Čo patrí do prevádzkového (pracovného, činného) kapitálu a prehľad základných otázok, ktoré pomôžu s jeho efektívnym riadením.
Úlohou manažmentu prevádzkového kapitálu je mať k dispozícii správnu sumu peňažných prostriedkov vtedy, keď sú potrebné. Preto finančné potreby akejkoľvek firmy musia byť navrhnuté tak, aby vyhovovali jej požiadavkám. Ako na to?
Čo je prevádzkový kapitál?
Prevádzkový (tiež pracovný, činný) kapitál predstavuje tú časť podnikového kapitálu, ktorá je viazaná v obežných aktívach (t. j. v tej časti majetku, ktorá sa spotrebuje a premení na peniaze v lehote kratšej ako 1 rok). Ide o:
- zásoby – výrobné zásoby, tovar, zásoby rozpracovaných a hotových výrobkov;
- pohľadávky z obchodného styku, resp. ďalšie skupiny pohľadávok;
- finančný majetok, t. j. peňažné prostriedky na bankovom účte, v pokladni, ako aj krátkodobé cenné papiere;
- ostatné obežné aktíva – položky časového rozlíšenia.
V rámci manažmentu prevádzkového kapitálu je potrebné riešiť tri zásadné otázky:
- Koľko prevádzkového kapitálu má firma viazať?
- Aká je optimálna štruktúra obežných aktív, v ktorých je tento kapitál viazaný?
- Z akých finančných zdrojov by mal podnik potrebný kapitál získavať?
Koľko prevádzkového kapitálu má firma viazať?
Pri hľadaní odpovede na túto otázku je potrebné chápať, že príliš nízka úroveň môže spôsobovať prevádzkové problémy – ak má podnik nedostatok zásob (napr. materiálu na sklade), tak nemôže vyrábať. Ak má nízky stav finančných prostriedkov na účte, môže mať problémy s platením svojich záväzkov.
Avšak, ani vysoká úroveň obežného majetku nie je vítaným javom, pretože zbytočne viaže peniaze firmy v majetku, ktorý jej neprináša vysoký výnos. Ak má podnik priveľa peňazí na účte, tak síce bez problémov dokáže uhradiť všetky záväzky, avšak prichádza o výnos, ktorý by tieto peniaze mohli priniesť, ak by boli lepšie investované (napr. do rozšírenia výroby alebo do nákupu cenných papierov). Vďaka novému stroju by podnik mohol získať ďalšie výnosy a zvýšiť svoj zisk. Rovnako investovaním do cenných papierov by si zabezpečil aspoň určitý výnos (v porovnaní so situáciou, keby mu peniaze „ostali ležať“ na bankovom účte).
Aká je optimálna štruktúra obežných aktív, v ktorých je tento kapitál viazaný?
Avšak, nielen celková výška viazaného kapitálu v obežných aktívach by mala byť pod drobnohľadom podnikateľov. Dôležitá je tiež samotná štruktúra týchto aktív – v zásade ide o to, aká je priemerná hodnota zásob, pohľadávok či finančného majetku podniku. Darmo bude mať podnik dobre nastavenú výšku kapitálu alokovaného v obežnom majetku, ak bude niektorá z jeho zložiek neadekvátne dominantná na úkor ostatných. Priveľká výška pohľadávok môže napríklad spôsobiť hrozbu vzniku druhotnej (sekundárnej) platobnej neschopnosti. Ide o situáciu, keď podnikateľ nedokáže zaplatiť svoje záväzky, pretože mu klienti dlhujú peniaze.
Z akých finančných zdrojov by mal podnik potrebný kapitál získavať?
Tretia otázka sa týka finančných zdrojov, ktorými firma tieto zložky majetku financuje. Nakoľko ide o dlhodobo viazaný majetok (podnik bez určitej výšky úrovne obežného majetku spravidla nedokáže dlhodobo fungovať), mal by byť financovaný zo zdrojov, ktoré má firma trvalo (napr. vkladom podnikateľa) alebo dlhodobo (napr. formou dlhodobého úveru) k dispozícii. Presná suma sa obyčajne určí tak, že si podnikateľ od priemernej hodnoty obežného majetku odpočíta priemernú výšku krátkodobých záväzkov. Tento rozdiel sa označuje pojmom čistý prevádzkový kapitál alebo čistý pracovný kapitál.
Na čo ďalšie sa sústrediť pri riadení prevádzkového kapitálu?
Okrem tohto strategického rozhodovania potrebuje podnikateľ aj dennodenne sledovať zmenu jednotlivých veličín a vhodným spôsobom riadiť ich výšku, aby zabezpečil bezproblémový chod svojho podniku.
Možno povedať, že kľúčom k dobrému manažmentu prevádzkového kapitálu je kontrola a využívanie hotovostného cyklu v celom podniku, aby bolo zabezpečené jeho fungovanie deň za dňom. Umením manažmentu prevádzkového kapitálu je použiť každé euro v podniku s maximálnym efektom (návratnosťou) - teda zabezpečiť požadovanú návratnosť pri viazaní minimálneho kapitálu.