Blanka Matragi

Pri jej mene majú mnohé ženy podobné pocity, ako keď muž počuje slovo mercedes. Začínala ako brusička skla a dostala sa až k obliekaniu arabských princezien. Jej rukami prechádza ten najkvalitnejší hodváb sveta a mení sa na neopakovateľné originálne odevy, ktoré evokujú vzhľad elfskej víly. Tvorí róby za tisícky Eur, ktoré sú celoživotným snom mnohých smrteľníčok. Výnimočná česká módna návrhárka Blanka Matragi.

Blanka sa narodila 20. februára 1953 v susednej Českej republike. Umelecké gény mala v rodine, keďže jej otec bol brusičom skla. Tejto precíznej práci sa vo svojom rodnom meste neskôr vyučila i ona. To však bol ešte len začiatok jej cesty. V štúdiu pokračovala na umelecko-priemyselnej strednej škole a záľuba v tvorivej práci sa pretavila nakoniec v štúdium na Umelecko-priemyselnej vysokej škole v Prahe v odbore odevné výtvarníctvo. Počas tohto obdobia sa dostavili aj prvé úspechy. Zlomom v jej ďalšej kariére bolo najmä prvé miesto v celoštátnej súťaži pre módnych návrhárov v roku 1976. Týmto triumfom sa jej podarilo zaradiť sa medzi návrhársku elitu strednej Európy. Osud to však chcel inak a skrížil Blanke cestu osudovým spôsobom. Ako inak, vzdala sa dobre našliapnutej kariéry kvôli mužovi. Počas štúdií na VŠ totiž stretla Libanončana Makrama Matragiho, za ktorého sa aj vydala. Odsťahovali sa spoločne do Bejrútu, no Blankine „zanechanie“ kariéry bolo len zdanlivé. Bojovný a umelecký duch sa v nej nezaprel ani v ďalekej cudzine.

V roku 1980 sa zamestnáva v súkromnej firme v Libanone a navrhuje svoje prvé večerné šaty v novom pôsobisku. O dva roky na to už otvára na hlavnej bejrútskej triede Hamra svoj vlastný odevný salón pod názvom Blanka Haute Couture. Jej tvorbu nebolo možné prehliadnuť, a tak sa veľmi rýchlo dostala do povedomia. Tvorba Blanky Matragi si získala najmä libanonskú ale aj európsku high society a jej modely vyhľadávajú arabské princezné, či sestry, manželky a dcéry kráľov, šejkov a emirov Perzského zálivu. Zameriava sa najmä na tvorbu svadobných šiat a spoločenských rób. Legendárne sú hlavne jej prvé svadobné, na ktorých sa vynímalo 10 tisíc ručne našívaných perál.

Článok pokračuje pod reklamou

V rokoch 1982 až 1997 usporiadala Blanka nespočetné množstvo módnych prehliadok a o jej tvorbu sa zaujímali domáce aj svetové médiá. Vyzdvihovali hlavne fakt, že každý kus z Blankinej dielne je originál, čo sa v neposlednom rade odráža aj na cene. U nás sú známe napríklad svadobné šaty za viac ako 2 milióny vtedy ešte slovenských korún, ktoré mala na sebe počas obradu polovička istého známeho finančného žraloka. Vysoká cena za šaty je však oprávnená, keďže sa v nej zrkadlí nesmierne náročný výrobný proces. Módna návrhárka totiž sama ručne maľuje obrovské kusy hodvábu napnuté na špeciálnych rámoch, ktoré sa potom po vopred určených líniách strihajú a častokrát aj ručne zošívajú. Jej tvorba je spojením tradície, elegancie ale aj nadčasového dizajnu, ktorý si získava srdcia žien už desiatky rokov.

Jej umelecké dielo ocenila nielen laická, ale aj odborná verejnosť. Získala niekoľko cien, medzi inými aj Európsku cenu umenia (2002), Medzinárodnú cenu Salvadora Dalího (2002), národnú cenu Františka Kupku (2002) či titul „Významná česká žena vo svete“, ktorý jej bol udelený v roku 2003.  Jej životný a tiež podnikateľský príbeh je určite veľmi inšpiratívny, čo zhodnotila aj sama Blanka a v roku 2006 sa rozhodla ponúknuť pohľad za oponu jej úspechu aj českým čitateľom. Vydala autobiografiu, ktorá sa rýchlo stala bestsellerom. Viac z Blankinej nezameniteľnej tvorby si môžete pozrieť na jej osobnej webstránke.
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky