Úspešné a inšpiratívne podnikateľky

Úspešné a inšpiratívne podnikateľky
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Stíhate skĺbiť rodinu, podnikanie, vzdelávanie a ešte vám ostáva voľný čas? Dajte o sebe vedieť! Inšpirujte sa príbehmi úspešných českých podnikateliek a zažiarte na slovenskej podnikateľskej scéne.

So svojím podnikateľským príbehom sa neváhali podeliť s celou krajinou – české podnikateľky, ktoré uspeli v súťaži Ocenění českých podnikatelek. Súťaž má za sebou už 8-ročnú tradíciu a dokazuje, že účasťou v súťaži takéhoto druhu podnikateľka okrem výhry a verejného uznania získa aj nové obchodné príležitosti a kontakty. Slovenskou alternatívou na trhu podnikateľských súťaží je Podnikateľka Slovenska, ktorá už 15 rokov pomáha zviditeľňovať úspechy žien – podnikateliek.

Odišla na Ukrajinu, aby získala kapitál

Minuloročná víťazka súťaže Ocenění českých podnikatelek v kategórii Malá spoločnosť má hlavu doslova v oblakoch. Jej vzdelávacia agentúra TLC – Top Language Centre, s. r. o., sídli v najvyššej budove Českej republiky, zamestnáva 250 zamestnancov a spolupracovníkov a dodnes jej dverami prešlo viac ako 4500 účastníkov jazykových kurzov. Za 20 rokov pôsobenia na českom trhu všetok zisk majiteľka Taťána Nepustilová investovala späť do firmy. Prvých šesť rokov však bolo pre spoločnosť kritických – namiesto uvažovania o jej zatvorení Taťána prijala pracovnú ponuku na Ukrajine a spoločnosť tak mohla dostať potrebnú finančnú injekciu. Oplatilo sa. O služby vzdelávacej agentúry má záujem čoraz väčší počet klientov.

Maloobchod jej nestačil

Margitu Špalkovú, víťazku 1. miesta v kategórii Stredná spoločnosť v súťaži Ocenění českých podnikatelek 2014, k podnikaniu priviedol otec. Kúpil maloobchodnú spoločnosť zameranú na predaj papiera. Jeho podnikateľským partnerom sa stala dcéra Margita, ktorej maloobchodná predajňa nevyhovovala. Spoločne ju premenili na veľkoobchod so širokou škálou odberateľov. Dnes okrem kancelárskych potrieb uspokojí aj požiadavky zákazníkov na čistiace prostriedky, obalový materiál aj grafický papier. Ako žena – podnikateľka si dokáže aj poradiť aj s veľkou konkurenciou veľkoobchodných predajní papiera, ktoré poväčšine vedú práve muži.

Vzdeláva celú krajinu

Ako priestor na poskytovanie systematického firemného vzdelávania využila budovy starej tehelne. Z tej Marie Jírů vybudovala moderné školiace stredisko, v ktorom sa naraz môže vzdelávať až 80 účastníkov. Zamestnáva 30 pracovníkov a spolupracuje až so 120 externými lektormi. Centrum andragogiky má celoštátnu pôsobnosť a ako samostatná spoločnosť funguje aj u nás na Slovensku. Pôsobí v podnikateľskej sfére, vo verejnej správe a dokonca i v oblasti zdravotníctva. Svojim klientom odovzdáva jazykové, počítačové vedomosti, ale aj komunikačné a iné zručnosti. Cenu za výnimočný rast firmy si majiteľka Centra andragogiky zaslúžila aj neziskovou činnosťou – od roku 2009 poskytuje v neziskovej organizácii Šance na vzdelání druhú šancu hendikepovaným ľuďom po úraze, ktorým sa pomáha začleniť do bežného života.

Článok pokračuje pod reklamou

V typicky mužskom odbore ako doma

V roku 2013 porotcov očarila okrem iných tiež podnikateľka Renata Klimentová, ktorá sa nezľakla ani typicky mužského odboru, ktorým je výkup a spracovanie kovového odpadu. Zo súťaže si odniesla ocenenie Výnimočná podnikateľka. Bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností prevzala podnikanie svojho otca a recyklačnú firmu KM-Kov sa jej darí úspešne rozvíjať. Miesto vo firme dokonca nachádza aj pre hendikepovaných či inak znevýhodnených zamestnancov. Občanov mesta sa snaží motivovať k triedeniu odpadu a portfólio služieb firmy stále rozširovať o nové a nové druhy vykupovaných materiálov.

Pozná mená všetkých svojich zamestnancov

Podnikateľka Helena Bednářová už osem rokov poskytuje nadštandardné služby v domovoch pre seniorov. Jej výnimočný prístup a napredovanie v biznise si všimli v 5. ročníku súťaže Ocenění českých podnikatelek, v ktorom získala cenu generálneho partnera GE Money Bank. Spoločnosť Centrin CZ jej majiteľka založila z dôvodu nedostatočného počtu a kvality zariadení takéhoto typu. Po tom, čo v podobnom zariadení navštívila svojich prarodičov, rozhodla sa vziať veci do vlastných rúk. S cieľom poskytnúť seniorom dôstojné miesto na život si vzala pôžičku a pustila sa do budovania prvého z centier. Pomoc seniorom dnes poskytuje v troch zariadeniach a počet lôžok sa jej v posledných rokoch dokonca podarilo zdvojnásobiť. Dôraz kladie na kvalitu poskytovaných služieb a individuálny prístup voči klientom, no nezabúda ani na spokojnosť svojich zamestnancov. Každého jedného z takmer dvestovky zamestnancov totiž pozná aj po mene.

Našli ste seba alebo podnikateľku z vášho okolia v týchto podnikateľských príbehoch? Ak píšete vy alebo niekto okolo vás svoj vlastný biznis príbeh, možno dokonca zaujímavejší, nenechávajte si ho pre seba. Prihláste sa do súťaže Podnikateľka Slovenska, ktorú organizuje Slovak Business agency. Uzávierka prihlášok je 5. februára 2016. Prihlásiť môžo majiteľky etablovaných firiem aj začínajúce podnikateľky, podnikateľky z tradičných odvetví, či zakladateľky inovatívnych startupov.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Jaroslava Wurll Kocanová z Ateliéru de Couture: Pri každej novej kolekcii podstupujem riziko straty zákazníka

Jaroslave Wurll Kocanovej sa v mladom veku podarilo presadiť vo svete módneho návrhárstva a dnes patrí medzi krajčírsku špičku. Jej rukopis je známy aj za hranicami Slovenska, o čom svedčí predaj na piatich kontinentoch sveta.

Aj oblečenie si zaslúži druhú šancu. Dáva mu ju NOSENE

Nosene nie je len obyčajný second hand. Šíri zero waste myšlienku, učí ľudí čo je to upcyklovanie a zároveň pomáha obetiam násilia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky