Dvaja študenti vytvorili aplikáciu, ktorá má potenciál spôsobiť revolúciu v poľnohospodárstve – pomáha včas odhaliť škodcov či choroby plodín.
Medzi problémy poľnohospodárov patria okrem iného choroby plodín či šírenie kontaminácie, čo pre mnohých znamená ničivú stratu príjmov. Všimli si to aj dvaja spolužiaci John McElhone a Micheál McLaughlin z gymnázia v Severnom Írsku. Obaja chlapci vyrastali na farme a so svojimi rodinami pracovali na poliach. Poľnohospodárom chceli pomôcť, a tak uskutočnili prieskum, na základe ktorého zistili, že pestovatelia pšenice, jačmeňa a zemiakov majú veľký problém diagnostikovať choroby týchto plodín. Následne našli riešenie, ktoré zachráni úrodu a zabráni miliardovým stratám.
K vytvoreniu CropSafe viedla kombinácia záľub
Okrem farmy sa chlapci venovali aj softvérom a programovaniu, pričom vytvorili niekoľko rôznych aplikácií a webov. Johnov dedko, ktorý tiež pracoval na farme, ich neustále inšpiroval a učil efektívne riešiť problémy. Aj vďaka nemu sa rozhodli skombinovať svoju vášeň pre farmárčenie a programovanie a vytvoriť riešenie pre poľnohospodárov s názvom CropSafe.
Dvojica vytvorila online aplikáciu, vďaka ktorej poskytli poľnohospodárom presné satelitné snímky. Snímky vyhotovovali v spolupráci so spoločnosťou Code4Good, ktorá sa tomu venovala už dlhšiu dobu a rozhodla sa spolupracovať a sponzorovať projekt CropSafe. Obrázky obsahujú podrobné informácie o mieste, na ktorom sú choré plodiny, ako aj o závažnosti tohto ochorenia, vďaka čomu dokážu farmári rýchlo podniknúť kroky na zmiernenie problému.
V CropSafe môžu vlastníci poľnohospodárskych pozemkov zaregistrovať svoju pôdu, požiadať o jej preskúmanie prostredníctvom satelitov a spracovať tieto snímky pomocou softvéru strojového učenia. Snímky poskytujú poľnohospodárom okamžité informácie potrebné na efektívne pestovanie plodín.
S CropSafe spolupracuje viac ako 200 skúsených agronómov, ktorí neustále hľadajú nových škodcov a choroby plodín. To znamená, že poľnohospodári si môžu byť oveľa istejší, že ich úroda neobsahuje napríklad exotických škodcov.
Program CropSafe navyše zefektívnil príjem vzoriek, analýzu, vykazovanie a vedenie záznamov. Výsledky sú zaslané jednotlivým agronómom e-mailom a všetci zapojení do programu dostávajú mesačné informácie o výskyte chorôb a trendoch vývoja situácie.
Presadili sa vďaka účastiam na hackathonoch
Ešte počas štúdia na gymnáziu John a Michael začali chodiť so svojím nápadom na tzv. hackathony, kde jednak zdokonaľovali svoj projekt a jednak preň hľadali podporu. Tím sa tiež zúčastnil súťaže BelTech EDU, kde zaujal porotu a získal prvé miesto s peňažnou výhrou vo výške 1 000 libier (približne 1 200 eur). Mladí podnikatelia postupne svoj produkt zdokonaľovali, až sa o softvéri CropSafe dozvedeli aj farmári v iných krajinách. Aplikácia je k dispozícii po celom svete a slúži na podporu poľnohospodárskej výroby zodpovednej za „nakŕmenie“ miliárd ľudí na našej planéte.
Zdroje: cropsafe.io, kainos.com, startacus.net, siliconrepublic.com, farmersguide.co.uk