Slovenská živnosť a podnikanie v zahraničí

Je možné podnikať so slovenskou živnosťou aj v zahraničí? Aké sú možnosti?

Živnostenské podnikanie na Slovensku a v zahraničí

Živnostenské podnikanie je upravené zákonom č. 455/1991 Zb. Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“). Získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení na Slovensku je pomerne jednoduchou a rýchlou záležitosťou.

V § 10 ods. 7 živnostenského zákona sa hovorí, že na základe živnostenského oprávnenia možno prevádzkovať živnosť na celom území Slovenskej republiky. Ako je to však v prípade, že by ste chceli so slovenskou živnosťou podnikať v zahraničí?

Článok pokračuje pod reklamou

Možnosti vykonávania podnikateľskej činnosti v zahraničí

Pre prevádzkovanie živnostenského podnikania v zahraničí existujú v zásade dve možnosti:

1. Cezhraničné poskytovanie služieb – cezhraničné poskytovanie služieb umožňuje dočasne poskytovať služby na základe povolenia udelenom v štáte, v ktorom je poskytovateľ služieb usadený, v ktoromkoľvek inom členskom štáte Európskej únie vrátane Nórska, Islandu a Lichtenštajnska (napríklad dočasné podnikanie so slovenským osvedčením o živnostenskom oprávnení v ktoromkoľvek členskom štáte).

Cezhraničné poskytovanie služieb znamená, že poskytovateľ služieb má na základe oprávnenia, ktoré mu bolo vydané v jeho členskom štáte, právo dočasne poskytovať služby aj v ktoromkoľvek inom členskom štáte, a to za rovnakých podmienok ako majú domáci poskytovatelia služieb tohto iného členského štátu.

Pre cezhraničné poskytovanie služieb sa vyžaduje splnenie podmienok, ktoré sa môžu v závislosti od krajiny určenia a predmetu poskytovaných služieb mierne líšiť.

Štandardnou podmienkou pre cezhraničné poskytovanie služieb je oznámenie cezhraničného poskytovania služieb v krajine určenia, t. j. v krajine, v ktorej sa má vykonávať podnikanie. Viac sa dočítate v článku Slovenská živnosť a poskytovanie služieb (práca) v zahraničí

2. Získanie živnostenského oprávnenia v zahraničí – v prípade záujmu o trvalé a sústavné podnikanie v zahraničí je potrebné priamo v príslušnom štáte požiadať o vydanie oprávnenia na podnikanie s čím súvisí aj množstvo iných povinností. Fyzické osoby s bydliskom alebo právnické osoby so sídlom na území Slovenskej republiky však môžu prevádzkovať podnikanie v inom členskom štáte Európskej únie za rovnakých podmienok ako tuzemské osoby príslušného štátu.

Ak slovenský podnikateľ plánuje v zahraničí podnikať trvalo a sústavne, nepôjde to so slovenskou živnosťou, ale živnosť si musí vybaviť priamo v krajine, v ktorej bude podnikať.

Fyzické osoby s bydliskom alebo právnické osoby so sídlom na území Slovenskej republiky môžu na území iného členského štátu Európskej únie podnikať za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako tuzemské osoby príslušného členského štátu.

Viac sa dočítate v článku Ako založiť živnosť v zahraničí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Norbert Seneši
Norbert Seneši

Absolvent odboru Účtovníctvo a audítorstvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave a odborník na témy z oblasti účtovníctva, daní a podnikateľského prostredia a je externý spolupracovník v spoločnosti Účtovná jednotka, s.r.o.


Sociálne odvody SZČO od 1. 7. 2024

Aká je hranica príjmov, pri ktorej SZČO (ne)vzniká povinnosť platiť sociálne odvody od 1. 7. 2024, resp. 1. 10. 2024? Ako sa podnikateľ dozvie o výške odvodov a aká je ich minimálna a maximálna výška?

Živnosť vs. s. r. o. – dane a odvody v roku 2024

Aký je rozdiel v sadzbách dane z príjmov a výške odvodov v živnosti a v s.r.o. v roku 2024 a od čoho závisí výška dane a odvodov do Sociálnej či zdravotnej poisťovne v jednotlivých právnych formách?

Dôchodok a živnosť (podnikanie dôchodcu)

Ako si založí živnosť dôchodca, kedy musí platiť sociálne a zdravotné odvody, v akých prípadoch má dosahovanie príjmov zo živnosti vplyv na poberanie dôchodku a ako sa príjmy dôchodcu zdaňujú?

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky