Prečo je pre firmy výhodné zamestnať mamičky po rodičovskej dovolenke? Benefity vás prekvapia

Návrat mamičiek do práce môže byť po rokoch na materskej (rodičovskej) dovolenke zložitý. Stretávajú sa s predsudkami zamestnávateľov o tom, že ich pracovný výkon nebude taký, ako predtým. Dôvodov prečo áno je však oveľa viac a pre firmy môže zamestnávanie mamičiek priniesť možno na prvý pohľad nečakané benefity.

Tretina manažérov by radšej zamestnala dvadsiatnika, či tridsiatnika muža, než rovnako starú ženu len z obavy, že žena skôr či neskôr pôjde na materskú dovolenku. Prieskum spoločnosti Slater&Gordon medzi 500 manažérmi poukazuje na fakt, že 40 % z nich váhajú s prijatím ženy, ktorá je vo veku, kedy môže čakať dieťa a podobné percento váha prijať matku s čo i len jedným dieťaťom na seniorskú rolu vo firme kvôli obave, ako bude vedieť skĺbiť náročnú pozíciu so starostlivosťou o rodinu. Štúdia tiež poukázala na fakt, že tretina manažérov tvrdí, že ženy nie sú vo svojej práci tak dobré, keď sa vrátia po materskej dovolenke.

Pre firmy, hlavne tie menšie, môže nečakaná materská zamiešať karty. Zrazu chýba kľúčový človek. A čo je možno horšie, nie je šanca zistiť, či a kedy sa vráti, čo komplikuje prípravu na budúcnosť. Ale je to naozaj také zlé? Pozrime sa, čo firmám návrat mamičiek z materskej prináša.

Prečo firmy nechcú zamestnávať mamičky?

Existujú štyri hlavné dôvody, prečo sa niektoré firmy bránia zamestnávaniu mamičiek.

  1. Adaptácia. Štúdia spoločnosti Procter&Gamble ukázala, že nábeh na pracovný režim po materskej dovolenke chvíľu trvá. Šesť z desiatich mamičiek potrebuje približne 3,8 mesiaca na to, aby sa dostala do pracovného švungu.
  2. Riziko OČR (ošetrovanie člena rodiny). Sú to mamičky, ktoré v našej spoločnosti preberajú väčšiu zodpovednosť za starostlivosť o deti a čím sú deti menšie, tým je väčšie riziko ich ochorenia, a teda absencie matky na pracovisku. Firmy sa boja, že mamičky odložia prácu na druhú koľaj.
  3. Time management. Kým počas materskej dovolenky sa mamičky zaoberali problémom, ako skĺbiť domáce povinnosti a starostlivosť o deti, teraz k tomu prichádza aj škola, či škôlka a pracovná doba. A tá väčšinou netrvá len pár hodín. Najmä do začiatku to môže pre firmu predstavovať nie optimálny pracovný výkon a menej fyzických, či psychických síl.
  4. Strata kľúčového zamestnanca. S oznámením, že žena je tehotná, ako by jej kariérny rast skončil. Verme, že nie realita, len predsudok mnohých firiem. Pre biznis nie je ideálne, že vypadne zamestnanec, do ktorého firma vkladala množstvo energie a tréningu. Navyše, možno sa po pár rokoch ani nevráti a niektorí zamestnávatelia sú preto tak paranoidní, že v momente oznámenia tehotenstva posúvajú dotyčnú zamestnankyňu automaticky na druhú koľaj.

Prečo sú mamičky po materskej pre firmy prospešné?

V čase, keď sa množstvo mamičiek obáva, že sa nikdy nevráti k svojej plnohodnotnej kariére (a sú preto ochotné vrátiť sa z materskej čo najskôr), veľké korporácie a organizácie hovoria o množstve výhod, keď najímajú mamičky po tzv. kariérnej prestávke. Radšej ako vidieť tehotnú zamestnankyňu ako problém, ktorý musia zmanažovať, začínajú vidieť tento fenomén v rovine viacerých výhod.

  1. Je líder projektov. Od momentu začatia tehotenstva žena štartuje kompletne nový projekt. Má s ním nulové skúseností a napriek tomu, skúma, študuje, googli a úspešne sa prediera nespočetným množstvom dovtedajších tajomstiev. Nehovoriac o pôrode a výchove dieťaťa. Pri troche predstavivosti vieme tieto projekty prirovnať k niečomu, čo sa bežne deje aj v zamestnaní. Aj v práci potrebuje projekt motivovaného lídra, ktorý ostatných prevedie kopou tajomna. Materstvo ženu naučí dosť na celý zvyšok života. Prečo nie aj pre prácu?
  2. Kritika už pre ňu nie je otravná. Zažíva ju dennodenne. Špeciálne pri prvom dieťati je kritiky v okolí neúrekom. Urob tak, urob inak, toto je nesprávne, tamto sa má robiť ináč. Od správneho držania bábätka, cez stravu, až po výchovu. Bez odolnosti voči takýmto negatívnym stanoviskám okolia to jednoducho nejde. Pri návrate do pracovného života sa takáto vlastnosť slušne hodí. Veď správna reakcia na nekončiace požiadavky zákazníkov, či dodávateľov je to, čo robí rozdiel medzi dobrými a výbornými. Nabudúce, až budete uvažovať o tom, či takáto kandidátka zvládne stresujúcu situáciu, rozmyslite si svoju odpoveď dva krát.
  3. Je kreatívna. Nová mamička generuje operatívne rozhodnutia ako na páse, často v napätých situáciách pri krátkosti času. Schopnosť zvládať zmenu a skĺbiť veľké množstvo požiadaviek je kľúčová. To sa v práci zaiste hodí.
  4. Je perfekcionista. Vždy a všade musí správne odhadnúť situáciu, aby dopadla dobre. Bude v tíme tá, ktorá ľahko určí, kde sa stala chyba a ako dostať veci späť do pôvodného stavu. Bude poznať svoje zodpovednosti a bude mať záväzok ich splniť na 100 %, lebo to je to, s čím sa stretla aj v materstve. A pretože perfektné momenty striedali nečakané sklamania, bude v tíme tá, ktorá ocení aj najmenší progres. Takúto vlastnosť nemá každý zamestnanec.
  5. Multi-tasking. Azda nepotrebuje ani komentár. Väčšina pracujúcich mamičiek drží vo svojej hlave kalendár niekoľkých ľudí a potrebuje ho operatívne synchronizovať. Okrem toho musí riadiť emócie a očakávania rodiny a kolegov.

Ako využiť potenciál mamičiek po materskej vo firmách naplno?

Čo dodať na záver? Zaoberáte sa vo firme viac striktným dodržaním pracovnej doby, alebo tým, aby boli úlohy splnené? Naozaj sa potrebujete zaoberať tým, že ktosi odíde z kancelárie o druhej dokončí svoje úlohy hoc aj doma? Hodnoťte svojich zamestnancov podľa pracovného výkonu, nie podľa času, ktorý strávia v práci.

Znovu začlenenie žien do pracovného pomeru po materskej a rodičovskej dovolenke prináša mnoho rizík, ale aj výhod pre samotné firmy. V prvom rade im poskytuje prístup k skúseným a zaškoleným zamestnancom a znižuje fluktuáciu. Keďže jednou z priorít mamičiek je skĺbiť pracovný a rodinný život, niektoré firmy vytvárajú tzv. flexibilné pracovné usporiadanie. Čo môžu firmy urobiť, aby boli pre túto cieľovú skupinu atraktívne?

  • Ponuka skrátených úväzkov (1/2, 1/3).
  • Viac dní na „home office“.
  • Voľno nad rámec zákona.
  • Firemná škôlka.
  • Letné programy a pobyty pre deti.
  • Firemné akcie pre rodiny s deťmi.
  • Peňažné odmeny pri špeciálnych príležitostiach (napr. narodenie dieťaťa).
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výluka ako alternatíva štrajku zo strany zamestnávateľa

Kedy a ako môže firma zastaviť prácu, čo to znamená z hľadiska mzdových nákladov a aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa, ktorý sa pre výluku rozhodne?

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Pobyt cudzinca v rámci vnútropodnikového presunu/mobility

V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky