Hľadanie práce a nábor zamestnancov s využitím umelej inteligencie

Napísať životopis a motivačný list, vytvoriť lákavú pracovnú ponuku či dobre sa pripraviť na pracovný pohovor – s čím ďalším pomôže AI a ako ju môžu využiť uchádzači o prácu či firmy?

Vplyv umelej inteligencie (AI) je už prítomný v mnohých oblastiach života, nevynímajúc hľadanie práce či výber nových zamestnancov - pomáha obom stranám náborového procesu. Kandidátom a kandidátkam sa zíde pred pohovormi či pri hľadaní ideálnej ponuky, firmám zasa pomáha s predvýberom zamestnancov či pri tvorbe pracovných ponúk.

Umelá inteligencia ako pomocník pri hľadaní práce

Uchádzači a uchádzačky o zamestnanie často hľadajú prácu podľa lokality a pozície, kľúčového slova či názvu firmy. Majú však aj predstavu o plate či ponúkaných benefitoch. Vďaka analýzam umelej inteligencie je vyhľadávanie pracovných ponúk čoraz presnejšie, čo uchádzačom šetrí čas.

AI je šikovným pomocníkom aj pri príprave na pracovný pohovor. Po zadaní pozície, požiadaviek či náplne práce vie naformulovať množstvo otázok, ktorým môžu uchádzači a uchádzačky o prácu na pohovore čeliť. Vedia sa tak vopred pripraviť. Umelá inteligencia tiež pomôže s úpravou životopisu či jeho prekladom do cudzieho jazyka.

„Niektorí uchádzači a uchádzačky o prácu už využívajú umelú inteligenciu na napísanie motivačného listu. Odporúčam však daný text nielen skontrolovať, ale aj upraviť podľa seba. Motivačný list by mal odrážať daného uchádzača a jeho záujem pracovať pre konkrétnu firmu na danej pozícii. Potrebujem z neho cítiť úprimnosť. Všeobecné a neosobné formulácie vieme ako personalisti odhaliť, a to bez ohľadu na to, či ich píše umelá inteligencia, alebo človek,“ hovorí Zuzana Kaňuchová, HR Business Partner v Alma Career Slovakia.

Firmám pomáha nový AI asistent

Umelú inteligenciu využívajú v čoraz väčšej miere aj personálne agentúry či pracovné portály. Príkladom je portál Profesia.sk, kde od marca pomáha inzerujúcim spoločnostiam pri tvorbe textu ponuky AI v podobe obsahového asistenta. Ten vie po zadaní pozície vytvoriť atraktívny názov ponuky, popísať náplň práce, zamestnanecké výhody a poskytované benefity, aj osobnostné predpoklady a zručnosti, ktoré sa od uchádzačiek a uchádzačov očakávajú. Vytvorený text je následne možné upraviť podľa vlastných preferencií.

Pri názve ponuky asistent vytvorí niekoľko návrhov. Pri tvorbe textu inzerátu sú možnosti využitia dve. Buď obsahový asistent vygeneruje kompletný text ponuky bez zadania akéhokoľvek popisu, alebo pomôže urobiť originálny text ponuky danej firmy atraktívnejším - formulovať ho do formálnej, priateľskej či motivujúcej podoby.

„Firmy sa o novinku ihneď začali zaujímať. Počiatočné nadšenie nekleslo a denne sa AI asistent využije pri približne 250 ponukách. Oceňujú to ako zaujímavý, nový zdroj inšpirácie, napríklad pri ponúkaných benefitoch, ktoré by im nenapadlo uviesť. Spoločnosti najčastejšie využívajú AI na náplň práce, a tiež na tvorbu alternatívnych názvov pozície. Asistent sa dá použiť pri tvorbe inzerátov v slovenskej aj anglickej verzii,“ uvádza Veronika Vidová, produktová manažérka Profesia.sk pre B2B.

Umelá inteligencia môže personalistom a personalistkám pomôcť a uľahčiť im prácu aj v ďalších krokoch. Pri úvodnej selekcii uchádzačov vyberie len relevantné životopisy, nájde vhodných kandidátov a kandidátky na sociálnych sieťach. Práve úvodná časť výberového procesu, keď na niektoré ponuky prichádzajú desiatky reakcií, je časovo veľmi náročná a zrýchlenie tohto procesu pomôže obom stranám, pretože aj uchádzači a uchádzačky skôr dostanú spätnú väzbu.

Ako v rozhovore pre Podnikajte.sk uviedol špecialista na AI Jan Tyl, v oblasti HR už vedia nástroje umelej inteligencie okrem uvedeného taktiež predikovať záujem potenciálnych zamestnancov, plánovať pohovory alebo pomôcť s prípravou relevantných otázok, ktoré sa možno uchádzačov pýtať. Využitie je široké a AI nájde uplatnenie v takmer každej oblasti biznisu. Využiť ju vedia aj manažéri, ktorí si môžu nechať vytvoriť niekoľko možných záverov obchodného stretnutia, vďaka čomu sa na schôdzku môžu lepšie pripraviť. Ďalšie tipy, ako využiť nástroje umelej inteligencie, aké funkcie má nový ChatGPT-4o a na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, približujeme v článku ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka.

Oberie umelá inteligencia ľudí o prácu?

V súvislosti s umelou inteligenciou a jej vplyvom na pracovný trh sa azda najčastejšie hovorí o obavách, či nahradí ľudskú prácu. Sú, samozrejme, činnosti, ktoré dokáže vykonávať rýchlejšie ako človek - vie pracovať s veľkým objemom dát a rýchlo ich spracovať, vytvoriť grafiky či texty. Nie je to však čisto o nahrádzaní ľudskej práce, ale skôr o spolupráci. V zdravotníctve nám môže pomôcť pri diagnostike, pracovníkom vo výrobe vďaka automatizácii môže vopred predvídať poruchy, v marketingu zas pomôže v rámci lepšieho cielenia reklám na konečného užívateľa a mnoho ďalšieho.

Zároveň je v mnohých prípadoch pri finálnom výsledku stále nevyhnutný ľudský faktor, navyše, trh práce bude potrebovať stále viac odborníkov, ktorí budú s AI vedieť dobre pracovať. Je ich málo a budú postupne stále žiadanejší. Svetové ekonomické fórum uvádza, že umelá inteligencia vytvorí 97 miliónov nových pracovných miest.

Napríklad počet inzerátov na Profesia.sk, ktoré vyžadujú schopnosť pracovať s umelou inteligenciou, je zatiaľ síce pomerne nízky, no portál eviduje nárast. Za celý rok 2023 to bolo necelých 800 ponúk a len za prvý polrok tohto roka už viac ako 500.

Zdroj: Spracované na základe tlačovej správy Alma Career Slovakia

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subdodávateľská zodpovednosť – vysielanie zamestnancov od 1. 8. 2024

Novela Zákonníka práce účinná od 1. 8. 2024 prináša viaceré zmeny v pracovnom práve, napríklad možnosť vyplatenia mzdy dodávateľom služby aj v rámci SR i výkon práce maloletým zamestnancom.

ChatGPT-4o a iné nástroje AI: využitie vo firme očami odborníka

Čo podnikateľom ponúka nová verzia ChatGPT, ako AI môžu využiť marketéri či personalisti, aj na čo myslieť ohľadom bezpečnosti, priblížil expert na umelú inteligenciu Jan Tyl.

Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky