Cezhraniční zamestnanci, ktorí využívajú teleprácu, môžu byť poistení v štáte sídla svojho zamestnávateľa. Aké sú podmienky?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce. Tá od 1.7.2023 umožňuje cezhraničným zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa. Dohodu k 1. júlu podpísalo 18 európskych štátov, vrátane Slovenska, Českej republiky a Rakúska.
Podmienky, kedy možno byť poistený v štáte sídla zamestnávateľa od 1.7.2023
Telepráca predstavuje formu práce, ktorá umožňuje zamestnancom vykonávať svoje pracovné povinnosti z pohodlia vlastného domova alebo iného miesta mimo kancelárie zamestnávateľa. Práca sa vykonáva pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času a s použitím informačných technológií. Vo všeobecnosti platí, že pri výkone telepráce v rozsahu 25 % a viac je podľa základného pravidla určené, že zamestnanec je poistený v štáte svojho bydliska.
Nová rámcová dohoda umožňuje výnimku z uplatňovania právnych predpisov sociálneho zabezpečenia. Stanovuje tak presné podmienky, na ktoré osoby a za akých okolností sa môže aplikovať. Výnimka sa týka zamestnancov, ktorí vykonávajú teleprácu v mieste svojho bydliska v rozsahu menej ako 50 % celkového pracovného času a ich zamestnávateľ má sídlo alebo miesto podnikania v inom signatárskom štáte. V takom prípade môže byť zamestnanec poistený v štáte podľa sídla zamestnávateľa.
Dôležitou podmienkou pre uplatnenie tejto výnimky je podanie žiadosti v krajine zamestnávateľa (na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR). O uplatňovanie slovenskej legislatívy možno žiadať maximálne na 3 roky, pričom je možné opätovne podať novú žiadosť.
„Žiadosť možno podať aj za spätné obdobie, ktoré nepresahuje 3 mesiace za podmienky, že za uvedené obdobie boli za zamestnanca zaplatené príspevky na sociálne zabezpečenie v signatárskom štáte, v ktorom má zamestnávateľ sídlo alebo miesto podnikania, resp. zamestnanec bol inak krytý systémom sociálneho zabezpečenia signatárskeho štátu,“ uvádza na webovej stránke rezort práce. Za rovnakých podmienok je možné žiadať o udelenie výnimky za spätné obdobie nepresahujúce 12 mesiacov, ale len pri žiadostiach podaných do 30.6.2024.
Postup po podaní žiadosti o výnimku
Ako vysvetľuje ministerstvo práce na svojej webovej stránke, po spracovaní žiadosti bude informovaný príslušný orgán v druhom signatárskom štáte a následne MPSVR udelí výnimku. Bude o tom písomne informovať zamestnanca, Sociálnu poisťovňu a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Po doručení oznámenia o udelení výnimky zamestnanec požiada Sociálnu poisťovňu o vystavenie prenosného dokumentu A1, ktorý potvrdí uplatňovanie právnych predpisov Slovenskej republiky v oblasti sociálneho zabezpečenia.“
Na koho sa rámcová dohoda vzťahuje?
Ako sa uvádza na stránke rezortu práce, rámcová dohoda sa vzťahuje na zamestnancov, ktorí:
- majú bydlisko v jednom zo signatárskych štátov,
- sú zamestnaní jedným alebo viacerými podnikmi, alebo zamestnávateľmi, ktorí majú sídlo/miesto podnikania len v jednom ďalšom signatárskom štáte,
- pre tohto zamestnávateľa vykonávajú prácu v štáte, v ktorom sa nachádzajú jeho priestory/miesto podnikania, kde sa obvykle vykonáva tá istá práca, a tiež v štáte ich bydliska formou telepráce,
- vykonávajú prácu prostredníctvom informačných technológií - aby zostalo zachované spojenie zamestnanca s pracovným prostredím zamestnávateľa,
- zo štátu ich bydliska vykonávajú prácu v rozsahu 25 % až 50 % celkového pracovného času.
Rámcová dohoda neplatí v prípade:
- samostatne zárobkovo činných osôb,
- zamestnancov, ktorí vykonávajú ďalšiu závislú činnosť v inom štáte alebo
- zamestnancov, ktorých práca nezahŕňa teleprácu.
Príklady uplatnenia rámcovej dohody
Zamestnanec má bydlisko na Slovensku a je zamestnaný u zamestnávateľa so sídlom v Rakúsku
Zamestnanec vykonáva teleprácu pre rakúskeho zamestnávateľa zo svojho bydliska na Slovensku v rozsahu dvoch dní v týždni (40 %). Ďalšie tri dni v týždni (60 %) pracuje v priestoroch zamestnávateľa v Rakúsku. Keďže zamestnanec vykonáva podstatnú časť práce v štáte bydliska, štandardne by podliehal slovenským právnym predpisom sociálneho zabezpečenia. Ak si však praje naďalej podliehať rakúskym právnym predpisom sociálneho zabezpečenia, požiada príslušnú rakúsku inštitúciu o výnimku podľa rámcovej dohody.
Zamestnanec má bydlisko v Českej republike a je zamestnaný u zamestnávateľa so sídlom na Slovensku
Teleprácu zo svojho bydliska v Českej republike vykonáva v rozsahu 19 hodín (menej ako 50 %). Zvyšných 21 hodín v týždni (viac ako 50 %) vykonáva prácu v priestoroch zamestnávateľa na Slovensku. Keďže zamestnanec vykonáva podstatnú časť práce v štáte svojho bydliska, štandardne by podliehal českým právnym predpisom sociálneho zabezpečenia. Ak si praje naďalej podliehať slovenským právnym predpisom sociálneho zabezpečenia, požiada o výnimku podľa rámcovej dohody. Žiadosť sa podáva na MPSVR SR.
Zoznam signatárskych krajín, ktoré podpísali rámcovú dohodu
- Belgicko,
- Chorvátsko,
- Česká republika,
- Fínsko,
- Francúzsko,
- Holandsko,
- Lichtenštajnsko,
- Luxembursko,
- Malta,
- Nemecko,
- Nórsko,
- Poľsko,
- Portugalsko,
- Rakúsko,
- Slovensko,
- Španielsko,
- Švajčiarsko,
- Švédsko.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, employment.gov.sk, socialsecurity.belgium.be