Kolektívne zmluvy

Aká je právna úprava kolektívnych zmlúv? V akých sektoroch sa kolektívne zmluvy vyskytujú a ktorých zamestnávateľov ovplyvňujú?

Minimálna mzda od roku 2026 podľa automatického vzorca a ďalšie zmeny v zákone

Od roku 2026 sa zvyšuje percento pre výpočet minimálnej mesačnej mzdy na základe zákona. Novela zákona o minimálnej mzde prinesie i ďalšie zmeny, o ktorých sa dočítate ďalej.

Kolektívna zmluva a jej náležitosti

Čo je nevyhnutné vedieť o kolektívnej zmluve ešte pred začatím kolektívneho vyjednávania? Aké sú druhy, kto ju (ne)môže uzatvoriť a čo musí obsahovať? Praktické informácie v kocke.

Rozhodca vs sprostredkovateľ v kolektívnych sporoch: čo je ich úlohou?

Radka Sláviková Geržová je sprostredkovateľom a rozhodcom v kolektívnych sporoch. S čím firmám pomáha a ako riešenie kolektívneho sporu vyzerá v praxi?

Kolektívne spory: s riešením pomáha sprostredkovateľ aj rozhodca

Kedy ide vo firme o kolektívny spor a s čím pri jeho riešení pomáha sprostredkovateľ či rozhodca? V akých situáciách je ešte potrebná prítomnosť rozhodcu a prečo? Praktické informácie v článku.

Zrušenie rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa

Ústavný súd SR rozhodol, že rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa aj bez súhlasu zamestnávateľa je protiústavné.


Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa v roku 2015

Ktorých zamestnávateľov ovplyvnia kolektívne zmluvy vyššieho stupňa v roku 2015?

Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa v roku 2014

Od 1. januára 2014 nadobudla účinnosť nová úprava rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Ktorých odvetví a firiem v nich podnikajúcich sa zatiaľ dotkla?

To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky