Čo je výkonnostný marketing a kde začať

Čo je výkonnostný marketing a kde začať
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

S pojmom výkonnostný online marketing sa nestretávame často. O čo presne ide? Ako už z názvu vyplýva, ide o online marketing zameraný na výkon. Každý predsa chce vedieť, čo mu konkrétna činnosť prinesie. Koľko návštev, koľko konverzií, koľko peňazí.

Proces výkonnostného marketingu prebieha nasledovne:

Ide teda o proces neustáleho skúšania, testovania a aplikovania nových zmien a vylepšení. Základná zásada znie: vždy sa to dá urobiť lepšie.

Na webe je „milión” vecí, ktoré dokážete A/B testovať, v PPC kampani je nekonečne veľa nastavení, s ktorými sa viete vyhrať, a tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Kde však začať...

Veľa ľudí a firiem začína od konca. Najskôr investujú svoj čas, úsilie a peniaze do kampaní, ktoré majú na web priniesť návštevnosť. Potom ale zistia, že návštevníci odchádzajú bez vykonania požadovanej akcie. Až vtedy sa začnú zamýšľať nad tým, kde sa stala chyba. Preto by ste pred spustením akýchkoľvek online marketingových aktivít mali najskôr „poriešiť” svoj web.

Taktiež treba mať na pamäti, že konkurencia je od vás na internete vzdialená len jedno kliknutie. Ak návštevníka znechutíte neprehľadným webom, na ktorom nevie, čo má robiť, veľmi rýchlo a jednoducho zamieri inde.

Musíme si tiež uvedomiť, že ľudia stránky nečítajú, ľudia ich prehliadajú. Užívatelia vidia vašu stránku podobne, ako keď obchádzajú billboard pri rýchlosti 100 km/h.

Pri načítaní stránky len prezerajú a hľadajú niečo, čo je zaujímavé alebo sa aspoň približne podobá tomu, čo očakávajú. Akonáhle nájdu odkaz, ktorý im aspoň čiastočne vyhovuje, kliknú naň. Preto musí byť stránka maximálne prehľadná a intuitívna.

O dobrej stránke hovoríme vtedy, keď si nový návštevník vie okamžite odpovedať na 4 základné otázky.

Ako ďalej

Keď máte web v uspokojivom stave, môžete začať s kampaňou. Akú kampaň zvolíte, záleží od toho, aké sú vaše ciele.

  • Ak chcete okamžité zvýšenie návštevnosti a konverzie, treba sa pustiť do PPC reklamy.
  • Dlhodobú návštevnosť na web vám prinesie dobre nastavený content marketing a SEO.
  • Budovať značku a vzťah so zákazníkmi môžete cez sociálne siete, u nás hlavne Facebook.

Následne kampaň rozbehnete. Tu sa však práca nekončí. Práve naopak, všetko sa len začína. Gro výkonnostného marketingu totiž tkvie práve v optimalizácii nastavených procesov a kampane.

V rámci kampaní sa môžete venovať:

  • Optimalizácii konverzií z pohľadu PPC.
  • Optimalizácii konverzií z pohľadu UX - A/B testovanie webu.
  • Optimalizácii konverzií z pohľadu SEO.
  • Testovaniu Facebook reklamy zameranej na výkon.
  • Ale aj optimalizácii svojho pracovného času a výkonu. Napríklad sociálne siete môžete veľmi efektívne (a zadarmo) spravovať pomocou nástroja Buffer.

Výkonnostný marketing predstavuje neustále zlepšovanie, skúšanie, testovanie a napredovanie. Nie každý pokus však vždy vyjde. Môže sa vám stať, že zmena prinesie opačný efekt, ako plánujete. Netreba však zúfať. Človek sa učí na vlastných chybách :).

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Juraj Sasko
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.


Originálne reklamné predmety – inšpiratívne príklady

Prehľad trendov v reklamných predmetoch. Na čo staviť pri ich výbere a dizajne, ak chce firma pritiahnuť pozornosť?

Reklamné predmety: na čo myslieť pri ich výbere a dizajne?

Ako uvažovať nad podobou reklamného predmetu, ktorý bude mať pre firmu zmysel, ako znížiť náklady za jeho výrobu a na čo myslieť z hľadiska času? Tipy odborníka.

Google Consent Mode v2: čo to je a aké zmeny prináša?

Firmy, ktoré chcú využívať remarketing, musia od 6. marca 2024 implementovať novú verziu Google Consent Mode. Čo sa mení?

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky