V rýchlom kolobehu korporátneho života zatiahla za ručnú brzdu. Obliekla zásteru a začala čarovať so sirupovými zmesami. Výsledkom sú ekologické a chutné cukrovinky beeLOL z rúk topmanažérky, ktoré prekvapia svojím zložením aj chuťou.
Romana Machová roky optimalizovala výrobné systémy v korporáciách svetového formátu, zefektívňovala prácu zamestnancov, znižovala náklady. Až sa jej tento kolobeh stláčania plynového pedálu, zrýchľovania a zvyšovania výkonov prestal zdať perspektívny. Povedala si dosť, manažérsku pozíciu zavesila na klinec a začala vyrábať lízanky. Všetci milovníci zdravšej verzie cukroviniek ich dnes poznajú pod značkou beeLOL.
Namiesto riadenia výrobných systémov nadnárodných podnikov riadim vlastný podnik v mojom regióne.
Romana prvých 20 rokov svojho kariérneho života strávila v priemysle na rôznych manažérskych pozíciách. Svojím si prešla v spoločnosti Volkswagen Slovakia i v priemyselnej skupine Ikea. Žila príťažlivým, no náročným manažérskym životom. „Po týchto dvoch desaťročiach síce veľmi zaujímavého, ale hektického života, som začala pociťovať potrebu zastaviť sa. A porozmýšľať, či mám aj nasledujúcich 20 rokov chuť stráviť život v podobnom tempe alebo sa vydať inou cestou. Rozhodovanie, samozrejme, nebolo ľahké. V mysli som sa vracala späť k svojej práci a rozmýšľala som, či tam po mne zostala nejaká stopa, ktorá by mi dávala zmysel pokračovať ďalej. Okrem niekoľkých spokojných akcionárov a výkonných manažérov a tiež zopár nahnevaných operátorov výroby som nenašla nič. Jednoducho mi chýbal pocit užitočnosti a čoraz viac som túžila zanechať za sebou nejaký odkaz,“ opisuje Romana svoje rozhodnutie zakončiť jednu etapu svojho kariérneho života.
Najťažšie pre ňu bolo finálne rozhodnutie opustiť svet korporácií a vymeniť vysokú pozíciu za neisté vody biznisu. „Krivka šťastných pocitov z toho, čo robím, mala po 18 rokoch v korporátnom svete výrazne klesajúcu tendenciu. Proces rozhodovania odhodlať sa k zmene mi trval približne rok a pol, vývoj lízaniek si tiež vypýtal niekoľko mesiacov,“ konkretizuje časové horizonty svojho konania.
Cukrovinky, aké tu doteraz neboli
Keď sa však napokon rozhodla kráčať vlastnou cestou, po návrate z práce kostým vymenila za zásteru a pracovala na vývoji vlastnej receptúry lízaniek. „Začala som testovaním domácich receptov na výrobu lízaniek z internetu. Bola to skôr metóda pokus – omyl. Napokon som však všetky umelé prísady hodila za hlavu a začala som vyrábať iba zo surovín na prírodnej báze. Keď sa mi to konečne podarilo, lízanky som zabalila, ako som najlepšie vedela a odniesla som ich do najbližšieho bioobchodu v Trnave. Tam sa im moje výrobky zapáčili, tak som sa rozhodla ísť do toho a otvoriť si vlastnú výrobňu,“ opisuje prvé kroky, ktoré viedli k oficiálnej výrobe lízaniek značky beeLOL. Vstup na trh nezaložila na analýzach a pevnej stratégií, ale na výrobe produktu, ktorý je nielen chutný, ale aj obsahuje viacero zdraviu prospešných ingrediencií. A navyše v trhovom prostredí chýbal. Ujal sa bez problémov. „Konečnými zákazníkmi sú ľudia, ktorí dbajú o svoje zdravie aj prostredníctvom stravovania,“ vysvetľuje.
Šťastné cukrárky
Dnes sympatická Trnavčanka pracuje v podniku, ktorý pred niekoľkými rokmi sama založila. Prácu dáva 3 ženám, ďalšie dve jej pomáhajú na dohodu. „Mojím krédom je dávať prácu ľuďom, ktorí si ju vážia a sú v nej šťastní. Zameriavam sa najmä na ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a majú z nejakého dôvodu problém nájsť si prácu. Samozrejme, aj ja mám pri výbere isté kritériá a neberiem každého. Výsledkom je, že zamestnávam ľudí, ktorí si prácu vážia a chodia do nej radi,“ vysvetľuje podnikateľka. „Každé ráno máme krátku poradu, počas ktorej nechávam priestor aj svojim zamestnankyniam, aby vyjadrili svoj názor na aktuálne dianie a procesy vo firme. Dávam im pocítiť, že na ich názore záleží. Okrem toho každý deň vedie porady niektorá z nich, striedame sa. S radosťou potom sledujem, ako pani tesne pred dôchodkom, ktorá mala problém vôbec nájsť si prácu, hrdo prijíma dočasnú funkciu mikromanažérky,“ dodáva riaditeľka firmy, ktorá sa snaží ekologizáciou výroby znížiť dopad na životné prostredie.
beeLOL ako jeden z prvých používa prírodný konzervant
Romana Machová spolu so svojimi pracovníčkami už päť rokov vyrába lízanky bez pridávania akýchkoľvek umelo vyrobených aditív a biocukrovinky zo sušeného ovocia. „Vyrábame lízanky v 20 rôznych príchutiach a cukríky v 13 rôznych druhoch. Všetky druhy cukroviniek vyrábame tak, že do základnej sirupovej zmesi pridávame iba sušené bylinky, koreniny, plody a prírodné silice. Nenachádzajú sa v nich žiadne arómy, farbivá ani konzervanty. Základnú zmes tvorí nerafinovaný cukor, včelí med slovenského pôvodu a brezový cukor. Ako konzervant používame čerstvú citrónovú šťavu,“ približuje zloženie svojich produktov iniciatívna Trnavčanka.
Okrem lízaniek v portfóliu podniku beeLOL nájdeme aj cukríky alebo ako ich nazýva Romana – bioguľôčky zo sušeného ovocia. „Na ne som obzvlášť hrdá, pretože práve vďaka nim som sa priblížila k svojmu cieľu vyrábať cukrovinky, ktoré majú liečivé, resp. pozitívne účinky na organizmus. Nachádza sa v nich len sušené ovocie a oriešky,“ dodáva. Víziou do budúcna je naďalej vylepšovať zloženie pochúťok tak, aby sa maximalizoval ich pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Suroviny, z ktorých sú cukrovinky vyrobené, pochádzajú prevažne od regionálnych producentov.
Sladké prekvapenie vo výnimočnom obale
Obalové riešenia firmy beeLOL taktiež vyčnievajú z radu. „Obaly sú neštandardné, často prispôsobujeme ich dizajn požiadavkám našich zákazníkov. Naši klienti ich vedia použiť na reklamné účely alebo ako darčeky pre svojich zamestnancov či zákazníkov použitím ich vlastného loga. Ďalšou skupinou sú obaly, ktoré boli vytvorené z obrázkov našich najmenších zákazníkov,“ s úsmevom konštatuje Romana a priznáva, že neštandardné obaly sa zatiaľ stretli vždy iba s veľmi pozitívnou odozvou. Všetok zisk, ktorý sa Romane momentálne darí získavať z predaja svojich výrobkov , investuje späť do firmy. Nerobí však žiadne marketingové kampane a reklamy. Ľudia so záujmom o vyskúšanie cukroviniek beeLOL sa hlásia sami. Výrobky beeLOL pomaly vylietavajú aj za hranice našej krajiny; v súčasnosti sa predávajú v Čechách či napr. v Slovinsku.
Cukrovinky, ktoré nepotrápia žalúdok, môžete kupovať priamo v kamenných predajniach, zväčša v obchodoch s domácimi výrobkami a tiež v bioobchodoch na rôznych miestach na Slovensku. Predajných miest by ste dokopy narátali približne 55, okrem toho podnik beeLOL spolupracuje aj s niekoľkými distribútormi a lekárňami. Možnosť ochutnať cukrovinky s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus mali aj účastníci konferencie IPA s názvom Podnikatelia, spojte sa, ktorá sa uplynulý mesiac konala v Žiline a Romana bola jedným z výnimočných rečníkov. Na dračku medzi prítomnými najviac išli cukríky s chilli.