BatSuite: náramok, ktorý jedného dňa zmení svet nevidiacich

Nádejný slovenský startup, ktorý nevidiacim pomáha vnímať ich okolie.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa netopiere dokážu zorientovať v noci? Do svojho okolia vysielajú ultrazvukové signály, ktoré sa k nim odrážajú. Čím je daný objekt bližšie, tým rýchlejšie sa k nim vráti ich signál. Aj názov slovenského startupu BatSuite napovedá, že inšpiráciu získal v ríši zvierat.

BatSuite je náramok na ruku, ktorý prostredníctvom vibrácií informuje používateľa o vzdialenosti prekážok. Na tomto projekte pracuje vo svojom voľnom čase už druhým rokom skupina nadšencov z Bratislavy, ktorým nie je ľahostajný osud ľudí so zrakovým hendikepom. O ohlase projektu svedčí účasť tímu na podnikateľských súťažiach alebo inkubátoroch, ako napr. viedenský Startup Weekend, Hardware.co Berlin, festival Pioneers Bratislava, Dutch Innovation Factory, Startup Awards Competition Bratislava či Microsoft Biz Sparks. O BatSuite náramku, ktorý možno jedného dňa zmení svet nevidiacich, sme sa porozprávali so softwarovým a firmwarovým špecialistom projektu, Matejom „Zajom“ Králikom.

Mohol by si sa čitateľom podnikajte.sk predstaviť? Ako si sa dostal k projektu BatSuite?

Prezývajú ma Zajo a momentálne nastupujem do 2. ročníka na teoretickej informatike na Matfyze v Bratislave. K projektu Batsuite som sa dostal zhodou okolností. V poslednom ročníku na strednej škole som sa rozhodol prihlásiť do trojročného vzdelávacieho programu s názvom Nexteria Leadership Academy. Jeden večer sme mali s mojou mentorkou Mirkou mentorské stretnutie, na ktorom sa náhodou vyskytol tiež Maxo, duša celého projektu. Po tom, ako zistil, že som programátor, pozval ma do tímu na Startup Weekend do Viedne. S ostatnými členmi tímu som sa tak stretol až na ceste do Viedne.

Kedy sa zrodil nápad vytvoriť pomôcku pre nevidiacich a slabozrakých?

Nápad sme dostali vo vlaku. Princíp startup víkendu spočíva v tom, že podnikateľskú myšlienku síce môžete mať, nesmie na nej ale byť odvedená žiadna práca. Preto sme najprv museli zvážiť, čo by sme za tie dva dni dokázali skonštruovať – a voľba padla na zariadenie, z ktorého sa neskôr vyvinul BatSuite. Bola to malá škatuľka, ktorá sa pripojí na vonkajšiu stranu ruky, niečo ako parkovací senzor pre nevidiacich. Čím bližšie sa predmet nachádza, tým viac prístroj vibruje.

Podarilo sa vám naozaj prvý prototyp postaviť počas jediného víkendu?

Presne tak, podarilo. Na jeho začiatku sme si povedali, že sa o to musíme pokúsiť. Po dvoch dňoch sme mali funkčný prototyp, ktorý sa dal nasadiť na ruku a pípal. Vedel takmer všetko, čo od neho človek očakával. Dokonca sme s ním vyhrali tretie miesto. Oveľa podstatnejšie však bolo zistenie, že tvorba podobných prístrojov nie je len pre vyvolené spoločnosti či tímy s obrovskými rozpočtami. Pokúsiť sa o to môže každý s dostatkom nadšenia a potrebnými znalosťami.

Aký smer nabral BatSuite po úspešnom štarte vo Viedni?

BatSuite si počas roku a pol prešiel niekoľkými vývojovými štádiami. Na projekte sme pracovali viac-menej vo svojom voľnom čase, členovia tímu tak počas vývoja odchádzali a prichádzali. Našou základňou sa stala dielnička na Michalskej ulici v Bratislave. K dispozícií tam máme 3D-tlačiareň, na ktorej sme vytvorili prvé prototypy zariadenia. Tím sa neskôr zúčastnil Hardware.co inkubátora v Berlíne, kde sme získali špičkových poradcov. Progres sa vtedy uberal míľovými krokmi.

Článok pokračuje pod reklamou

Za ktorú časť vývoja si bol zodpovedný Ty?

Mojou doménou je software a firmware. Bol som zodpovedný za napísanie kódu, ktorý náramok ovláda. Po tom, ako nám dorazili potrebné súčiastky, sme mohli konečne otestovať nové funkcie. Išli sme viac do hĺbky, náš produkt sa stával čoraz viac sofistikovaný. Z hľadiska dizajnu sme sa snažili naše zariadenie čo možno najviac stlačiť – nevidiacim je totiž nepríjemné, ak by na sebe museli nosiť niečo neprirodzené. Napriek tomu, že nevidia, cítia nepríjemné pohľady okoloidúcich a produkt by tak nechceli používať. Dnes vyzerá BatSuite moderne a vkusne.

Ako ste počas vývoja zbierali feedback?

Spätnú väzbu sme zbierali viacerými spôsobmi. Členkou tímu je tiež Lucka, ktorá je zrakovo postihnutá a pomáha nám s testovaním. Na začiatku sme chodili len tak po ulici a náhodne oslovovali nevidiacich. Tí si mohli BatSuite na mieste vyskúšať. Nevýhodou tohto prístupu bolo, že na pochopenie fungovania zariadenia a zžitie sa s ním je potrebné mať aspoň niekoľko dní. Testovanie počas niekoľkých minút nám síce pomohlo, určite ale nemohlo nahradiť dlhodobú spoluprácu, ktorú sme začali. Tá spočívala v tom, že sme vybraným nevidiacim začali naše zariadenie pravidelne požičiavať, napríklad aj na celý týždeň. Na spoluprácu sme získali tiež Slovenský paraolympijský tím – konkrétne lyžiarov, ktorí sa pri športe potrebujú vyhýbať bránkam. Skúšali, či by im vedel BatSuite nejako pomôcť.

Nakoniec sme zistili, že je zariadenie relatívne chybové. Bolo to spôsobené použitou technológiou. Existujú povrchy, pri ktorých ultrazvuk nefunguje na 100 percent. Typickým prípadom sú vlnené svetre, ktoré ultrazvuk pohlcujú (stávajú sa neviditeľnými), krivé plochy (nesprávny odraz prakticky znehodnocuje meranie), zrkadlá (dochádza k násobným odrazom) a podobne. Aktuálne nedokážame tieto problémy celkom prekonať, čo bráni masovejšiemu použitiu BatSuitu. Aj preto sa potešíme novým ľuďom do tímu, ktorí by nám vedeli s vývojom pomôcť.

Aká bola Tvoja hlavná motivácia, prečo si sa rozhodol venovať BatSuitu?

Chceme pomôcť nevidiacim a slabozrakým začleniť sa do spoločnosti.

Je obrovskou pravdou, že som sa za posledné dva roky naučil veľmi veľa vecí. Vďaka BatSuite som sa lepšie pozrel na prepojenie hardwaru a softwaru. Predtým som vedel spraviť peknú webstránku, dnes vytvorím webstránku, ktorá vám zmeria teplotu doma. Ale som presvedčený, že mi BatSuite stále nedal všetko, čo mi mohol dať.

Veľa ľudí so zrakovým hendikepom si nevie nájsť stabilnú prácu a plnohodnotne sa začleniť do pracovného procesu. Myslíš si, že po vychytaní všetkých múch si budú vedieť nevidiaci nájsť jednoduchšie prácu?

Je to jedna z dlhodobých vízií nášho biznisu.

Existujú vo vašom biznise aj presahy do iných odvetví?

Určite áno. Keď sa pozrieme na BatSuite, ide o nahradenie jedného zo zmyslov, ktorý človek stratil alebo ho nemal od narodenia. Súčasne však existuje tiež množstvo zmyslov, ktoré majú iné zvieratá, ale nemá ich človek – napríklad vedia určiť, kde je sever alebo v akej nadmorskej výške sa nachádzajú. Príkladov by sme určite našli dostatok. Ak by som to zhrnul, vďaka podobným zariadeniam vieme buď nahradiť zmysel, s ktorým sa človek nenarodil alebo ho stratil, alebo mu pridať funkciu, vlastnosť, ktorú ešte nemá.

Ak by si sa z dnešnej perspektívy pozrel na kompletný vývoj BatSuite – akým chybám by si sa radšej vyhol?

Často sa nám stávalo, že sme zbytočne filozofovali a nevedeli sa dohodnúť, čo budeme vlastne robiť. Mali sme sa radšej odhodlať danú vec spraviť a až následne definitívne hodnotiť, či to má pre zákazníka zmysel alebo nie. Také je moje vnímanie startupového sveta - prichádza v ňom k omylom, ktoré sa možno ukážu ako nezmysly. Vďaka dnešným technológiám a možnostiam viete všetko otestovať relatívne rýchlo a lacno. Moja rada by bola – nepreháňajte s premýšľaním, nebojte sa svoj nápad zrealizovať. Druhou chybou, ktorej by som sa dnes vyvaroval, bola občasná absencia cieľa, ktorý sme sledovali. Keď sme prišli na startup víkend, presne sme vedeli, čo, prečo a pre koho chceme robiť. Pri ďalších projektoch, akým bola napríklad vibračná vesta, ktorá by umožňovala 3D orientáciu v priestore, tento spoločný cieľ chýbal. Rozbehli sme sa jedným smerom, nevedeli sme ale kam bežíme. Keď neviete, kde je váš cieľ, ťažko ho dosiahnete.

Aké plány máte s BatSuite do budúcnosti?

Aby som bol úprimný, čakáme na nový impulz, ktorý by nás posunul ďalej. Potešili by sme sa tiež investorovi, súčasne si však uvedomujeme, že fundraisovať peniaze na sociálny účel je dosť ťažké.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?

Slováci sa dostali do startup centra v Bostone. Rozširujú biznis o amerických klientov

Stretnúť sa s mentormi a lídrami z vašej oblasti biznisu, získať od nich know-how a rady na rozvíjanie. To je snom asi každej začínajúcej firmy. Slovenskému Biotronu sa splnil.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky