Ingvar Kamprad (IKEA)

Ak si spojíte jeho iniciály (I a K) so začiatočnými písmenami jeho rodnej farmy (E) a rodnej obce (A), dostanete značku, o ktorej ste už určite minimálne počuli. IKEA sa stala synonymom Švédska a my vám dnes predstavíme nielen príbeh jej zrodu, ale hlavne životný a podnikateľský príbeh jej zakladateľa. Chyťte si klobúky, čakajú na vás zápalky, podnikateľské začiatky v 6-tich rokoch, najbohatšia nadácia na svete aj kontroverzná minulosť.

Ingvar Feodor Kamprad sa narodil 30. marca 1926 na farme menom Elmtaryd v blízkosti obce Agunnaryd v provincii Småland vo Švédsku. Príbeh Ingvara začína takmer poeticky a v americkom štýle – kraj bol chudobný a malý chlapec bojoval za svoju lepšiu budúcnosť. Tak sa stalo, že už v 6-tich rokoch uskutočnil svoj prvý obchod. Jeho prvým obchodným artiklom boli zápalky, neskôr sa pridružili ryby, semienka, vianočné ozdoby či guľôčkové perá. Princípom jeho obchodovania bolo lacno kúpiť a predať so ziskom. Malý „podnikateľ“ však okrem obchodovania dokázal aj klasicky vyštudovať strednú školu, hoci trpel dyslexiou. Za to dostal pri ukončení štúdia od otca menšie finančné „všimné“. Netreba asi 3x prízvukovať, ako ho mladý Kamprad mienil použiť...

V roku 1943 sa zrodila idea pod menom IKEA. Mladý Švéd v rámci tejto novej značky však len pokračoval v starom zabehnutom biznise. Jeho rad produktov sa rozšíril o ďalšie drobnosti ako šperky či hodinky. Väčšinu jeho obratu zabezpečovali objednávky cez katalóg, ktoré rozvážal na starom mliekarenskom aute. O štyri roky neskôr v roku 1947 sa Ingvar vo veku 21 rokov rozhodol pre vážny krok – do svojho katalógu zaradil nábytok. A presne tu sa začína písať história značky IKEA ako ju poznáme dnes. Nábytok IKEA sa stal taký obľúbený, že o ďalšie 4 roky opúšťa Kamprad všetky ostatné produkty a predáva už iba nábytok. V roku 1953 otvára prvý obchodný dom IKEA a v roku 1955 prichádza ďalší prelomový bod – výrobcovia a dodávatelia nábytku bojkotujú podnikateľa kvôli tlaku na ceny a on robí ďalšie dôležité rozhodnutie – dizajn aj výrobu začne riešiť  in-house.

Článok pokračuje pod reklamou

IKEA si získala svoju popularitu hlavne pre jasný koncept. Ingvar priniesol spolu s domom nábytku totiž aj niekoľko obchodných noviniek. V prvom rade to bolo ploché balenie v jednoduchých škatuliach, ktoré uľahčovalo prepravu. Tá mala tiež svoje špecifikum – v obchodných domoch IKEA totiž platilo pravidlo „odvez si sám“. Aj vďaka tomu a tiež vďaka montáži vo vlastnej réžii mohla značka priniesť na trh kvalitné produkty za nízke ceny. Inovatívnosť tohto žlto-modrého podnikania priniesla firme rýchly rast. Dlho na seba nenechala čakať ani expanzia do zahraničia. Podľa posledných údajov z marca 2011 má IKEA dnes po svete viac ako 320 obchodov v 38 krajinách. Ingvar Kamprad si podľa magazínu Forbes získal vďaka rozprávkovému úspechu jeho firmy v istom období dokonca titul najbohatší Európan. Jeho majetok sa v rôznych časových obdobiach odhaduje na 6 až 31 miliárd amerických dolárov. Značka IKEA dnes oficiálne patrí pod krídla nadácie Stichting INGKA Foundation a INGKA Holding, ktoré stále patria väčšinovo Kampradovej rodine. Firma nikdy nevstúpila na burzu a tak je dodnes jednou z najväčších svetových spoločností vlastnených súkromnými osobami. Ročný obrat značky predstavuje cca 12 miliárd dolárov a tento pôvodne švédsky reťazec má po celom svete viac ako 75 tisíc zamestnancov.

Človek, ktorý nám priniesol lacný, vkusný a funkčný nábytok, má však za sebou nielen úspešný, ale aj pohnutý život. Okrem dvoch naplnených manželstiev a štyroch detí poznačili jeho život aj dva väčšie prešľapy. Prvým z nich bola kontroverzná mladícka minulosť spojená s nacistickou ideológiou. Kamprad v období okolo svojich 20-tich rokov patril do ultrapravicového švédskeho hnutia, ktoré sympatizovalo s Hitlerom. Keď táto skutočnosť vyšla začiatkom 90-tych rokov minulého storočia na svetlo sveta, Kamprad sa verejne ospravedlnil a označil toto obdobie za najväčšiu chybu jeho života. Ďalšou škvrnou na jeho inak takmer dokonalom „americkom sne“ je priznaný alkoholizmus, ktorý neskôr údajne dostal pod kontrolu. Napriek týmto nedostatkom však Kampradovi nemožno odoprieť výnimočnosť a inšpiratívnosť. Svoje spomienky a skúsenosti spísal v knihách A Furniture Dealer's Testament a Leading by Design: The IKEA Story. Plusové body možno Švédovi pripísať i za to, že spoločnosť IKEA sa dnes aktívne podieľa na mnohých environmentálnych snahách a pomáha aj organizácii UNICEF. Majiteľ tohto svetoznámeho nábytkárskeho gigantu má dnes za sebou už 8 desaťročí života a je opäť príkladom toho, že je naozaj možné vybudovať miliardový biznis na zelenej lúke...
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky