Richard Branson

Podnikateľský príbeh tohto svetoznámeho Brita začína v skorej mladosti vo veku 16 rokov. Dnes už 60-ročný dobrodruh a majiteľ viac ako 400 spoločností je zaujímavý aj tým, že mu diagnostikovali dyslexiu a dosahoval podpriemerné akademické výkony. Tie však vykompenzoval svojou kreativitou a ťahom na bránku, vďaka čomu sa dnes hrdí nielen titulom Sir, ale aj neochvejnou pozíciou na rebríčku najbohatších ľudí planéty podľa magazínu Forbes.

Celým menom Richard Charles Nicholas Branson sa narodil 19.júla 1950 v Spojenom kráľovstve. Odmalička bol vychovávaný k nezávislosti, čo len podporilo jeho rozhodnutie ísť si v živote vlastnou cestou. Nielen v biznise, ale v podstate každý jeden deň. Niekoľkokrát sa pokúšal o prekonanie rôznych svetových rekordov, v súčasnosti stavia prvú súkromnú stanicu na lety do kozmu, vlastní súkromný ostrov (Necker Island, pozn. aut.) a lieta na teplovzdušných balónoch.

Jeho podnikateľský príbeh sa začal v teenagerskom veku, kedy založil celkom obyčajný študentský časopis menom Student. Ten si veľmi rýchlo získal svoju popularitu a už onedlho vychádzal v náklade 50-tisíc výtlačkov. Pre študentov bol vďaka reklame úplne zadarmo. Mladého Richarda tento úspech len utvrdil v tom, že dokáže čokoľvek si zaumieni. Ďalším jeho úspechom bol zásielkový obchod s hudobnými platňami, z ktorého neskôr vzniklo hudobné vydavateľstvo Virgin Records. V tomto momente Bransonovho života sa začína etapa menom Virgin, ktorá trvá v podstate dodnes. Vydavateľstvo Virgin Records nahrávalo s kontroverznými a neskôr veľmi slávnymi umelcami ako Sex Pistols, Rolling Stones, Genesis či Mike Oldfield, vďaka čomu Branson zarobil veľa peňazí a mohol značku Virgin úspešne rozvíjať.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším podnikom zo série Virgin boli Bransonove vlastné letecké aerolínie Virgin Atlantic Airways, pustil sa aj do železničnej prepravy, do sektora nápojov, vďaka čomu vznikli značky Virgin Cola a Virgin Vodka, chladným ho nenechala ani komunikácia, vďaka čomu dnes poznáme Virgin Mobile. Ak by sme chceli vymenovať všetky aktivity pod menom Virgin, nestačili by nám na to ani 2 ďalšie články... Približne 400 firiem vo viac ako 30 krajinách sveta pritom ostáva prevažne v sektore malých a stredných podnikov. Branson to vysvetľuje tým, že malé podniky sú lepšie adaptabilné na nové situácie a nehrozí im taký rýchly pád, ako tomu býva u obrovských koncernov.

Richard Branson však podobne ako iní úspešní podnikatelia nelení a svoj kapitál neustále zveľaďuje, o čom svedčí aj finančný výbor skupiny Virgin. Sir Branson totiž rád investuje najmä do rizikového biznisu (čo už by to len bolo za dobrodruha, ktorý by nemiloval riziko, všakže?). Prihlásiť sa môže ktokoľvek, kto si myslí, že má skvelý nápad a mohol by sieť Virgin obohatiť o ďalší inovatívny biznis sektor.

Známy Brit sa nevyprofiloval len ako úspešný podnikateľ, ale aj ako filantrop, ekológ a spisovateľ. Na svojom konte má dve knihy, ktoré sa stali bestsellermi. Opisuje v nich svoje podnikateľské úspechy ale aj neúspechy, radí, ako sa vyhnúť chybám ale dotýka sa aj tém, ako je vedenie ľudí či podnikateľská etika. Knihy vyšli v slovenčine a češtine, nesú názov Biznis v plnej nahote a K čertu s tím, jdeme na to. Sir Richard Branson je nesporne jednou z najinšpiratívnejších osobností súčasnosti nielen vďaka jeho obrovskému podnikateľskému úspechu s Virgin Group, ale aj vďaka jeho celkovému postoju k životu, ktorý sa riadi heslom ži naplno a počúvaj svoje srdce.
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky