Plyšová hračka povie deťom rozprávku na dobrú noc namiesto rodiča

Inteligentná hračka, ktorá je pôsobivou náhradou tabletov a smartfónov, deti dokáže nielen zaujať, ale aj učiť a byť im priateľom. Vynález právnika prerazil na ruskom trhu, cieľom je ale svet.

Tablety, mobily, televízia – populárne nástroje nielen dospelých, ale mnohokrát aj malých detí. Hračka Mishka AI však prináša pôsobivú alternatívu. Táto interaktívna technologická plyšová hračka môže deťom pomáhať rozvíjať gramotnosť, vzdelávať ich a zabávať zároveň.

Z právnika úspešný podnikateľ a inovátor

Myšlienka vytvoriť inteligentnú hračku pre deti vo veku od troch do šiestich rokov napadla podnikateľovi z Ruska Andreyovi Teslenkovi, ktorý mal bohaté skúsenosti v oblasti projektového riadenia. Z právnika prešiel na generálneho riaditeľa medzinárodnej spoločnosti, no neskôr si uvedomil, že chce realizovať vlastné nápady. Prvým jeho projektom bolo v roku 2013 Centrum pre akadémiu inovatívnej tvorivosti mládeže (CYIT Academy). Druhým projektom bol Labik – technológia diaľkového ovládania strojárskych zariadení cez internet pre praktické školenie študentov a podnikových špecialistov. Andrey v roku 2017 zrealizoval svoj tretí nápad v oblasti vzdelávania a technológií, tentokrát sa však zameral na tých najmenších – vznikla tak hračka Mishka AI.

Interaktívny spoločník pre deti predškolského veku

Spoločnosť najskôr vyvinula čip, ktorý je možné zabudovať do akejkoľvek plyšovej hračky, ako aj cloudovú platformu, prostredníctvom ktorej sa zdieľa obsah pre deti.

Následne v spoločnosti vytvorili aj vlastnú hračku s názvom Mishka AI, pričom ide o medvedíka so zabudovaným čipom, ktorý poháňa umelá inteligencia. Plyšová hračka je inteligentným vzdelávacím spoločníkom, ktorý dokáže zaujať, učiť a byť priateľom každého dieťaťa.

Medvedík Mishka dokáže veci, ktoré sú dôležité pre deti v predškolskom veku. Ak je dieťa pravidelne v neprimeranej miere vystavené displejom, môže to viesť k závislosti a zároveň narušiť jeho spánok či komunikačné zručnosti. Hračka Mishka AI obsahuje sériu rozprávok na dobrú noc, aby deti strávili čas inak ako pozeraním animovaných filmov. V rámci predplatného, ktoré stojí približne 150 eur mesačne, sa každý deň, prostredníctvom pripojenia Wi-Fi, zbierka rozprávok rozširuje o štyri nové príbehy.

Hračka môže poskytnúť pomoc aj pri výchove dieťaťa. Môže dieťa zobudiť (budík je možné aktivovať pomocou mobilnej aplikácie), pripomenúť dieťaťu, aby sa pripravilo na prechádzku, alebo aby si umylo zuby. Takéto riešenie výchovy ale nemusí vyhovovať rodičom, ktorí sa o vstávanie dieťaťa, jeho hygienu či rozprávanie rozprávok chcú postarať sami, bez pomoci elektroniky.

Hračka sa nabíja cez USB, pričom ovládacie tlačidlá sú ukryté v labkách plyšového medvedíka. Medvedík „rozpráva“ iba po rusky, avšak spoločnosť by v najbližších rokoch rada rozšírila jazyk tejto plyšovej hračky aj o angličtinu.

Hračka sa predáva najmä v Rusku, no spoločnosť plánuje expandovať do celého sveta

Počiatočná dávka inteligentných hračiek dorazila do Ruska v decembri 2017. Cena predobjednávky za jeden kus bola 5 000 ruských rubľov (približne 58 eur), pričom prvých 100 objednávok bolo uskutočnených už po niekoľkých príspevkoch na Facebooku. Záujem bol obrovský, v pilotnej várke sa predalo 1 500 hračiek. 90 % objednávok bolo od ruských zákazníkov, zvyšok smeroval do Spojených štátov, Európy a krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Neskôr, v roku 2018, sa spoločnosti podarilo získať rizikový kapitál od dvoch investorov TealTech Capital a Starta Capital. Zakladatelia získali financie vo výške 200 000 dolárov (približne 176 500 eur).

Vývojári nevidia Mishka AI ako hračku, ale skôr ako platformu na dodávanie obsahu pre deti. Mishka AI mikročip môže byť implementovaný do akejkoľvek plyšovej hračky, ktorá sa stane inteligentnou a získa prístup do cloudovej knižnice projektu.

Spoločnosť by privítala spoluprácu s globálnym výrobcom hračiek. Umožnilo by jej to tak rýchlejšie expandovať nielen v Rusku, ale na celom svete.

Ako sa bude hračkám dariť na globálnom trhu, bude záležať aj od toho, koľkí rodičia uprednostnia mechanické čítanie rozprávok na dobrú noc plyšovým mackom namiesto spoločného večerného rituálu so svojimi deťmi.

Zdroje: mishkaai.com, f6s.com, investforesight.com, investforesight.com, 2019.edcrunch.ru

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky