Slovenská živnosť a podnikanie v zahraničí

Je možné podnikať so slovenskou živnosťou aj v zahraničí? Aké sú možnosti?

Živnostenské podnikanie na Slovensku a v zahraničí

Živnostenské podnikanie je upravené zákonom č. 455/1991 Zb. Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“). Získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení na Slovensku je pomerne jednoduchou a rýchlou záležitosťou.

V § 10 ods. 7 živnostenského zákona sa hovorí, že na základe živnostenského oprávnenia možno prevádzkovať živnosť na celom území Slovenskej republiky. Ako je to však v prípade, že by ste chceli so slovenskou živnosťou podnikať v zahraničí?

Článok pokračuje pod reklamou

Možnosti vykonávania podnikateľskej činnosti v zahraničí

Pre prevádzkovanie živnostenského podnikania v zahraničí existujú v zásade dve možnosti:

1. Cezhraničné poskytovanie služieb – cezhraničné poskytovanie služieb umožňuje dočasne poskytovať služby na základe povolenia udelenom v štáte, v ktorom je poskytovateľ služieb usadený, v ktoromkoľvek inom členskom štáte Európskej únie vrátane Nórska, Islandu a Lichtenštajnska (napríklad dočasné podnikanie so slovenským osvedčením o živnostenskom oprávnení v ktoromkoľvek členskom štáte).

Cezhraničné poskytovanie služieb znamená, že poskytovateľ služieb má na základe oprávnenia, ktoré mu bolo vydané v jeho členskom štáte, právo dočasne poskytovať služby aj v ktoromkoľvek inom členskom štáte, a to za rovnakých podmienok ako majú domáci poskytovatelia služieb tohto iného členského štátu.

Pre cezhraničné poskytovanie služieb sa vyžaduje splnenie podmienok, ktoré sa môžu v závislosti od krajiny určenia a predmetu poskytovaných služieb mierne líšiť.

Štandardnou podmienkou pre cezhraničné poskytovanie služieb je oznámenie cezhraničného poskytovania služieb v krajine určenia, t. j. v krajine, v ktorej sa má vykonávať podnikanie. Viac sa dočítate v článku Slovenská živnosť a poskytovanie služieb (práca) v zahraničí

2. Získanie živnostenského oprávnenia v zahraničí – v prípade záujmu o trvalé a sústavné podnikanie v zahraničí je potrebné priamo v príslušnom štáte požiadať o vydanie oprávnenia na podnikanie s čím súvisí aj množstvo iných povinností. Fyzické osoby s bydliskom alebo právnické osoby so sídlom na území Slovenskej republiky však môžu prevádzkovať podnikanie v inom členskom štáte Európskej únie za rovnakých podmienok ako tuzemské osoby príslušného štátu.

Ak slovenský podnikateľ plánuje v zahraničí podnikať trvalo a sústavne, nepôjde to so slovenskou živnosťou, ale živnosť si musí vybaviť priamo v krajine, v ktorej bude podnikať.

Fyzické osoby s bydliskom alebo právnické osoby so sídlom na území Slovenskej republiky môžu na území iného členského štátu Európskej únie podnikať za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako tuzemské osoby príslušného členského štátu.

Viac sa dočítate v článku Ako založiť živnosť v zahraničí.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?

Zrušenie a pozastavenie živnosti v roku 2024

Prevádzkovanie živnosti možno dočasne prerušiť, alebo aj úplne zrušiť. Ako postupovať, koľko tieto úkony stoja a aký vplyv to má na platenie odvodov či daní?

Živnosť vs. s. r. o. a čistý príjem

Živnosť a s. r. o. ako právne formy podnikania majú odlišné zdaňovanie príjmov, ako aj rozdielne odvodové povinnosti. Od čoho závisí, koľko ostane majiteľovi v čistom a čo sa od roku 2024 zmenilo?

Založenie živnosti v Rakúsku

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky