Umelá inteligencia pomáha obchodníkom efektívnejšie objednávať čerstvé ovocie a zeleninu

Študentov trápilo plytvanie potravinami, a tak vytvorili aplikáciu, ktorá zaujala viacerých investorov. Softvér pomáha obchodom optimalizovať zásoby čerstvých potravín a znižovať množstvo odpadu.

Predaj čerstvej zeleniny a ovocia je náročnejší ako predaj trvanlivého tovaru. Zelenina a ovocie sa totiž rýchlo kazia a často nemajú obal s uvedeným dátumom spotreby. Ich chuť a sviežosť sa navyše môžu líšiť podľa sezóny. V mnohých potravinárskych reťazcoch v USA sa robí inventarizácia takýchto potravín ručne, zapisovaním do papierov, pričom manažér na základe týchto zápisov a odhadov rozhodne, koľko tovaru je potrebné objednať. Následkom je veľká miera nepresnosti a plytvania ovocím či zeleninou. Tento problém sa však rozhodol riešiť zakladateľ startupu Afresh.

Plytvanie potravinami inšpirovalo k vzniku startupu

O potravinový systém a spôsob, akým ovplyvňuje zdravie človeka a životné prostredie, sa dlhodobo zaujímal Matt Schwartz. Počas štúdia obchodu na univerzite v Stanforde realizoval spoločne so spolužiakom Jeffom Heinenom výskumnú štúdiu, ktorá bola zameraná na identifikáciu problémov v dodávaní čerstvých potravín do obchodov a supermarketov.

V roku 2016, po rokoch sledovania neefektívnosti potravinárskeho priemyslu, Matt založil startup, ktorý pomocou modernej technológie pomáha obchodom zisťovať, koľko ovocia a zeleniny si majú objednať do svojich regálov.

Stavili na umelú inteligenciu

Spoločnosť sa rozhodla vyriešiť praktický problém pomocou tabletov a algoritmov softvéru. Technológia spoločnosti Afresh využíva strojové učenie na analýzu údajov o zákazníkoch a predpovedanie dopytu po výrobkoch. Maloobchodní manažéri potom môžu použiť softvér Afresh na objednanie presného množstva čerstvých potravín, ktoré budú potrebovať. Cieľom je pomôcť znížiť ich znehodnotenie a zároveň zabezpečiť, aby mali obchody v skladoch dostatočné množstvo zásob na uspokojenie dopytu zákazníkov. Spoločnosť zdokonaľuje systém takým spôsobom, aby dokázal predpokladať vplyv počasia na predaj – napríklad tak, že zohľadní poveternostné podmienky v období, keď rastie určitý druh ovocia či zeleniny.

Funkcia „inteligentný inventár“ využíva umelú inteligenciu na predpovedanie toho, čo je v obchode dostupné a čo je potrebné doobjednať, no využíva ju tiež na zadanie objednávky, čo prispieva k úspore času zamestnancov. To umožňuje obchodníkom skladovať a predávať len čerstvé ovocie a zeleninu, čím sa znižujú straty, ako aj množstvo potravinového odpadu.

Priaznivé výsledky pre obchodné reťazce

Predajcom potravín sa vďaka technológii Afresh predaj čerstvých potravín zvýšil o 3 %, potravinový odpad sa znížil až o 50 % a hrubá marža sa zvýšila o 4 %. Spoločnosť Afresh mala v roku 2021 hodnotu 100 miliónov dolárov (približne 88 miliónov eur) a o financovanie jej rastu prejavili záujem viacerí investori.

Zdroje: afresh.com, inc.com, forbes.com, techcrunch.com

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky