Ako vydať knihu - predať rukopis vydavateľstvu alebo ísť cez self-publishing?

V minulosti pre autora existovala len jediná možnosť, ako vydať svoju knihu – poskytol rukopis vydavateľstvu, ktoré sa rozhodlo, či chce knihu vydať alebo nie. Dnešná doba však mnohé zmenila. Dnes si môžete svoje dielo vydať aj sami pomocou vlastného financovania alebo crowdfundingu. Pozrime sa na výhody a nevýhody oboch ciest.

Self-publishing znamená zabezpečiť si pri vydaní všetko self = sám

Najväčšou výhodou predaja práv vydavateľstvu sú nulové starosti pre autora – vydavateľstvo zabezpečí jazykovú korektúru, sadzbu, obálku, pripraví knihu k tlači, vytlačí ju a zabezpečí distribúciu a marketing. Ak by sme sa na to chceli pozrieť zjednodušene, vy „iba“ napíšete príbeh a odošlete ho vydavateľstvu. Musíte však nájsť vydavateľstvo, ktoré bude o váš rukopis mať záujem.

Pri self-publishingu stojí všetka práca na vás. Sami si musíte zabezpečiť všetky vyššie spomínané úkony – od korektúry až po tlač a distribúciu – a samozrejme si všetko zafinancovať. Budete teda musieť nájsť jazykového korektora, editora, sadzbára, tlačiareň a distribučnú spoločnosť, ktorá vašu knihu dostane do kníhkupectiev.

Zarobí vám viac peňazí predaj práv vydavateľstvu alebo self-publishing?

Peniaze hrajú v tejto dileme veľkú úlohu. Mnoho ľudí vidí self-publishing ako spôsob zarobenia peniaze. Áno, keď si vydávate knihu sami, váš zisk je 100 %. Ale rovnako stopercentné sú aj vaše náklady.

Pri self-publishingu si zo 100 % zisku hneď odpočítajte 50 %, ktoré pôjdu distribučnej spoločnosti, ktorá zabezpečí, že sa vaša kniha objaví na policiach kníhkupectiev. Ďalej odrátavajte náklady za tlač, sadzbu, korektúru. „Stopercentný zisk“ reálne padá rýchlo, keď začnete rátať.

Pri self-publishingu musíte najprv financie investovať. Peniažky začnete zarábať až keď sa vám vrátia náklady, ktoré ste do svojej knihy vložili. Môže to trvať mesiace, rok, roky. Ak nemáte hlboko do vrecka, platiť môžete zo svojho alebo môžete zvoliť cestu crowdfundingu (financovanie v podobe kolektívneho predpredaja).

Prečítajte si tiež

Pri tradičnom vydaní vám vydavateľstvo uhradí sumu za predaj práv – môže sa tak udiať pri podpise zmluvy, do troch mesiacov, po vydaní – záleží od zmluvy. Ak tiež dostanete percentá z predaja, štandardne sa vyplácajú raz ročne alebo každý štvrťrok. Pri self-publishingu zisk zarobíte cez vlastné predajné kanály (vlastný e-shop) prakticky okamžite alebo cez distribučnú spoločnosť (zvyčajne mesačne alebo štvrťročne).

Vydavateľstvo vás dostane na lepšie miesta

Dobrý príbeh je iba polovica úspechu. Ani tá najlepšie napísaná kniha sa na trhu neuchytí, ak nebude podporená dobrým marketingom. Ak predáte práva vydavateľstvu, s marketingom vám pomôžu. Vydavateľstvá majú svoje reklamné plochy na stránkach e-shopov alebo v kamenných kníhkupectvách. Môžu vám poskytnúť priestor bannerov počas Vianoc na e-shope, zabezpečiť besedy alebo priestor na Bibliotéke. Stále však hovoríme iba o pomoci – o marketing sa musíte v prvom rade vždy usilovať vy sami.

Prečítajte si tiež

Pri self-publishingu je to opäť „self“, teda si celý marketing zabezpečujete sami. Ako self-publisher sa na niektoré miesta dostanete ťažko – napríklad besedy, výstavy, rôzne akcie. Ak neviete o marketingu nič, self-publishing rozhodne nie je pre vás, prípadne si naň najmite marketingovú agentúru.

Napriek tomu, že moje knihy vyšli cez vydavateľstvo, marketing si riešim sama. Sama si spravujem autorskú webstránku a webstránku o mojej knižnej sérii Insomnia, riešim si sama e-mail marketing, spravujem si sociálne siete, dohadujem si besedy a akcie, vystúpila som s knihami v rôznych rádiách a v televízii. Komunikujem tiež s knižnými blogermi, posielam im recenzné výtlačky a robím s nimi rozhovory. Vydavateľstvo mi pomohlo s umiestnením kníh na reklamných priestoroch elektronických kníhkupectiev a napríklad s besedou na pódiu literárneho centra na Bibliotéke - na túto besedu by ste sa ako self-publisher nedostali.

Prečítajte si tiež

Či už sa teda rozhodnete pre tradičné vydanie vašej knihy alebo pre self-publishing, marketing vás neminie. Pri self-publishingu je vlastná sebaprezentácia nutnosť, pri vydaní knihy cez vydavateľstvo možnosť. Podľa môjho názoru, nech už dostanete knihy na trh akýmkoľvek spôsobom, marketing a vlastnú propagáciu si musíte „odmakať“.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako vníma trh self-publishera a tradičného autora?

V zahraničí je self-publishing omnoho viac rozšírený ako na Slovensku. Aj u nás však stále čoraz viac ľudí vydáva knihu na svoje náklady a pod vlastnou hlavičkou. Ako to vnímajú čitatelia? Myslím si, že ak svoje dielo vydávate pod hlavičkou vydavateľstva, zvyšuje to kredibilitu diela a poskytuje to čitateľovi určitú záruku kvality. Neznamená to však, že by self-publikované knihy boli menej kvalitné než tradične vydané.

Prečítajte si tiež

Rovnako s vami budú inak komunikovať aj kníhkupectvá – keď si napríklad dohadujem besedy a akcie, som vnímaná lepšie, keď poviem, že moja kniha vyšla pod vydavateľstvom. Takisto vás môžu inak vnímať zahraničné vydavateľské domy, keď budete práva predávať do ďalších krajín.

Vydávanie kníh cez vydavateľstvo vs. self-publishing

  Výhody Nevýhody
Predaj práv vydavateľstvu
  • žiadne úsilie pri príprave diela k tlači
  • žiadna finančná investícia
  • vydavateľstvo vám môže odporučiť editora, ktorý vám s písaním pomôže
  • lepšie vnímanie autora na trhu
  • vydavateľstvo vám pomôže s marketingom
  • musíte nájsť vydavateľstvo, ktoré váš rukopis kúpi
  • vydavateľstvo môže mať výhrady k vášmu rukopisu
  • ak raz podpíšete nevhodnú zmluvu, tak skoro s tým nič neurobíte
  • Self-publishing
  • sloboda písania - nikto vám do rukopisu nezasiahne
  • vyšší potenciálny zisk, ale aj možná strata
  • vždy môžete dostať ponuku od vydavateľstva, ktorú sa rozhodnete prijať
  • všetky náklady budete financovať vy
  • vydanie si musíte zabezpečiť sami – od vydania, cez marketing až po distribúciu
  • Ak sa rozhodujete medzi tým, či vydať knihu cez vydavateľstvo alebo vlastným úsilím, tieto otázky vám pri rozhodovaní pomôžu:

    • Čo viem o písaní? Potrebujem pomoc editora?
    • Aké mám finančné možnosti? Mám peniaze na investovanie do vydania knihy?
    • Čo viem o podnikaní?
    • Aké mám znalosti o marketingu?
    • Čo chcem s písaním a svojou knihou robiť do budúcna?

    Aké povinnosti má spisovateľ pri vydaní knihy voči niekoľkým slovenským knižniciam a čo mu hrozí, ak si túto povinnosť nesplní nájdete v článkoch Povinné výtlačky vydaných kníh.

    Pre ktorú možnosť sa teda rozhodnúť?

    Prečítajte si tiež

    Obe možnosti majú svoje pre a proti a nemožno povedať, že by bola jedna vyslovene lepšia ako druhá. Vždy záleží od samotného autora a diela. Ako prvé by ste si mali ujasniť, čo chcete v budúcnosti so svojou knihou robiť, či chcete písať ďalej a podobne. Myslite v dlhodobom merítku.

    Osobne si myslím, že ak píšete fikciu, je pre vás predaj práv vydavateľstvu vhodnejšia voľba. Ak píšete odbornú literatúru a máte skúsenosti s marketingom, môžete ísť cestou self-publishingu.

    Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

    Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


    Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

    Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

    Zápis do RPVS: vydavatelia publikácií a prevádzkovatelia webov

    Vydavatelia periodických publikácií a prevádzkovatelia spravodajských webov sa musia zapísať do Registra partnerov verejného sektora. Koho sa to (ne)týka a ako postupovať?

    Dobrovoľné príspevky do umeleckých fondov od 1.7.2023

    Povinný príspevok do umeleckých fondov sa ruší, zostane dobrovoľný. Dokedy treba poslednýkrát príspevok odviesť, ako sa zmena dotkne dedičov autorských práv a ako budú fondy financované?

    Zmeny pre vydavateľov od 1. 8. 2022

    Od augusta 2022 platí nový zákon o publikáciách, ktorý nahradil doposiaľ zastarané právne predpisy. Aké zmeny priniesol?
    To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky