Ak slovenský podnikateľ plánuje v zahraničí podnikať trvalo a sústavne, nepôjde to so slovenskou živnosťou.
Na trvalé podnikanie v zahraničí je potrebné živnostenské oprávnenie zo zahraničnej krajiny
Ak plánuje podnikateľ podnikať v zahraničí trvalo a sústavne, nemôže sa na takúto činnosť uplatniť inštitút cezhraničného poskytovania služieb s osvedčením o živnostenskom oprávnení vydanom na Slovensku, ale živnosť si musíte vybaviť priamo v krajine, v ktorej budete podnikať.
Pri získavaní živnostenského oprávnenia v zahraničí, ako aj pri jeho samotnom výkone, je potrebné sa riadiť predpismi príslušnej krajiny. Pokiaľ budete žiadať o získanie živnostenského opravenia, respektíve oprávnenia podnikať v členskom štáte Európskej únie, existuje tu určitá výhoda. Fyzické osoby s bydliskom alebo právnické osoby so sídlom na území Slovenskej republiky môžu na území iného členského štátu Európskej únie podnikať za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako tuzemské osoby príslušného členského štátu.
Regulácia živností môže byť v zahraničí odlišná v porovnaní so SR
Z dôvodu nevyhnutnej znalosti zahraničnej legislatívy však možno považovať celý proces získavania živnosti v zahraničí za pomerne náročný. Je veľmi dôležité mať dostatok relevantných informácií predovšetkým o predpisoch danej krajiny v oblasti daní, sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Problémom pri získavaní oprávnenia podnikať môže byť niekedy to, že niektoré živnosti, ktoré sa podľa slovenskej právnej úpravy považujú za voľné, sú v zahraničí regulovanými živnosťami a je pre ne potrebné preukázať odbornú spôsobilosť. Vtedy je potrebné v príslušnej krajine absolvovať proces uznávania odbornej praxe a odbornej kvalifikácie.
Postup získavania živnostenského oprávnenia v zahraničí
Prvým krokom pre podnikanie v zahraničí bude získanie oprávnenia na podnikanie. O podmienkach, ktoré v tomto smere v tej-ktorej krajine platia, je potrebné sa informovať v príslušných právnych predpisoch alebo na internetových stránkach príslušných inštitúcií. Pokiaľ plánujete podnikať v krajine Európskej únie, v Islande, Lichtenštajnsku alebo Nórsku, veľkú pomoc vám preukážu jednotné kontaktné miesta. Poskytnú vám komplexné informácie o podmienkach podnikania, povoleniach, oznámeniach, poplatkoch v danej krajine a takmer všetky záležitosti môžete vybaviť aj elektronicky.
Pri ohlásení živnosti v zahraničí bude potrebné v závislosti od konkrétnej krajiny predložiť minimálne tieto dokumenty:
- občiansky preukaz alebo cestovný pas,
- rodný list (v prípade zmeny priezviska z dôvodu sobáša aj sobášny list),
- potvrdenie o prihlásení pobytu v zahraničí,
- výpis z registra trestov preložený do úradného jazyka danej krajiny.
Medzi ďalšie povinnosti po získaní oprávnenia podnikať v zahraničí celkom určite bude patriť prihlásenie sa v príslušnej krajine do systému sociálneho a zdravotného poistenia.
TIP: Chystáte sa zakladať živnosť? Využite naše služby a založte si živnosť z pohodlia domova.