Zlé osvetlenie má negatívny vplyv nielen na zamestnancov, ale aj na vaše podnikanie

Väčšina z nás trávi veľkú časť svojho dňa na pracovisku, v kancelárii. Ak sa cítite unavene, ste podráždení, alebo vás počas pracovnej doby bolí hlava, dôvodom, na ktorý ste si ani nespomenuli, môže byť aj osvetlenie na pracovisku. Možno nás budúci historici nazvú homo office - človek kancelársky...

O vplyve svetla na zdravie vieme, no pri výbere osvetlenia na tento fakt nemyslíme

Podľa najnovšieho slovenského prieskumu väčšina z nás (71,8 %) vie, že svetlo vplýva na naše zdravie, našu produktivitu a náladu. No akým spôsobom, čo nám škodí a čo naopak prospieva, v tom už tak jasno nemáme.

V spomínanom prieskume odpovedalo 71,8 % z 525 respondentov vo veku 30 až 65 rokov kladne na otázku, či vedia o tom, že osvetlenie vplýva na zdravie človeka. Zarážajúce sú však dva fakty. Po prvé, najviac záporných odpovedí na spomínanú otázku zaznelo od ľudí v relatívne mladom a produktívnom veku (30 až 38 rokov), u ktorých by sa dala očakávať istá zorientovanosť v oblasti vplyvu osvetlenia na zdravie.

Druhý zarážajúci fakt, ktorý z prieskumu vyplynul, sa týka spôsobu, podľa ktorého si ľudia osvetlenie vyberajú. Viac ako pätina opýtaných kupuje svetelné zdroje podľa ceny (čím nižšia, tým lepšie), u 14,5 % rozhoduje dizajn, až 60 % dáva prednosť kvalite, no nezaujíma sa o vplyv svetla na zdravie. Do týchto vôd možno zabŕdne niekto zo 4,8 % opýtaných, ktorí si vyberajú osvetlenie do domácnosti podľa iných než vyššie spomínaných kritérií.

Poznáte účinky (ne)správneho osvetlenia? Viac sa o nich dozviete v infografike.

Kancelárie bez prirodzeného svetla

Problémom súčasnej doby sa stali kancelárie bez okien a prirodzeného svetla. Potreba zníženia prevádzkových nákladov na minimum, návrh budovy, prenájom priestorov na prízemí alebo v suteréne príp. nedostatočná informovanosť má za následok vytvorenie nie práve optimálneho pracovného prostredia. Zlé osvetlenie má nielen negatívny vplyv na zamestnancov, ale aj na vaše podnikanie.

Vedecké výskumy aj skúsenosť užívateľov potvrdzujú, že pri používaní zdravého svetla dochádza k zlepšeniu sústredenia, zvýšeniu výkonnosti, rastu produktivity a zníženiu úrazovosti na pracovisku. Preto je veľmi dôležité poskytnúť zamestnancom pohodlné pracovné podmienky, medzi ktoré patrí povinné, vysoko kvalitné osvetlenie. Na ňom závisí účinnosť práce zamestnancov, ich nálada a bezpečnosť.

Existujú rôzne druhy zlého osvetlenia zahŕňajúce oslnenie, blikanie, nedostatočné svetlo, príliš veľa svetla, problémy s kontrastmi a slabé osvetlenie. „Aj umelé svetlo sa vníma ako záťažové a nevhodné, ak mu je jednotlivec vystavovaný často alebo pravidelne, ako napríklad v práci. Môže sa to odraziť na prežívaní a celkovom napätí. Od toho je už iba krôčik k stresom a následne napríklad k zhoršeným vzťahom, čo zasa ,podporuje‘ depresívnu náladu. Je oveľa lepšie, ak človek môže byť v prostredí s dostatkom denného svetla,“ hovorí psychológ PhDr. Ľudovít Dobšovič zo spoločnosti PsychoConsulta.

Zdravé osvetlenie je inšpirované z oblohy

Najzdravšie svetlo je prirodzené svetlo pochádzajúce zo slnečného žiarenia. Veda a výskum pokročili aj v tejto oblasti – existuje spôsob, ako ho dostať do interiéru nielen cez okná, ale aj v podobe svetelných stropov. Je to síce zdroj umelého svetla, ale má všetky vlastnosti prirodzeného svetla. Tento unikátny projekt sa podaril realizovať aj slovenskej firme, ktorá prišla na trh so svetelnými stropmi. Ich bio-dynamický režim napodobňuje správanie oblohy, a tak doslova prinášajú svetlo ako z oblohy.

„Inšpirovali sme sa oblohou. Keď sme analyzovali, aké sú špecifiká a prednosti denného svetla, prečo a najmä kedy sa vonku cítime najpríjemnejšie, vznikol súhrn parametrov a požiadaviek, ktoré sme zapracovali do konceptu svetelných stropov. Na rozdiel od klasických typov svietidiel sa vyznačujú hlavne rovnomerným dokonalým rozptylom svetla, presne tak, ako sa to deje vonku. Svetelné stropy sa robia na mieru pre daný priestor, preto majú vždy aj ideálnu intenzitu a farbu,“ uvádza Zlatko Balaš, zakladateľ SvetelneStropy.sk.

Farba svetla a pracovné prostredie

Nielen intenzita, ale aj farba svetla je dôležitá. Že poznáte iba studené biele a teplé žlté? Väčšina laikov je na tom podobne. Pravda však je, že denné svetlo obsahuje všetky farby spektra a rovnako by ho malo obsahovať aj svetlo v práci. Naše oko ich totiž všetky rozoznáva a podľa „informácií“, ktoré sa cez tento orgán dostávajú do mozgu, telo reaguje. „Psychológovia poznajú Lüscherov farebný test, v ktorom sa dá vplyv farieb jasne preukázať a ktorý signalizuje napríklad emocionálne stavy alebo poruchy. Ak je jedinec dlhodobo vystavený farbe osvetlenia, ktorá ho ruší, určite sa to môže podpísať na prežívaní jeho pocitu radosti alebo šťastia,“ hovorí psychológ Ľ. Dobšovič.

Studené modré svetlo podporuje sústredenie, ale zabraňuje uvoľňovaniu melatonínu, kým teplé (žlté) svetlo upokojuje, no keď sme iba pod jeho vplyvom, máme zas málo kortizolu. Červená farba podporuje výkonnosť, modrá zmierňuje napätie a zelená je upokojujúca. To už ste niekedy počuli, však? Nuž, ak budete nabudúce dumať nad príčinou svojej únavy, „rozštelovaného“ organizmu, mrzutosti alebo zhoršenej výkonnosti, do úvahy by ste mali zobrať aj faktor farieb a osvetlenia.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Preplácanie dioptrických okuliarov zamestnancom

Zamestnávate zamestnancov, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami? Máte ako zamestnávateľ povinnosť takýmto zamestnancom preplácať dioptrické okuliare a podlieha takéto plnenie zdaneniu?

Pracovné úrazy v dôsledku (nielen) horúčav na pracovisku: povinnosti a prevencia

Vyčerpanie, nepozornosť či malátnosť, ktoré v období leta hrozia, môžu zapríčiniť pracovný úraz. Čo ním (nie) je a na čo by mali myslieť zamestnanci aj zamestnávatelia?

Požiar fotovoltiky na firme alebo dome: ako mu predísť?

Ako požiarnu ochranu fotovoltických panelov rieši legislatíva, na čo treba dbať pri inštalácii a ako postupovať v prípade vzniku požiaru? Tipy a rady odborníkov z praxe.

Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky