Nelegálne zamestnávanie a nelegálna práca od roku 2018

Čo sa považuje za nelegálne zamestnávanie, aké riziká pri ňom hrozia zamestnávateľom a zamestnancom a aké zmeny v legislatíve prináša rok 2018?

Čo sa považuje za nelegálne zamestnávanie od roku 2018?

Nelegálneho zamestnávania sa podľa zákona dopúšťa zamestnávateľ, ktorý:

  1. využíva závislú prácu osoby, s ktorou nemá uzavretú písomnú pracovnú zmluvu
  2. neprihlási zamestnanca do Sociálnej poisťovne do 7 dní od začatia výkonu činnosti zamestnanca, najneskôr však do začatia kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania*
  3. zamestnáva štátneho príslušníka tretej krajiny bez splnenia osobitných podmienok pre zamestnávanie cudzincov.

V praxi najčastejšími sú prvé dva prípady, t.j. oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne, oneskorený podpis pracovnej zmluvy, závislá práca na ústnu dohodu, závislá práca na živnosť, kamarátska výpomoc, neplatená stáž študentov atď.

Viac o situáciách, kedy dochádza k nelegálnemu zamestnávaniu, sa dočítate v článkoch: Kedy sa zamestnávateľ dopúšťa nelegálneho zamestnávania? a Práca na skúšku - je legálna alebo nie?

* Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca do Sociálnej poisťovne najneskôr do začatia výkonu práce. Ak teda zamestnanec nastúpi do práce 1.3.2018 o 8.00 hod., zamestnávateľ ho musí do Sociálnej poisťovne prihlásiť najneskôr 1.3.2018 o 7.59 hod. Ak by to zamestnávateľ neurobil a o 9.00 by uňho nastúpila kontrola z inšpektorátu práce, musela by mu byť uložená pokuta za nelegálne zamestnávanie. Dôležitou teda nie je len lehota 7 dní od zahájenia činnosti zamestnanca, ale aj okamih zahájenia kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania.

Riziká spojené s nelegálnou prácou a nelegálnym zamestnávaním

S nelegálnou prácou a nelegálnym zamestnávaním je spojených niekoľko rizík.

Zamestnávateľovi, u ktorého dôjde k odhaleniu nelegálneho zamestnávania, musí byť uložená pokuta, a to od 2 000 do 200 000 EUR, pokiaľ nelegálne zamestnáva jednu osobu, a vo výške 5 000 do 200 000 EUR, pokiaľ nelegálne zamestnáva dve a viac osôb.

Zamestnancovi, ktorý vykonáva nelegálnu prácu, môže byť uložená pokuta vo výške do 331 EUR (uloženie pokuty v prípade zamestnanca teda nie je povinné).

Prečítajte si tiež

Ďalším negatívnym dôsledkom spojeným s uložením pokuty je tiež zápis do verejne dostupného zoznamu zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania, a s tým spojený zákaz čerpania dotácií ako aj zákaz účasti vo verejnom obstarávaní.

Zmeny v právnej úprave nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce v roku 2018

Novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní priniesla od roku 2018 niekoľko zmien.

Pozitívnou správou pre niektorých zamestnávateľov, ktorým bola v minulosti uložená pokuta za oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne, je zavedenie možnosti podania žiadosti o výmaz z vyššie spomínaného zoznamu. Podmienkou pre výmaz zo zoznamu zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania je, že oneskorenie nebolo dlhšie než 7 dní a zároveň v tejto lehote nebola zahájená kontrola nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania.

Prečítajte si tiež

Ďalšou novinkou od roku 2018 je spresnenie niektorých zákonom používaných pojmov, ktoré vylučujú zodpovednosť za nelegálne zamestnávania pri vnútroštátnej dodávke práce. Zatiaľ čo doposiaľ si zákon bolo možné vyložiť aj tak, že zodpovednosť nesie podnikateľ, ktorý si objednal službu dodanú na čierno zamestnaným pracovníkov, dnes zákon výslovne stanovuje, že vnútroštátnou dodávkou práce sa rozumie dočasné pridelenie podľa zákonníka práce. Ak si teda podnikateľ v roku 2018 objedná službu, ktorú mu iná firma dodá prostredníctvom nelegálne zamestnávaného pracovníka, nebude spoluzodpovedný za nelegálne zamestnávanie, ktorého sa dopúšťa jeho dodávateľ.

Viac o nelegálnom zamestnávaní, ako sa menila definícia nelegálneho zamestnávania a koľko nás stáli neférové pravidlá sa dozviete v článku Nelegálne zamestnávanie od roku 2018.

Čo sa na základe aktualizovanej novely o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní mení od 1.3.2021 nájdete v článku Nelegálne zamestnávanie – zmeny od 1. 3. 2021.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Billa a ďalšie od 21.12. - 27.12.2024

Prehľad otváracích hodín počas Vianoc v obchodných reťazcoch Kaufland, Lidl, Tesco, Billa či COOP Jednota, špecializovaných obchodoch ako Alza či Ikea, ale aj lekárňach a bankách.

Výluka ako alternatíva štrajku zo strany zamestnávateľa

Kedy a ako môže firma zastaviť prácu, čo to znamená z hľadiska mzdových nákladov a aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa, ktorý sa pre výluku rozhodne?

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa od 1. 1. 2025

Zákonník práce upravuje rôzne benefity, medzi nimi aj príspevok na športovú činnosť dieťaťa. Poskytovania tohto príspevku sa však od 1. 1. 2025 dotkne podstatná zmena.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky