Vyrastal v období silnej ekonomickej krízy a ako tisícky jeho rovesníkov bojoval v 2. svetovej vojne. Aby pomohol uživiť sa jeho nesmierne chudobnej rodine, predával vlastnoručne nadojené mlieko od rodinnej kravy. Neskôr sa stal najbohatším mužom Ameriky a dnes má jeho sieť obchodov Wal-Mart ročný obrat viac ako 120 miliárd dolárov. Zhmotnený americký sen menom Sam Walton...
Samuel Moore Walton familiárne i verejne prezývaný „Sam“ sa narodil 29. marca 1918 v Kingfisheri v americkom štáte Oklahoma. V čase jeho detstva v Amerike práve zúrila finančná kríza, a tak sa často stávalo, že Samova rodina obrazne povedané „nemala čo do úst“. Aby bolo možné toto obdobie nejako preklenúť, museli pracovať všetci. Vrátane Sama. Na rad sa teda dostali aj činnosti ako dojenie kravy a predaj mlieka či roznos novín a letákov. Sam však nepodliehal skepse a svoju sebarealizáciu našiel v športe a v skautingu. Neskôr sa dostal na University of Missouri. Dúfal, že vďaka dobrému vzdelaniu bude môcť rodine pomôcť z finančných ťažkostí. Počas štúdia mal však problém uživiť sám seba, a tak musel opäť prijímať i prácu na podradných pozíciách ako napríklad post čašníka výmenou za jedlo. Mladý Walton však mal obrovské ambície, a tak sa zaťal a vydržal. Školu skončil s titulom B.A. a 3 dni po promócii nastúpil do svojho prvého zamestnania v spoločnosti JC Penney ako trainee manager. Mesačný plat 75 dolárov.
Ďalšiu etapu Waltonovho života narúša II. svetová vojna. Podobne ako tisícky iných, aj on šiel slúžiť k vojsku, pri ktorom strávil 3 roky svojho života. Táto nepríjemná historická udalosť mu však priniesla aj jedno pozitívum – budúcu manželku Helen. Po skončení vojny v roku 1945 sa po návrate z armády rozhodol otvoriť si svoj prvý obchod. Mal vtedy 26 rokov a peniaze na štart si požičal od svojho svokra, konkrétne šlo o sumu 20 tisíc dolárov.
Prvý biznis Sama Waltona mal nálepku franchise a šlo o „rozličný tovar“ pod značkou Ben Franklin v Newporte v americkom štáte Arkansas. Majiteľmi licencie boli bratia Butlerovci, ktorí vlastnili celú sieť takýchto obchodov. Práve na tejto prvej lastovičke si Walton otestoval mnohé koncepty, ktoré boli neskôr kľúčové pre sieť Wal-Mart. Tu si naňho počkala i prvá podnikateľská „facka“, keď mu majiteľ priestorov odmietol predĺžiť nájomnú zmluvu. Mladý Sam sa ho snažil presvedčiť, no majiteľ chcel obchod pre vlastného syna, a tak Waltona zahnal do kúta. Ponúkol mu buď ďalší prenájom za 5% z jeho celkových tržieb, alebo odkúpenie inventáru za 50 tisíc dolárov a pokojný odchod. Sam zvolil druhú možnosť a pobral sa premýšľať nad ďalším osudom svojho biznisu.
Ďalšou biznis zastávkou Sama Waltona bol nový obchodík v Bentonville opäť v štáte Arkansas. Keď ho Sam kupoval, boli jeho ročné tržby na úrovni 72 tisíc dolárov. Po piatich rokoch pod jeho vedením sa však zisk zniekoľkonásobil a dosiahol hodnotu 250 tisíc dolárov ročne. Ambície boli stále vyššie, a tak sa z jedného obchodu časom stalo 15 pobočiek Ben Franklin obchodov pod vedením Sama Waltona, jeho brata, svokra a švagra. Zaujímavým momentom Samovej kariéry je aj podielový systém pre manažérov, ktorý ich motivoval investovať do rozvoja nových pobočiek a tak prispieť k zvýšeniu nielen vlastných ziskov, ale aj ziskov celej firmy.
Waltonovi sa darí, no franchise systém ho časom prestáva uspokojovať. Dňa 2. júla 1962 tak vo veku 44 rokov otvára svoj prvý skutočný Wal-Mart – obchod s rozličným tovarom, ktorý sa zameriaval na domáce americké produkty za nízke ceny. To, čo Waltona a Wal-Mart skutočne preslávilo, boli zľavy. O Samovi Waltonovi sa hovorí ako o revolucionárovi amerického obchodu, pretože ovplyvnil masy. Začal predávať veľa za málo. Tlačil na výrobcov a vyjednával s nimi veľkoobchodné zľavy. Zákazníkov potom lákal napríklad aj na dlhšie otváracie hodiny oproti konkurentom, no najmä na „ľudové ceny“. Podobne ako vtedy, až dodnes znie slogan spoločnosti „Predávame za menej. VŽDY.“ (v anglickom origináli We sell for less. ALLWAYS., pozn.red.).
Obchody Wal-Mart spôsobili doslova trhový boom. Sam Walton dal vo svojej ére Amerike presne to, čo potrebovala – dostupný tovar za nízke ceny. Waltonov biznis sa teda vyšvihol vysoko, dokona na 4-té miesto v rebríčku spoločností FORTUNE 500. V rokoch 1982 – 1988 patril Sam Walton do rebríčka TOP 100 najbohatších ľudí na svete podľa Forbes, konkrétne v ňom zastával 1.miesto. Okrem USA dnes možno sieť obchodov Wal-Mart nájsť aj v ďalších 15-tich krajinách sveta napr. v Argentíne, Chille, v Kanade a v Japonsku, v Brazílii a v Mexiku alebo vo Veľkej Británii. Obrovský úspech primäl Sama Waltona robiť aj dobré skutky a vrátiť tak časť svojho šťastia naspäť spoločnosti. Zriadil The Walmart Foundation a tiež štedro podporoval svoju cirkev. O jeho živote vyšla autobiografia pod názvom Sam Walton: Made in America.
Zomrel v roku 1992 na rakovinu, pár dní pred smrťou mu ešte vtedajší americký prezident George W. Bush stihol udeliť čestnú prezidentskú medailu slobody. Jeho podnik zdedili manželka Helen a 4 deti, všetci sú dodnes väčšinovými akcionármi značky Wal-Mart a patria k najbohatším rodinám sveta.