Trh práce mení koronavírus – pracovných ponúk je výrazne menej

Trh práce mení koronavírus – pracovných ponúk je výrazne menej
Zdroj: Pexels.com

O aké zamestnania je zo strany zamestnávateľov v čase pandémie COVID-19 najväčší, a o aké naopak najmenší záujem?

Opatrenia prijaté vládou na zníženie rizika šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku výrazne zasahujú do ekonomiky a chodu mnohých firiem. Podnikom prirodzene klesajú tržby a zmeny sa prejavujú aj na trhu práce. Čo hovoria o zmenách na trhu práce údaje pracovného portálu Profesia.sk?

V medziročnom porovnaní počtu inzerovaných pracovných ponúk je zreteľný prepad. V prvý aprílový týždeň tohto roku evidovali až o 62,8 % nižší počet pracovných ponúk oproti roku 2019. Zatiaľ čo minulý rok sa v priebehu prvých mesiacov pohybovali počty ponúk práce na Profesia.sk okolo 5 000 za týždeň, počas súčasnej korona pandémie sa dopyt po pracovníkoch postupne znižoval, pričom v posledných dňoch dosiahol počet len 1 865 týždenne.

Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com
Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com

Ako sú na tom konkrétne odvetvia a pracovné pozície?

Medzi odvetviami zaznamenali najväčší úbytok pracovných ponúk v cestovnom ruchu, gastre a hoteliérstve. V medziročnom týždennom porovnaní majú pokles až o 90,8 %. Nasleduje kategória pomocných prác, ktorá mala na portáli na začiatku apríla v roku 2019 uverejnených 271 pracovných ponúk, avšak počas tohtoročných prvých aprílových dní ich bolo len 68. Klesajúcu tendenciu vnímajú aj v dopyte po pracovníkoch v doprave, logistike, výrobe, obchode, či automobilovom priemysle. Naopak, najmenšie percento poklesu v medziročnej týždennej zmene je v odvetví IT, a to 22,8 %.

Prečítajte si tiež

Z pohľadu konkrétnych pracovných pozícií je najvyšší záujem práve o IT profesie, ako sú správca počítačovej siete, Java a Javascript programátor, servisný inžinier, či systémový a databázový administrátor. Najmenej žiadanou pozíciou je v medziročnej týždennej zmene asistent, na ktorého ponuky klesli až o 87,5 %. Záujem je nízky aj pre odborných predajcov, montážnikov, robotníkov, či operátorov výroby. Napriek tomu, že obchody s potravinami a drogériami sú od začiatku zavedenia prísnych karanténnych opatrení (16.3.2020 pre celé Slovensko) stále otvorené, nižší záujem je tiež o predavačov, či pokladníkov. V prvom aprílovom týždni 2020 je v porovnaní s rokom 2019 medziročná týždenný pokles inzerovaných ponúk pri týchto povolaniach viac ako 70 %.

Rozdiel počtu pracovných ponúk
Najvyšší pokles Najvyšší nárast
Pozícia Medziročná týždenná zmena Pozícia Medziročná týždenná zmena
Asistent -87,5% Správca počítačovej siete 64,7%
Odborný predajca -85,1%
Montážnik/montér -84,7% Java prgramátor 46,7%
Robotník -83,2%
Operátor výroby -83,0% Servisný inžinier 31,6%
Pomocný pracovník -81,0%
Predavač -77,9% Javascript programátor 20,6%
Vodič vysokozdvižného vozíka -77,2% Systémový administrátor 12,8%
Kontrolór kvality -74,2% Databázový administrátor 3,8%
Pokladník -73,2%
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Hľadanie práce a nábor zamestnancov s využitím umelej inteligencie

Napísať životopis a motivačný list, vytvoriť lákavú pracovnú ponuku či dobre sa pripraviť na pracovný pohovor – s čím ďalším pomôže AI a ako ju môžu využiť uchádzači o prácu či firmy?

Vytvorenie pracovnej ponuky, ktorá zaujme: ako neodradiť uchádzača?

Čo záujemcov o zamestnanie najčastejšie odrádza od reagovania na pracovnú ponuku? Problémom je motivačný list, málo informácií aj výška platu.

Výber zamestnancov vo firme, ktorá vyvíja AI: pred praxou uprednostňujú potenciál

Vývoj umelej inteligencie si vyžaduje vedomosti, no v technologickej firme DNAi je dôležitá aj osobnosť. Ako hľadajú talenty a čomu vďačia za nízku fluktuáciu, prezradil zakladateľ Pavel Wimmer.

Vhodný čas na prijímanie zamestnancov: ľudia majú väčší záujem o novú prácu

Pracovný trh ožil. Uchádzačov je výrazne viac ako vlani, rýchlo pribúdajú aj pracovné ponuky. V akom odvetví je najviac príležitostí a na čo myslieť pri výbere zamestnancov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky