšiu dobu medializované 13. a 14. platy. A pre zamestnávateľov zaviedla aj ďalšie povinnosti týkajúce sa prijímania nových zamestnancov.

Aké zmeny zákonníka práce budú účinné od 30.07.2020 nájdete v článku Zmeny Zákonníka práce od 30. 07. 2020

13. a 14. platy budú podľa novely Zákonníka práce od 1.5. 2018 oslobodené od odvodov a daní

Ďalšou zmenou, ktorý prináša novela Zákonníka práce od 01.05.2018 sú úľavy pri vyplácaní 13. a 14. platov (odmien) zamestnancom. Zamestnávatelia tak od tohto roku môžu zamestnancom vyplácať letné, resp. vianočné odmeny, ktoré budú oslobodené od daňovej a odvodovej povinnosti. Tak ako aj u príplatkov, aj tieto daňové a odvodové úľavy budú prebiehať vo viacerých fázach postupne.

Vyplácanie 13. a 14. platov je ponechané na báze dobrovoľnosti. Závisí tak na zamestnávateľovi, či zamestnancovi tieto platy vyplatí alebo nie. Ak ich zamestnávateľ vyplatí, na uplatnenie si úľav však musí splniť viacero podmienok. Prvou je, aby tieto platy boli minimálne vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Ďalšou podmienkou je, že úľavy možno uplatniť maximálne do výšky 500 Eur.

13. plat oslobodený od daňovej a odvodovej povinnosti môže zamestnávateľ vyplácať v kalendárnom mesiaci jún zamestnancom, ktorých zamestnáva aspoň dva roky nepretržite. Okrem 13. platov môžu zamestnávatelia vyplácať aj 14. platy v kalendárnom mesiaci december tým zamestnancom, ktorých zamestnávajú nepretržite aspoň 4 roky. Podmienkou pre vyplatenie 14. platu je vyplatenie 13. platu.

Ak teda zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi odmeny (14. plat) v kalendárnom mesiaci december bez toho, aby tomu istému zamestnancovi vyplatil aj 13. plat v júni, tento plat bude podliehať daňovej a odvodovej povinnosti ako doteraz.

Viac o zmenách v 13. a 14. platoch sa dočítate v článku 13. a 14. plat - aké budú dane a odvody po zavedení úľav?

Povinnosť zverejnenia ponúkanej mzdy v pracovných inzerátoch od 1.5. 2018

Novela Zákonníka práce zavádza okrem príplatkov za prácu a úľav pri 13., resp. 14. platoch od 01.05.2018 aj ďalšiu povinnosť pre zamestnávateľov, a to povinnosť zverejniť ponúkanú mzdu v pracovných inzerátoch. Ak následne dôjde k uzavretiu pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi minimálne mzdu, ktorú uviedol v pracovnej ponuke. Nemôže mu poskytnúť nižšiu.

Viac o povinnosti zverejnenie mzdy v inzerátoch nájdete v článkoch Zverejňovanie mzdy (platu) v pracovných inzerátoch od 1.5.2018 bude povinné a Problémy pri povinnom zverejňovaní mzdy v pracovných inzerátoch o 1.5.2018

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Príspevok na športovú činnosť dieťaťa od 1. 1. 2025

Zákonník práce upravuje rôzne benefity, medzi nimi aj príspevok na športovú činnosť dieťaťa. Poskytovania tohto príspevku sa však od 1. 1. 2025 dotkne podstatná zmena.

Zmeny Zákonníka práce od roku 2025

V NR SR boli schválené dve poslanecké novely Zákonníka práce. Jedna upravuje dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, druhá sa týka poskytovania príspevku na športovú činnosť dieťaťa.

Evidencia pracovného času vs. evidencia dochádzky zamestnanca

Aký je rozdiel medzi evidenciou pracovného času a evidenciou dochádzky? Ktorú z nich má zamestnávateľ povinnosť viesť a ako na to?

Uchádzač o zamestnanie a dosahovanie príjmov

Je možné, aby sa nezamestnaný evidoval na úrade práce a poberal dávku v nezamestnanosti, ak dosahuje napríklad príjmy z prenájmu nehnuteľnosti či si privyrába prácou na dohodu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky