Peter B. Záboji: "Sú dva typy hlupákov! Tí, ktorí rady dávajú, a tí, ktorí si rady berú."

Peter P. Záboji, dlhoročný profesor podnikania, je zakladateľom a prezidentom European Entrepreneurship Foundation. Zo zamestnanca sa stal podnikateľom a neskôr aj investorom. Má rozsiahle skúsenosti so startupmi, venture kapitálom a taktiež menežovaním odkúpených spoločností. Je autorom knihy Zmena a častým rečníkom na podujatiach a podnikateľských konferenciách. Slovenskí podnikatelia mali možnosť stretnúť sa s ním 12.3.2013 v Bratislave počas konferencie Stredoeurópske fórum podnikateľských anjelov, ktoré bolo spoluorganizované Združením mladých podnikateľov Slovenska a Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania.


Pán Záboji, Kto Vás inšpiroval, k podnikaniu a investovaniu?
Podnikanie vzniká na základe potreby uspokojiť určitú potrebu na trhu. Kapitál je iba zdrojom. Venture kapitál by mal byť viac ako iba zdroj. Angel investori prinášajú do podnikania skúsenosti a mentoring.

Aké sú najdôležitejšie hodnoty vo Vašom živote a biznise?
Čestnosť, spoľahlivosť a silná viera v ľudské hodnoty.

Aké knihy a časopisy čítate?
Za 40 rokov som prečítal všetku "povinnú" menežérsku literatúru. Vekom však už tak nehľadám tú najlepšiu teóriu, ale skôr osobné skúsenosti. Dobrým príkladom je "Idea man" od Paula Allena, skutočného tvorcu Microsoftu.

Viete opísať hlavné charakteristiky, ktoré by mali mať úspešní podnikatelia?
Mali by byť zanietení, orientovaní na činy, mať potrebu dosahovania úspechov, toleranciu pre nejednoznačnosť, sebaistotu, vysoký level energie, schopnosť vedieť sa na seba spoľahnúť a nezávislosť. Nie je to o peniazoch.

Aké veci dokážu zničiť hocijaké podnikanie?
Lakomosť, zlý výber partnerov alebo múdrejší a tvrdšie pracujúci konkurenti.

Čo bolo Vaším prvým podnikaním?
Ako 7-ročný školák som mal divadlo pre susedov.

Aké bolo Vaše najťažšie rozhodnutie v podnikaní, investovaní?
Bolo ich veľmi veľa, neviem povedať len jedno. Oddeľovanie sa od venture partnerov alebo prepúšťanie ľudí je vždy ťažké. Malo by sa tak robiť opatrne, ale rozhodne.

Aký najväčší problém ste museli vyriešiť počas Vašej kariéry?
Problém je veľmi východoeurópsky pojem. Uprednostňujem rozprávanie o výzvach. Vedenie desaťtisícovej firmy ako je Bosch Telecom môže byť zastrašujúca úloha, ale ja som sa cítil veľmi sebaisto.

Aké ponaučenia ste získali počas svojho podnikania?
Skúsenosti sú o získaných ponaučeniach. Tí, ktorí sa vedia poučiť zo skúsenosti, sú požehnaní. Je dôležité neurobiť tú istú chybu dvakrát.

Ako by mal vyzerať sľubný start-up?
Ide predovšetkým o tím, jeho komplementárne zručnosti, zdieľané hodnoty a biznis model. Rovnako dôležité je mať skúsených a šikovných investorov, ktorí Vás vedú a mentorujú.

Ktoré oblasti považujete za mimoriadne potenciálne pre rozbehnutie biznisu?
Kdekoľvek podnikatelia vidia neuspokojený trh alebo príležitosť.

Viete si spomenúť na nejakú zábavnú situáciu z Vášho podnikateľského života?
V našom úsilí znovuobnoviť Bosch Telecom sme prišli k záveru, že výroba nebola strategická nevyhnutnosť pre našu veľkosť. Potichu som zmenežoval predaj piatich závodov.  Keď sme uzavreli obchod začali protesty pred mojou kanceláriou vo Frankfurte!

Zvyčajne si pýtame iba jednu radu pre mladých podnikateľov. Vy však máte skúsenosti ako profesor podnikania vo svetovo známej INSEAD biznis škole, mohli by ste teda spomenúť tri z Vašich hlavných zásad?
Číslo 1: Hľadajte pozitívne vzory. Keď som pred pár rokmi prišiel do Budapešti, bolo mi povedané že tu nemáme žiadnych podnikateľov. Veľmi rýchlo som však objavil Adama Somlai Fischera, ktorý rozbehol Prezi, Gyula Fehera, spolumajiteľa Ustream, Martona Szokeho, ktorý predal svoje Index Tools spoločnosti Yahoo. A je to rovnaké aj v Bratislave, Bukurešti alebo Prahe.
Číslo 2: Sú dva typy hlupákov: tí, ktorí dávajú rady, a tí, ktorí si rady berú. Ľuďom uvedeným vyššie mnohí povedali že to, čo plánujú robiť je hlúpe a ich nápad neuspeje. Ale urobili to aj tak...
Číslo 3: Zabudol som :)

Profil Peter B. Záboji

Zakladateľ a prezident European Entrepreneurship Foundation. Zo zamestnanca sa stal podnikateľom a neskôr aj investorom. Má rozsiahle skúsenosti so startupmi. V roku 1999, Záboji založil spoločnosť European Telco Exchange (IPO v 2005). Začiatkom roka 2000 ho oslovili, aby ako CEO menežoval spoločnosť Bosch Telecom, prvú európsku akvizíciu KKR´s. Spoločnosť sa v značne krátkom období postavila na nohy, premenovala sa na Tenovis, a neskôr ju odkúpila Avaya. V roku 2004 bol P. Záboji hlavným investorom v získaní European Mobile Telephone Services v Nemecku, ktorej materská spoločnosť bola uvedená na burze v Zurichu.
P. B. Záboji mal dlhú a významnú kariéru so Siemensom v USA a Nemecku. Začiatkom 90tych rokov sa stal managing direktorom GPT Communications v Londýne. Peter Záboji bol mnoho rokov profesorom podnikania v INSEAD, svetovej podnikateľskej škole a neskôr v CEU Business School. Je autorom knihy Zmena a častým rečníkom Private Equity a na podnikateľských konferenciách.
Viac informácií nájdete na www.zaboji.com

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako začať podnikať: recept Jara Zacka z reklamnej agentúry TRIAD

Ako si „uvariť“ firmu radil na štvrtom ročníku Podnikateľskej fiesty spoluzakladateľ Agentúry roka 2018 - TRIAD Advertising.

Učitelia budúcich podnikateľov: Základom je motivácia a nadčasovosť biznis nápadu

Nepretržitá komunikácia, riešenie krízových situácií či organizácia výberových konaní. To je bežná súčasť práce pedagógov, ktorí pripravujú študentov na svet podnikania.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky