Úspešné crowdfundingové kampane vo svete

Ktorým projektom sa podarilo získať najviac finančných prostriedkov vďaka crowdfundingu?

Crowdfunding sa stal novým fenoménom v oblasti financovania start-upov. Ak Vám tento pojem zatiaľ nič nehovorí, stačí si zapamätať, že ide o financovanie projektov prostredníctvom predobjednávok, prípadne drobných finančných príspevkov od širokej verejnosti. Je to forma spoločného financovania, keď sa investormi stávajú budúci klienti. Nádejní podnikatelia takto získavajú nielen potrebný kapitál ale navyše aj neoceniteľnú spätnú väzbu. Vzhľadom na úspešnosť crowdfundingovej kampane totiž zistia, ako na ich produkt reagujú potenciálni zákazníci.

Pripravili sme preto pre Vás sériu článkov zaoberajúcich sa touto problematikou. Hneď v prvom sa pozrieme na príklady najúspešnejších crowdfundingových kampaní vo svete. Niektoré úspešné produkty Vás určite prekvapia.

Star Citizen (počítačová hra)

Platforma: Kickstarter + vlastná kampaň

Vyzbieraná suma: 52 967 057dolárov (cca. 40 970 000 eur)

Snaha Chrisa Robertsa oživiť starú slávu vesmírnych simulátorov v podobe hry za 500 000 dolárov narástla do úctyhodných rozmerov. Aktuálne (september 2014) sa jeho spoločnosti Roberts Space Industries podarilo vyzbierať už takmer 53 miliónov dolárov. Tento balík slúži na vytvorenie počítačovej hry, v ktorej môžu hráči bojovať vo vesmíre, na palube lodí či na jednotlivých planétach. Okrem toho je možné obchodovať, pretekať, bojovať alebo jednoducho obdivovať okolie a nachádzať prírodné úkazy na viac ako 100 rozsiahlych vesmírnych systémoch.

Coolest Cooler (produktový dizajn)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 13 285 226 dolárov (cca. 10 280 000 eur)

Myslíte si, že v segmente chladiacich boxov sa nedá vymyslieť nič nové a inovatívne? O opaku Vás presvedčí Ryan Grepper, ktorý prostredníctvom Kickstarteru propagoval svoju vylepšenú verziu prenosnej chladničky. Čo tento produkt robí skutočne unikátnym, je množstvo „vychytávok“, ktoré prináša v porovnaní s bežnými podobnými zariadeniami. Okrem vodeodolného prenosného reproduktoru tu nájdete aj prenosný mixér na miešanie drinkov, USB nabíjačku, LED podsvietenie či otvárač na fľaše. Predstava, že s týmto jednoduchým pomocníkom sa stanete hviezdou všetkých grilovačiek, stanovačiek alebo trávenia voľných chvíľ na pláži či pri kúpalisku, bola natoľko lákavá, že očakávaná suma 50 000 dolárov bola niekoľkonásobne prekonaná a s konečným súčtom 13 285 226 dolárov sa Coolest Cooler stal doteraz najúspešnejšou crowdfundingovou kampaňou na portáli Kickstarter.

Pebble (smart-hodinky)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 10 266 845 dolárov (cca. 7 940 000 eur)

Aj tretia crowdfundingová kampaň, na ktorú sa pozrieme, bola realizovaná prostredníctvom portálu Kickstarter. A čo zaujalo jej používateľov (tzv. „backerov“) natoľko, že požadovanú sumu 100 000 dolárov prevýšili viac ako 100-násobne? Ide o smart-hodinky Pebble, ktoré spolupracujú s Vašim smartfónom bez ohľadu na to, či používate operačný systém Android alebo iOS. Zabudnite na iWatch a využite univerzálne inteligentné hodinky, ktoré Vás informujú o prichádzajúcom hovore, emaili či správe. Bohatšie využitie tohto zariadenia umožňujú rôzne aplikácie, ktoré využijete najmä pri športových aktivitách ale aj pri oddychovom počúvaní hudby. Samozrejmosťou je aj voľba medzi rôznymi farebnými prevedeniami a dobíjateľná batéria, ktorá by Vám mala vydržať viac než týždeň.

Ouya (konzola na videohry)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 8 596 474 dolárov (cca. 6 650 000 eur)

Jadro videohernej konzoly Ouya tvorí operačný systém Android. Užívateľský zážitok má zvýšiť výborný bezdrôtový gamepad, ktorý komunikuje s konzolou prostredníctvom Bluetooth. Autori kampane kládli veľký dôraz na dizajn, čo sa prejavilo aj v zložení vývojárskeho tímu. Konzola je už v súčasnosti v predaji, dokonca sa im medzičasom podarilo priniesť na trh novú edíciu so zdvojnásobenou kapacitou internej pamäte (16 GB). Vyzbieraná suma viac než 8-násobne prekročila pôvodné očakávania realizátorov kampane (950 000 dolárov).

Pono Music (prehrávač hudby)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 6 225 354 dolárov (cca. 4 820 000 eur)

Ľudia radi počúvajú hudbu. Kvalitnú hudbu. Kanadský hudobník Neil Young sa preto so svojim tímom zameral na výrobu prehrávača, ktorý by priniesol svojim majiteľom skutočný zážitok z počúvania obľúbených skladieb. Ich zariadenie Pono Music dokáže prehrať vysokokvalitné hudobné stopy, ktoré obsahujú 30-krát viac údajov, vrátane hudobných informácií, než obyčajná mp3. Že toto rozhodnutie bolo správne, potvrdil aj výsledok ich kampane, v ktorej vyzbierali viac ako 6,2 milióna dolárov. Pritom ich pôvodné očakávania sa pohybovali na hranici 800 000 dolárov. Viac o celej kampani sa môžete dočítať na tomto odkaze.

Elite: Dangerous (počítačová hra)

Platforma: Kickstarter + vlastná kampaň

Vyzbieraná suma: 3 686 327 libier (cca. 4 630 000 eur)

Počítačové hry odohrávajúce sa vo vesmírnom prostredí majú u fanúšikov veľký úspech. Vedelo by o tom hovoriť aj britské štúdio Frontier Developments, ktoré získalo 1,5 milióna libier prostredníctvom Kickstarteru (cieľ bol 1,25 milióna libier) a cca. 2,1 milióna libier vlastnou crowdfundingovou aktivitou na projekt s názvom Elite: Dangerous. A o čo vlastne ide? Predstavte si obrovský vesmír, v ktorom môžete so svojím vesmírnym korábom obchodovať so surovinami, bojovať alebo objavovať nové a nové miesta v odľahlých kútoch tohto virtuálneho priestoru. Samozrejmosťou je aj možnosť zahrať si so svojimi kamarátmi či úplne neznámymi hráčmi prostredníctvom multiplayeru.

Veronica Mars (film)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 5 702 153 dolárov (cca. 4 410 000 eur)

Prostredníctvom crowdfundingovej kampane môžete financovať nielen vývoj či výrobu svojho produktu ale napr. aj celovečerný film. Presvedčí Vás Rob Thomas, tvorca a producent filmu Veronica Mars. Dej tejto krimikomédie nadväzuje na rovnomenný seriál, ktorý sa vysielal v USA v rokoch 2004 – 2007. Fanúšikovia sa určite nevedeli dočkať pokračovania príbehu so svojou obľúbenou hrdinkou a počas kampane na Kickstarteri prispeli na realizáciu filmu sumou 5,7 milióna dolárov, čím takmer trojnásobne prekročili očakávaný cieľ (2 milióny dolárov). Kampaň k filmu si môžete pozrieť prostredníctvom tohto odkazu.

The Micro (3D tlačiareň)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 3 401 361 dolárov (cca. 2 630 000 eur)

Príbeh 3D tlačiarne The Micro má niečo spoločné s prenosným chladiacim boxom Coolest Cooler, ktorý sme spomínali vyššie. Aj v tomto prípade bola pôvodná cieľová suma 50 000 dolárov, no kampaň uchvátila backerov natoľko, že projektu zverili sumu prevyšujúcu 3,4 milióna dolárov. The Micro jeprenosná 3D tlačiareň so skutočne úchvatným dizajnom. Autori chceli osloviť čo najširšie publikum a preto počas kampane zdôrazňovali najmä jednoduché intuitívne ovládanie, ktoré zvládne úplne každý.

Dash (slúchadlá)

Platforma: Kickstarter

Vyzbieraná suma: 3 390 551 dolárov (cca. 2 620 000 eur)

A ako poslednú kampaň v poradí si predstavíme bezdrôtové slúchadlá Dash, ktoré vôbec nie sú také obyčajné, ako na prvý pohľad vyzerajú. Uložíte si v nich 4 GB hudby, sledujú Vaše vitálne funkcie a výborne si rozumejú so smartfónmi bez ohľadu na operačný systém. Vedia dokonca odstrániť pasívny hluk, čo môžete využiť pre spokojnejšiu cestu lietadlom. Aby sa používateľom dokonale prispôsobili, sú vyrobené v troch veľkostiach a umiestnené sú v mäkkom silikónovom puzdre. Táto kombinácia priniesla ich tvorcovi Nikolajovi Hviidovi a jeho tímu fantastických takmer 3,4 milióna dolárov, hoci ich pôvodný cieľ bol len zlomok tejto sumy (260 000 dolárov).

V ďalších článkoch k tejto téme sa dozviete aj o slovenských pokusoch a ich výsledkoch, kľúčových faktoroch úspechu crowdfundingových kampaní a jednotlivých krokoch, ktoré je potrebné urobiť pre to, aby ste mohli pripraviť úspešnú kampaň v našich podmienkach.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ľudovít Šrenkel
Ľudovít Šrenkel

Zaoberám sa riadením ekonomiky v spoločnosti Polygrafické centrum, s.r.o. a spracovaním znaleckých posudkov v ekonomickej oblasti - som znalec v odboroch Ekonómia a manažment a Priemyselné vlastníctvo. V rámci znaleckej činnosti spolupracujem s Ústavom súdneho inžinierstva ŽU v Žiline.


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky