SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Naše pozvanie na rozhovor prijal Andrej Dula, CEO slovenskej firmy SPECTER SPORTS, ktorá si trúfa zmeniť hokejový svet.

Čo je SPECTER TAPE?

Je to revolučný typ pásky na čepeľ hokejky, ktorý je unikátom na svetovom trhu. Hráčom prináša v porovnaní s klasickou páskou lepšie vlastnosti a pre majiteľov klubov vytvára nový typ reklamnej plochy. Zatiaľ čo doteraz, sme videli reklamy len na hokejových dresoch a v priestore ľadovej plochy, vďaka SPECTER TAPE je možné zobraziť reklamného partnera aj na čepeli hokejky, čo je v televíznych záberoch výborným marketingovým priestorom. Hráči zas ocenia, že páska sa výborne prispôsobí povrchu čepele a na hokejku sa jednoducho nalepí. V budúcnosti má ambíciu nahradiť klasickú pásku a slúžiť profesionálnym aj amatérskym hokejistom na celom svete. Na našej webstránke sme práve spustili predaj, takže už sa dá aj kúpiť aj priamo.

V čom je SPECTER TAPE pre hokejistov lepšia v porovnaní s tradičnou páskou?

Posudzovanie výhod je u rôznych skupín hráčov odlišné. Kým u detí je dôležitá ľahká aplikácia a možnosť individuálneho dizajnu, pri profesionáloch je podstatná lepšia kontrola puku, presnejšia strela a nie je až také podstatné, či produkt stojí 5 alebo 15 eur.

Profesionálovi ide o to, aby bol lepším hokejistom a jeho športový výkon ovplyvňuje aj každá súčasť výstroja. Pokiaľ dokáže Zdeno Chára a našou páskou lepšie kontrolovať puk alebo má vďaka nej puk pri strele a nahrávke vyššiu rotáciu, tak je to výhoda, ktorá ho zaujíma. Pre Petra Ölveckého je relevantnou výhodou aj dlhšia výdrž produktu. Kým pásku musel po každej tretine meniť, s našou páskou odohrá aj viac zápasov. Juraj Majdan zas oceňuje lepšiu strelu, a preto chceme produkt odkomunikovať tak, aby hráči pochopili, že kvalitná páska je dôležitou súčasťou výstroja.

Pre amatérov je výhodný úplný iný súbor vlastností ako pre profesionálov, napríklad vieme nálepku pre nich customizovať – môžu mať na nej logo svojho tímu, meno, číslo a podobne. Malé deti ešte nedokážu rozpoznať výhody strely s rozdielnymi páskami, pre nich a najmä pre ich rodičov je výhodou jednoduchá manipulácia, a to, že páska je vode odolná a nenasiakne snehom či ľadom. Rodič vie pásku rýchlo aplikovať na hokejku a nemusí minúť celú pásku len preto, že sa mu nedarí opáskovať čepeľ rovnomerne, rovnako po odstránení pásky nezostáva na hokejke prebytočné lepidlo a čepeľ nie je potrebné čistiť.

Na prvý pohľad vyzerá páska ako lepiaci brúsny papier. Čo je na nej také inovatívne, že ste sa ju rozhodli patentovať?

Náš produkt vyzerá zdanlivo jednoducho, ale jeho vývoj a výroba sú komplikovanejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Alternatívy ku klasickej páske hľadajú naši konkurenti už niekoľko rokov. Existuje kanadská firma, ktorá robí podobný produkt ako my, lenže z gumy a firma v Texase vyrába pásky z protišmykového materiálu. Zatiaľ však robia biznis neúspešne – to znamená, že žiadni top hráči produkt nepoužívajú, tým pádom je to stále okrajový biznis. Našim cieľom je, aby naša páska tradičnú pásku nahradila.

Ako vznikol nápad podnikať s hokejovou páskou?

Najskôr som podnikal v inej oblasti. Vlastnil som viac firiem – od outdoorovej reklamnej agentúry, cez upratovanie až po správu bytov. Mám za sebou spoločnosť, ktorá skončila v konkurze, ale aj úspešný predaj spoločnosti, ktorá dodnes funguje.

Pokiaľ ide o produkt, ktorý je dnes predmetom môjho podnikania, dostal som sa k nemu úplnou náhodou. Existovali laboratórne vzorky pások, ktoré neboli na predaj, ale mal k nim prístup kamarát z hokejového tímu. Keďže mňa hokej baví a príležitostne si zahrám, ponúkol mi jednu vzorku na skúšku. Ako amatérovi mi vyhovovala, ale videl som priestor, ako ju vylepšiť a dosiahnuť, aby bola použiteľná aj pre profesionálov.

Cítili ste už vtedy podnikateľskú príležitosť?

Myšlienka začať podnikať prišla až po tom, ako som predal svoju firmu.Asi trištvrte roka som mal od podnikania pauzu a venoval som sa rodine. S kamarátmi som chodieval hrávať hokej a stále mi vŕtalo v hlave, či by moju pásku mohli používať všetci hokejisti. Hokejový výstroj sa stále mení, používajú sa nové materiály – všetko je ľahšie a trvácnejšie, no páska je za posledných 100 rokov stále tá istá. Videl som príležitosť ako ju zdokonaliť.

Myslíte si, že sa vám podarí v tomto podnikaní uspieť?

Dnes som na podnikanie lepšie pripravený. Viem si efektívnejšie rozdeliť čas a v určitých oblastiach som skúsenejší. Máme dobre nastavenú stratégiu a tím ľudí, na ktorý sa môžem spoľahnúť.

V tíme sme štyria a máme ešte dozornú radu a poradcov. Fungujeme ako bežná akciovka, ja som na pozícii CEO – riadim spoločnosť, reportujem výsledky dozornej rade, riešim marketing a zabezpečujem komunikáciu s klientmi. Kolega má na starosti produkciu, ďalší rieši právne záležitosti, legislatívu, patenty a zmluvy. Štvrtý kolega komunikuje s hokejistami – poskytuje nám ich spätnú väzbu na produkt a čoskoro do tímu pribudne človek, ktorý bude riadiť predaj.

Pomohli vám pri zostavovaní tímu skúsenosti z predošlých firiem?

Ako začínajúci podnikateľ som robil veľmi veľa chýb, ktorým sa teraz snažím vyvarovať.

Naučil som sa vyberať ľudí, ktorí sa typovo hodia do firmy a uprednostniť charakter človeka pred skúsenosťami. Zabezpečiť financovanie vopred a nebyť neskôr zaskočený nečakanými výdavkami, pretože plán nikdy nevyjde tak, ako je napísaný na papieri.

Čo všetko ste museli podstúpiť pri tvorbe produktu?

Keď si na to spomeniem, bola to náročné, kolega ktorý celý proces manažoval pri tom strávil naozaj veľmi veľa času. Museli sme nájsť niekoho, kto vyrobí pásky v relatívne malom počte. Išlo o skúšobnú produkciu s presne nadefinovanými parametrami a zohnať výrobcu, ktorý by pokryl celý výrobný proces bolo nemožné. Preto sme potrebovali viacerých výrobcov, ktorí mohli byť od seba vzdialení aj tisícky kilometrov. Jednotlivých subdodávateľov sme museli zoradiť tak, aby na konci vznikol produkt podľa presných parametrov – skladá z viacerých vrstiev, ktoré na seba nadväzujú v špecifickom poradí a keby vo výrobnom procese nastala akákoľvek odchýlka, mohla by sa nálepka trhať, párať, odliepať z hokejky alebo by z nej mohli vypadávať drobné zrnité čiastočky, ktoré zabezpečujú drsnosť.

Ako ste hľadali výrobcov?

Skúšali sme viacero alternatív – hľadali sme ich cez internet, cez obchodné komory, cez odporúčania od ich lokálnych partnerov. Testovali sme kopec rôznych kanálov, kým sme našli spoločnosti, ktoré boli ochotné s nami spolupracovať, mali potrebné know-how a príslušné strojové vybavenie.

Ako sa vám nakoniec podarilo nájsť takých, aby jednotlivé časti procesu do seba zapadli?

Museli sme identifikovať niekoho, kto vyrába podobný produkt a postupne zisťovať, kto sú jeho subdodávatelia.Pokiaľ je dobrá fabrika, je pravdepodobnosť, že aj jeho subdodávatelia sú kvalitní.Ideálne je nájsť jedného a on vás predstaví ostatným.

Vždy sa oplatí mať s dodávateľmi dobré vzťahy, lebo veľakrát poradia viac, ako by sme našli na internete.

Pomohli vám pri hľadaní výrobcov aj predchádzajúce podnikateľské skúsenosti?

Asi len vytrvalosť 😊. V podnikaní sa bežne stáva, že oslovíte 30 spoločností a z toho 26 ani neodpíše na mail. To ale neznamená, že sa nemáte ďalej pokúšať s nimi spojiť. Ak si niekto myslí, že komunikácia s dodávateľmi funguje jednoducho a zrazu sa mu neozýva spoločnosť, ktorú oslovil, tak by sa už v tejto fáze mohol na podnikanie vykašľať. V tejto oblasti je však úplne normálne, ak spoločnosti neodpisujú na maily, pretože nikto nemá čas, nikto sa nechce zaoberať novými vecami, nikto nehľadá nové príležitosti, lebo všetci fungujú už vo svojich zabehnutých koľajach a neplánujú z nich vybočiť. Riešenie je také, že buď spoločnosť presvedčíme, aby komunikovala, alebo to neurobíme.

Vám sa podarilo presvedčiť viacero výrobných spoločností. Ako ste to dokázali?

Naučili sme sa, že ak výrobca neodpovedá na maily, tak mu treba zavolať, keď nedvíha telefón, tak treba ísť za ním a zaklopať mu na dvere, a keď sa potom znova neozve, treba ísť za ním ešte raz. Nie je to o špeciálnych schopnostiach, skôr je to o vytrvalosti. Vždy si treba nájsť cestu, ako si ho získať. Či je to osobná návšteva a fľaška vína alebo zaujímavá prezentácia, vždy treba vyniknúť medzi tými, ktorí klopú na dvere.

Ako ste výrobcov presvedčili, aby vám na začiatok vyrobili malé množstvo produktov?

To bolo zo všetkého najťažšie. Výrobca musí vidieť, že produkt má potenciál, že sme šikovní a že mu vieme dodať všetko potrebné na výrobný proces. A musí mať istotu, že mu vieme zaplatiť. Vtedy je ochotný pristúpiť na výrobu menších množstiev, pretože vie, že v prípade úspechu budeme od neho objednávať väčšie množstvá.

Výrobcov sme hľadali ešte predtým, ako sme mali vo firme investorov a ambasádorov, medzi ktorými je dnes aj Zdeno Chára, preto sme museli stavať len na dobrej komunikácii a osobnom šarme 😊. S výrobcami sme absolvovali niekoľko testov, aby sme ich pri výrobnom procese vedeli varovať, na čo si majú dávať pozor. Museli sme si nájsť cestu, aby sme sa mohli spoločne učiť.

Ako máte nastavenú firmu z hľadiska financií?

Začali sme v roku 2016 a zo začiatku sme firmu financovali dvaja (zakladatelia). V minulom roku sme založili akciovú spoločnosť, do ktorej spoločne s nami vstúpili aj prví investori. Z tejto investície sme dokončili vývoj produktu, získali hráčov, ktorí ho testujú a pripravili jeho uvedenie na trh. Máme produkt ochránený a dokážeme SPECTER TAPE vyrobiť v primeranom počte, aby sme uspokojili úvodný dopyt. Teraz sa môžeme pustiť do marketingových a predajných aktivít.

Kto testuje váš produkt?

Produkt testujeme so skupinou asi 25 hráčov z NHL a Tipsport ligy, ale zapájame aj juniorov z prvej ligy či najmenšie deti. Testujeme výdrž – pri akej sile sa nálepka roztrhne, pocit hráčov – subjektívne hodnotenia a náročnosť/jednoduchosť manipulácie. V súčasnom štádiu je produkt na 90 % hotový a použiteľný v praxi, ale stále máme kopec nápadov, ako ho do budúcnosti vylepšiť.

Rôzne cieľové skupiny majú rôzne požiadavky a do budúcnosti plánujeme na základe spätnej väzby od jednotlivých hráčov vyvinúť tri druhy produktov – profesionálny, amatérsky a detský. Aktuálne sme na našom webe umožnili hráčom, ktorí majú záujem otestovať nové verzie nášho produktu, aby sa do nášho testu zapojili.

Kde je možné SPECTER TAPE kúpiť?

Aktuálne už rokujeme s distribútormi a predajcami aby náš produkt zaradili do svojich sortimentov. Samozrejme dá sa priamo kúpiť na našej webstránke a v blízkej budúcnosti budeme mať nastavenú distribúciu nielen na Slovensku ale aj v Českej republike.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovensko ste si ako testovací trh vybrali preto, že tu žijete alebo je v tom zámer?

Z dvoch miliónov registrovaných hokejistov je na Slovensku len niečo cez 10 000. Napriek tomu si myslíme, že je lepšie, ak produkt otestujeme v domácom prostredí a až potom pôjdeme na zahraničný trh. V Amerike majú firmy len jeden pokus a keď neuspejú, zákazníci im už druhú šancu nedajú. Zároveň si myslíme, že keď bude produkt vyhovovať slovenským hráčom, tak ho ocenia aj hráči v zahraničí. Slovenský trh nám ponúka veľmi dobrú východiskovú situáciu, pretože naši hráči sú známi aj v zahraničí a Slovensko je považované za krajinu, kde je hokej relevantný.

Tvárou revolučnej pásky značky SPECTER TAPE je hokejista Zdeno Chára. Ako sa vám podarilo nadviazať s ním spoluprácu?

Našou stratégiou pred uvedením produktu na trh je testovanie pásky nielen u amatérskych hokejistov v našom okolí, ale aj u tých najlepších z najlepších. U nás v tíme je Peťo Neveriš, ktorý je agentom hráčov v NHL. Požiadali sme ho, aby hráčom ponúkol pásky na skúšku, a keďže bolo leto, mali dostatok času na testovanie a skúšanie nových produktov.

Jedným z prvých oslovených bol Zdeno Chára. Náš produkt testoval, povedal, že mu po viacerých stránkach vyhovuje, a tak sme s ním začali komunikovať. Podarilo sa nám dohodnúť na spolupráci a stal sa hlavnou tvárou a ambasádorom našej značky. Pre nás je dôležité hlavne to, že vie oceniť kvality produktu a poskytnúť dôležitú spätnú väzbu, a keď naša páska vydrží strelu, akú má Zdeno Chára, je to najlepší možný záťažový test.

Vďaka čomu sa vám so SPECTER TAPE darí presadiť u profesionálnych hráčov, keď konkurentom, ktorí vyrábajú podobný produkt sa to nepodarilo?

Neviem, musíte sa spýtať ich 😊. Nám sa to zatiaľ nepodarilo, my si len myslíme, že máme produkt, ktorý je dobrý a vďaka profesionálnemu tímusa nám podarí zrealizovať našeplány. Mať dobrý produkt je jedna vec a druhá vec je presadiť sa s ním na svetovom trhu. To sú dve celkom odlišné veci, no myslíme si, že Slovensko a Česká republika nás môžu dobre pripraviť na predstavenie produktu na veľkých trhoch, akými sú napríklad Kanada a USA.

Vedia o vás aj v Slovenskom zväze ľadového hokeja?

Samozrejme, je to organizácia ktorá ma na starosti celý slovenský hokej, takže o našom produkte majú všetky dostupné informácie, komunikujeme spolu o budúcej spolupráci a prípadnej marketingovej podpore. V SPECTER SPORTS máme ambíciu byť aktívnym účastníkom hokejového diania na Slovensku, a zároveň pomôcť zviditeľniť tento šport, takže so SZĽH budeme určite veľmi radi aktívne spolupracovať.

Nedávno ste absolvovali stáž v Cambridge Innovation Center v Bostone. Čo vám priniesla?

Pravdupovediac viac, ako sme čakali. Stáž v Bostone sme získali od Slovak Business Agency a vďaka stáži sme presvedčení o tom, že keď budeme zakladať spoločnosť v zahraničí, Boston bude pre nás ideálnym miestom, kde začať. Pochopili sme, že pokiaľ chceme predávať na americkomtrhu, musíme náš biznis, postaviťokrem dobrého produktu na dobrých kontaktoch a kvalitných partnerstvách. Momentálne sme v kontakte s rôznymi ľuďmi z Bostonu a vieme, že v prípade nášho návratu sa môžeme na nich kedykoľvek obrátiť.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky