Jeho meno dnes ženy po celom svete považujú za synonymum pre rastlinnú kozmetiku. Svoj prvý krém vyrobil doma na povale ešte ako dieťa a dnes má jeho spoločnosť ročný obrat viac ako dve miliardy Eur. Keď pán Rocher v roku 2009 vo veku 79 rokov opustil tento svet, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na jeho adresu povedal: „Bol to veľký podnikateľ.“
Výrobky značky Yves Rocher (číta sa ív rošé) sa dnes predávajú vo viac ako 80-tich krajinách sveta v približne 2000 obchodoch, ale taktiež systémom podomového a zásielkového predaja, ktorý Rocher doviedol do dokonalosti. Práve vďaka tomuto systému totiž vo svojich začiatkoch ušetril nemalé finančné prostriedky na reklamu a podarilo sa mu tak dostať sa aj k bežným francúzskym ženám, ktorým dovtedy kozmetika nebola príliš prístupná. Dokázal vyplniť medzeru na trhu. A dokázal toho ešte omnoho viac...
Začiatky jeho príbehu sa viažu s francúzskym vidiekom, konkrétne s Bretagne ale aj s chudobnou rodinou. Otec Rocherovi zomrel keď mal 9 rokov, jeho samého raz od silných žalúdočných ťažkostí musela zachraňovať bylinkárka. To sa však malému Rocherovi stalo osudným, keďže práve táto bylinkárka predurčila jeho ďalší osud. Prezradila mu totiž recept na liečivú masť na hemoroidy, ktorú Rocher začal svojpomocne vyrábať a inzerovať v miestnych novinách. Zožal rýchly úspech a tak sa zrodil i druhý a tretí a štvrtý výrobok...
Rastliny Rocherovi učarovali natoľko, že odmietol kozmetiku vyrábať z akýchkoľvek iných ingrediencií. Podobne sa postavil i k testovaniu kozmetiky na zvieratách, ktoré tvrdo odmietal. Jeho rýchlo sa rozvíjajúca firma vyvinula vlastný spôsob testovania na rastlinných proteínoch, ktoré dokážu simulovať reakcie ľudskej pokožky. Yves Rocher sa teda vyprofiloval nielen ako úspešný businessman, ale aj ako ohľaduplný a ekologicky mysliaci aktivista. Pôsobiskom jeho rovnomennej spoločnosti sa stala francúzska dedinka La Gacilly, kde môžu návštevníci dodnes zadarmo navštevovať Rocherom vysadenú botanickú záhradu.
Podnikateľský úspech značky Yves Rocher tkvie i v tom, že sám Rocher nikdy nezaspal na vavrínoch. Vo svojich začiatkoch múdro využil medzeru na trhu a priniesol lacnú kozmetiku tým ženám, ktoré si drahé francúzske výrobky nemohli dovoliť. Stavil tiež na rýdzo rastlinnú kozmetiku, ktorá bola svojím zložením jedinečná a úplne sa odlišovala od ostatných značiek na trhu. Múdrym ťahom bolo tiež vzdelávanie vlastných zákazníkov. Yves študoval historické podklady o využití rastlín, vyzdvihoval energiu prírody a prostredníctvom lákavo ilustrovaných brožúr prinášal svojim zákazníčkam vedomosti o tom, aké účinné látky z akých rastlín sa v jeho výrobkoch nachádzajú a v čom tkvie ich podstata. Tejto stratégii je značka Yves Rocher verná dodnes.
To, že je Rocher rodeným podnikateľom, sa ukázalo v priebehu desaťročí a vidíme to dodnes. Nielen že sa jeho značka úspešne etablovala na domácom trhu, ale aj vo veľkom expandovala. Kozmetika Yves Rocher je dnes známym pojmom po celom svete a pre samotnú firmu pracuje viac ako 15 tisíc zamestnancov. Že sa podnikateľské gény dedia, dokazuje aj Rocherov vnuk Bris, ktorý v dedovej firme pracoval od svojich 16-tich rokov a po smrti starého otca ju sám úspešne vedie.
Yves Rocher nebol len výnimočným podnikateľom, ale aj vizionárom, ekológom a patriotom. Je priam obdivuhodné, ako sa zasadzoval za ekológiu a ochranu prírody v čase, kedy sa vo veľkom praktizovala industrializácia v úplne všetkých odvetviach. Dokonale si uvedomoval, že príroda mu dáva dary, za ktoré sa jej musí odvďačiť. Založil teda nadáciu 1 milión stromov, ktorá dodnes sadí stromy po celom svete a podporuje environmentálne projekty. Rocher miloval prírodu rovnako ako svoju obec, ktorej bol dlhé roky starostom. Tento výnimočný rodák z krajiny levandule, kosatcov a kvalitného vína je dobrým príkladom toho, že veľký podnikateľ je často nielen priam zázračný „stroj na peniaze“, ale aj veľký filantrop, vášnivý zástanca práv slabších alebo práv prírody, či akýsi anjel, ktorý prináša nevídaný a nasledovaniahodný pokrok celej spoločnosti.