Zmeny v živnostenskom zákone od roku 2012

Národná rada Slovenskej republiky na októbrovej schôdzi schválila predpisom č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu vykonala aj zmeny v živnostenskom zákone a zákone o správnych poplatkoch. Časť zmien nadobudla účinnosť 1.12.2011 a časť 1.1.2012.

Skrátenie lehoty na vydanie živnosti na tri dni, ak žiadateľ splní všetky podmienky

Novelou Zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) sa skracuje lehota na vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení na 3 dni. Ak živnostenský úrad zistí, že ohlásenie má náležitosti podľa § 45, § 45a ods. 1 až 4 a § 46 živnostenského zákona a podnikateľ spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom, vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení najneskôr do troch pracovných dní odo dňa, keď mu ohlásenie živnosti a výpisy z registra trestov boli doručené.

Ruší sa duplicitné plnenie oznamovacích povinností

Podnikateľ je povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu všetky zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti Táto povinnosť sa od 1. 1. 2012 nevzťahuje na zmeny, ktoré sa osobitne zapisujú do obchodného aj živnostenského registra, napr. zmeny v predmetoch podnikania obchodných spoločností. Oznamovacie povinnosti si už budú podnikatelia plniť iba voči obchodnému registru (registrovému súdu) a živnostenský úrad túto informáciu získa z registrového súdu priamo a nie duplicitne od podnikateľa.

Rušia sa niektoré poplatky, ak bude podanie podané elektronicky

V sadzobníku správnych poplatkov v položke 148 v časti Poznámky Zákona o správe daní a poplatkov sa dopĺňa veta, že Poplatok podľa písm. a) bod 1, písm. b), c), f), l), a n) sa nevyberie ak sa úkony vykonávajú na základe podania predloženého elektronickými prostriedkami a podpísaného elektronickým podpisom podľa osobitného zákona.
Znamená to, že podanie predložené elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom bude od 1. 1. 2012 bezplatné. Týka sa to nasledovných podaní:

  • vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení pri voľnej živnosti
  • získanie výpis z verejnej časti živnostenského registra za jedného podnikateľa
  • vydanie prehľadu údajov zapísaných v živnostenskom registri
  • vykonanie zmien v osvedčení o živnostenskom oprávnení
  • vydanie potvrdenia o tom, že v živnostenskom registri nie je zápis
  • za prevzatie údajov a dokladov, ktoré sú náležitosťou žiadosti o oprávnenie na podnikanie na základe iného ako živnostenského oprávnenia podľa osobitných zákonov
Článok pokračuje pod reklamou

Elektronické podania sa realizujú prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, ktorý zabezpečuje centrálny a jednotný prístup k informačným zdrojom a službám verejnej správy.

Ruší sa povinnosť uložiť pokuty

Novela zákona upúšťa od povinnosti uložiť (v § 65 sa formulácia uloží sa zmenila na môže uložiť) pokutu pri menej závažných porušeniach živnostenského zákona. Povinnosť sankcie zostáva v prípade, že bude zistené prevádzkovanie živnosti bez živnostenského oprávnenia.

Zmena preukazovania bezúhonnosti pre zahraničné osoby

Štátni občania iného členského štátu Európskej únie budú od 1.1.2012 preukazovať svoju bezúhonnosť výpisom z registra z domovskej krajiny. Živnostenský úrad už nebude overovať bezúhonnosť prostredníctvom Generálnej prokuratúry, čím dôjde k skráteniu lehoty na vydanie živnostenského oprávnenia pre túto skupinu.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?

Zrušenie a pozastavenie živnosti v roku 2024

Prevádzkovanie živnosti možno dočasne prerušiť, alebo aj úplne zrušiť. Ako postupovať, koľko tieto úkony stoja a aký vplyv to má na platenie odvodov či daní?

Živnosť vs. s. r. o. a čistý príjem

Živnosť a s. r. o. ako právne formy podnikania majú odlišné zdaňovanie príjmov, ako aj rozdielne odvodové povinnosti. Od čoho závisí, koľko ostane majiteľovi v čistom a čo sa od roku 2024 zmenilo?

Založenie živnosti v Rakúsku

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky