Online kurzy - študujte zadarmo na svetových univerzitách

Kde nájdete špičkové online kurzy a ako si vybrať pre seba ten najvhodnejší? Prihláste sa bezplatne na školu, kde študoval aj Bill Gates či Barack Obama.

Svet vzdelávania sa vďaka digitalizácii za posledných desať rokov neskutočne zmenil. K lepšiemu. Vďaka internetu majú dnes milióny ľudí na svete prístup nielen ku kvalitným informáciám, ale aj ku špičkovým odborníkom, lektorom alebo profesorom svetových univerzít.

Ak pre vás angličtina nie je prekážkou, možnosti online vzdelávania v akejkoľvek téme, sú dnes už naozaj veľmi pestré.  Ak angličtinou zatiaľ neohurujete svoje okolie, ale viete sa dohovoriť a máte chuť sa v nej zdokonaliť – o to lepšie. Môžete sa učiť novým zručnostiam v online kurzoch a zároveň sa zdokonaľovať v jazyku. A zabijete dve muchy jednou ranou.

V tomto článku si prečítate:

  • Aké sú výhody online vzdelávania.
  • Tri medzinárodné platformy, cez ktoré sa môžete bezplatne vzdelávať.
  • Návod, ako si pre seba vybrať vhodný online kurz.
  • Ako online kurz nielen začať, ale ho aj skončiť.

Vzdelávajte sa z domu a tempom, ktoré vám vyhovuje

Za najväčšie benefity online vzdelávania prostredníctvom online kurzov považujem tieto tri:

  1. široký výber tém,
  2. (finančná) dostupnosť online kurzov,
  3. flexibilita štúdia.

Pestrosť tém a možnosti online vzdelávania najmä v anglickom jazyku sú v podstate skoro neobmedzené. Online kurzy sa už nešpecializujú len na tradičné expertské alebo manažérske témy, napríklad ako zlepšiť svoje komunikačné zručnosti, zvládnuť prácu v Exceli, alebo naučiť sa základy fyziky. Ste rodičom školopovinného dieťaťa a chcete pochopiť, ako ho môžete lepšie podporiť v jeho vzdelávaní? Prihláste sa cez edX platformu na online kurz „Základy zapojenia rodiny do vzdelávania“ (Introduction to Family Engagement in Education) organizovaný bezplatne Harvardom. V ňom si vypočujete desiatky odborníkov a ich odporúčania, ako zlepšiť spoluprácu rodín so školami pri výučbe vašich detí.

Zdroj: edX, Introduction to Family Engagement in Education
Zdroj: edX, Introduction to Family Engagement in Education

Ak hodnotíme dostupnosť online kurzov, môžeme sa na to pozrieť minimálne z dvoch hľadísk. Po prvé, geografická dostupnosť. Pri online vzdelávaní nezáleží absolútne na tom, v akej krajine ste sa narodili alebo kde práve žijete. Ak ovládate angličtinu, vyberať si môžete z ponuky kurzov na celom svete. Po druhé, finančná dostupnosť. V minulosti boli najlepšie online kurzy dostupné jedine za nie malý poplatok. Táto bariéra už dnes neexistuje. Dnes už môžete študovať úplne zadarmo alebo si zakúpiť špičkové kurzy za niekoľko desiatok euro.

Prečítajte si tiež

Na nedostatok času na vlastné vzdelávanie sa sťažuje množstvo zaneprázdnených ľudí. Aj túto prekážku pomáhajú prekonať online kurzy. Nemusíte nikam chodiť, učíte sa z pohodlia vlastného domova a v čase, kedy si zvolíte. Niekomu vyhovuje naučiť sa niečo nové hodinku pred spaním, iný si radšej vyhradí nedeľné odpoludnie. Rovnako tempo, akým v kurze napredujete je vo väčšine prípadov len na vás. Niektoré bezplatné kurzy majú ohraničenú dobu, počas ktorej musíte kurz absolvovať, ale to hrá len vo váš prospech. Núti vás to, aby ste kurz dokončili a svoje vzdelávanie neodkladali.

Online kurzy umožňujú vzdelávať sa z domu a vlastným tempom

O to, aby kvalitné vzdelávanie bolo dostupné čo najviac obyvateľom planéty sa snažia aj popredné svetové univerzity a inštitúcie. V praxi to vyzerá tak, že pomocou pár klikov sa môžete prihlásiť cez online platformu edX napríklad na kurz organizovaný Harvardskou univerzitou. A môžete sa vzdelávať na diaľku tam, kde študoval aj Barack Obama alebo Bill Gates.

V posledných rokoch vznikali na svete nové vzdelávacie platformy, kde si ktokoľvek z nás môže vybrať z tisícok platených ale aj bezplatných online kurzov. Rovnako firmy ako Google alebo YouTube, vytvárali svoje vlastné vzdelávacie programy, aby podporili svojich zákazníkov vo využívaní ich vlastných produktov a služieb. A pre masívnejšiu podporu e-learning vzdelávania sa rozhodla v roku 2016 aj sociálna sieť združujúca profesionálov z celého sveta – LinkedIn.

Zdroj: edX, časť univerzít, ktoré ponúkajú svoje kurzy na edX platforme
Zdroj: edX, časť univerzít, ktoré ponúkajú svoje kurzy na edX platforme

Nasledujúci obrázok prináša prehľad vybraných troch medzinárodných e-learning platforiem, ktoré poskytujú aj bezplatné vzdelávanie:

Článok pokračuje pod reklamou

Vyberte si online kurz, ktorý vás bude baviť

Nakoľko ponuka kurzov je v podstate neobmedzená, je veľmi dôležité rozhodnúť sa, do akého kurzu sa najbližšie pustíte. Pretože prihlásiť sa na online kurz, je ten najjednoduchší krok na ceste za novou zručnosťou alebo certifikátom. Pri výbere kurzu mám pre vás dva tipy na zamyslenie.

Po prvé, ak sa rozhodnete pre bezplatný online kurz – vyberte si niečo, čo vás skutočne zaujíma a bude vás baviť. Väčšina z nás sa v eufórii v živote prihlási na desiatky bezplatných kurzov, ktoré v živote nedokončí. Ak ste zapálená pre nejakú tému, je väčšia pravdepodobnosť, že kurz absolvujete a budete o tom, čo ste sa naučili rozprávať aj svojmu okoliu.

Zdroj: Coursera
Zdroj: Coursera

Ak sa potrebujete naučiť niečo nové pre svoju prácu, ale srdce vám zrovna netúži po tom, ako sa napríklad zlepšiť v Exceli, zvážte či neurobiť aspoň malú investíciu. Náš mozog totižto inak reaguje na materiálne veci a podnety, ktoré sme dosiahli bez vynaloženia akéhokoľvek úsilia. Ak si napríklad na edX rozhodnete priplatiť hneď na začiatku certifikáciu, získate po dokončení kurzu nielen certifikát. Zvýšite predovšetkým vašu motiváciu kurz dokončiť, niečo užitočné sa naučiť a neodkladať to neurčito.

Prečítajte si tiež

Po druhé, ak žiadne voľné financie na vzdelávanie teraz nemáte, a potrebujete zvýšiť motiváciu, požiadajte zodpovedného priateľa, aby vám pomohol. Môžete sa s ním alebo s ňou dohodnúť, že každý týždeň (alebo každý deň) mu napíšete, koľko času ste nad online kurzom strávili a päť nových vecí, ktoré ste sa v tom čase naučili. Takto zvýšite vaše šance, že kurz dokončíte a váš priateľ sa tiež niečo nové môže naučiť. Pretože inak výhovorky, aký ste zaneprázdnený a prečo to nejde, budete musieť rozprávať okrem sebe aj niekomu inému. A nikto sa nechváli rád so svojimi zlyhaniami iným ľuďom.     

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vstupenky zdarma na Online festival vzdelávania 2024

Tri dni nabité užitočnými tipmi pre biznis. Na čo sa môžete tešiť na 5. ročníku Online festivalu vzdelávania a ako sa zúčastniť?

Roztočte to na Online festivale vzdelávania

Štvrtý ročník prinesie skúsenosti podnikateľov, cenné rady a zaujímavé diskusie o digitalizácii či nových zákonoch. Čo všetko je pripravené a ako sa zúčastniť?

Podvod pri sprostredkovaní práce: falošné personálne agentúry žiadajú poplatky

Za sprostredkovanie práce sa nikdy nikomu neplatí, no podvodníci opäť zneužívajú nevedomosť a dôveru ľudí. Na čo dať pozor a ako nenaletieť?

Firemný počítač alebo mobil na súkromné účely z hľadiska bezpečnosti

Používanie firemných zariadení, ako sú notebooky či mobily, aj na súkromné účely, je dnes pomerne bežnou praxou. Odborník radí, za akých podmienok je to pre firmu bezpečné.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky