Odvážne vízie žilinských startupistov s nádychom futurizmu prekonali očakávania

Odvážne vízie žilinských startupistov s nádychom futurizmu prekonali očakávania
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ponožky, ktoré dokážu odhaliť predispozície na diabetes a zadný kryt mobilného telefónu ako čítačka pre nevidomých. Aj takéto smelé vízie mali súťažiaci na tohtoročnom žilinskom startup weekende.

Vymysleli inteligentnú čítačku pre nevidomých, ktorá im má výrazne uľahčiť život. Vďaka nej si prečítajú a dozvedia sa všetko, čo potrebujú, a to bez toho, aby informácie boli v Braillovom písme. Bruškom prsta po vypuklých symboloch na škatuľkách od liekov prechádzal zo zvedavosti asi každý. Niekto mu nevenuje pozornosť, niekto si položí otázku, aké by to asi bolo žiť vo svete bez svetla. A niekto ako napr. Ján Macek sa podujme na vynájdenie prístroja, ktorý by aj bežné písmo premenil na Braillovo a spravil ho tak dostupným pre nevidomých. Tí vďaka čítačke nebudú obmedzení len na informácie v Braillovom písme a budú si môcť prečítať takmer všetko, čo aj zdravý človek.

Nápad, ktorý Ján Macek zdokonaľoval a prezentoval na žilinskom startup weekende nazval Braille Touch. „Počas víkendu sme zrealizovali prieskum trhu a zistili, že na podobné produkty existujú, ibaže sú veľmi drahé a mnohým ľuďom nedostupné. Preto sa snažíme priniesť lacnejšiu technológiu pre ľudí, ktorí si ju inak nemôžu dovoliť,“ konštatuje autor nápadu a dodáva, že čítačka, ktorá má byť približne vo veľkosti tabletu, už má aj svoj dizajn a plánujú aj jej vylepšenia, ktorými sa výrazne odlíši od existujúcich prístrojov. Mentori im vraj najviac pomohli s marketingom a financovaním projektu. „Na trhu dostupné zariadenia aktuálne stoja od 3500 € viac, my vieme naše zariadenie ponúknuť až 7-krát lacnejšie. Ako sme komunikovali aj s Úniou nevidomých v Žiline, ani v samotnom centre nedisponujú týmto zariadením práve kvôli jeho vysokej cene,“ prezradil. Práve organizácie a centrá, ktoré nevidiacich ľudí združujú, sú jednou z cieľových skupín pätice ľudí, stojacich za nápadom Braille Touch. Ďalšou skupinou sú knižnice a školské zariadenia, ktoré sú do určitej miery prispôsobené pre nevidiacich.

Prvotnou myšlienkou bolo zostrojiť čítačku kníh pre nevidomých. Postupne sa však objavovali aj ďalšie praktické možnosti jej využitia. „Plánujeme investovať určité financie do zmenšenia zariadenia a rozšírenia jeho zobrazovacích možností, ktoré si chceme dať patentovať. Následne budeme môcť zariadenie použiť napr. aj v mestách, na budovách, kde bude slúžiť ako určité informačné centrum,“ konkretizoval ďalšie plány s projektom Braille Touch Ján Macek. K jeho odvážnejším víziám patrí využitie zariadenia ako zadného krytu mobilného telefónu, ktoré bude dekódovať textový obsah na displeji. V druhej fáze chcú dokonca do zariadenia zabudovať aj reproduktor, aby informácie sprostredkovali aj tým nevidomým, ktorí Braillovo písmo neovládajú. Reproduktor by mal mať aj edukatívnu pridanú hodnotu a pomáhať pri učení sa tohto typu písma. Momentálne Ján Macek stojí pred veľkou výzvou, ktorou je otestovanie navrhnutej technológie a overenie jej funkčnosti v praxi.

Symbolickú cenu za najlepší nápad s nevídanou dávkou originality si odniesla partia ľudí, ktorá prišla s myšlienkou inteligentných ponožiek. Tie by vďaka schopnosti detekovať znížený prietok krvi pri pravidelnom nosení mali vedieť odhadnúť riziko svojho nositeľa podľahnúť cukrovke a zamedziť tak jej prepuknutiu. „Až 10 % obyvateľov Európy trpí diabetom. V priebehu dekády to nebude každý desiaty, ale každý piaty človek. Ak by len polovica z nich vedela, akou chorobou trpí, mala by obrovské šance na vyliečenie,“ začína štatistikami Dalibor Madžo, ktorý myšlienku novodobých ponožiek odprezentoval s nadhľadom a zdravou dávkou humoru. V dnešnej dobe diagnostika cukrovky nie je ničím náročným, no vyžaduje si, aby potenciálny pacient navštívil lekára. Ponožky DIASOCKS ponúknu pohodlnejšie a teda možno aj efektívnejšie riešenie vďaka včasnému odhaleniu ochorenia. Senzory umiestnené v ponožkách by mali podľa autorov nápadu cukrovku odhaliť už vo veľmi včasnom štádiu, ešte pred jej prepuknutím. Jeden z členov tímu pôsobí na Žilinskej univerzite ako biomedicínsky inžinier a o potenciáli svojho riešenia ani trochu nepochybuje.

Ponožky DIASOCKS plánujú ich vynálezcovia otestovať na slovenskom trhu a neskôr expandovať aj do zahraničia. Predávať by ich chceli približne za 80 €. Porotu na Startup weekende Žilina 2015 ich nápad očaril natoľko, že hoci v rukách nemajú ešte žiaden prototyp, udelila im špeciálnu cenu. Netradičné riešenie, ak sa vydarí, môže znamenať veľký úspech.

Máte aj vy v hlave skvelý podnikateľský nápad?

Nebojte sa ho zrealizovať! Pomocnú ruku nájdete v coworkingových centrách, inkubátoroch, ale napríklad aj v podobe podporných programov Slovak Business Agency, ktoré začínajúcim podnikateľom ponúkajú tak finančnú ako aj nefinančnú pomoc. Pomôcť slovenským startupom stať sa svetovými hviezdami má program Startup Sharks, v rámci ktorého môžu slovenské startupy napríklad navštíviť svetové startupové eventy.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Si zaneprázdnený, no túžiš po dobrodružstve? Cestuj s Ventured - víťazom košického Startup Weekendu

Nepoznáš miesto, ani víkendový program. Vieš len, že ťa čakajú dobrodružné 2 dni, ktoré ťa zaručene budú baviť. Vďaka startupu Ventured, ktorý ťa zavedie na miesta mimo konvenčného turistického chodníka.

Víťazný nápad košického Stratup Weekendu 2016 ponúka dobrodružné cestovanie pre zaneprázdnených

Víkendová startupová komunita v Košiciach pracovala na záchrane životov, dobrodružnom cestovaní aj ochotníckom kuriérskom systéme.

Vyskúšajte si demoverziu podnikateľského sveta na košickom Startup Weekende 2016

Štvrtý ročník Startup Weekendu v Košiciach kapacitne narástol viac ako dvojnásobne. Postaviť nápad na nohy pomôže viac ako stovke účastníkov.

Wowdeville – aplikácia, ktorá obchoduje s umením priamo z ulice

Obchodovať s umením nie je podľa Mareka Mihóka práve najľahšie. Napriek tomu sa nezľakol a pustil sa do obchodu s pouličným umením. Založil startup, ktorý estetický zážitok z umeleckého vyjadrenia prináša priamo k ľuďom.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky