Zmeny v živnostenskom zákone od roku 2012

Národná rada Slovenskej republiky na októbrovej schôdzi schválila predpisom č. 392/2011 Z. z. o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu vykonala aj zmeny v živnostenskom zákone a zákone o správnych poplatkoch. Časť zmien nadobudla účinnosť 1.12.2011 a časť 1.1.2012.

Skrátenie lehoty na vydanie živnosti na tri dni, ak žiadateľ splní všetky podmienky

Novelou Zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) sa skracuje lehota na vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení na 3 dni. Ak živnostenský úrad zistí, že ohlásenie má náležitosti podľa § 45, § 45a ods. 1 až 4 a § 46 živnostenského zákona a podnikateľ spĺňa podmienky ustanovené týmto zákonom, vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení najneskôr do troch pracovných dní odo dňa, keď mu ohlásenie živnosti a výpisy z registra trestov boli doručené.

Ruší sa duplicitné plnenie oznamovacích povinností

Podnikateľ je povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu všetky zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti Táto povinnosť sa od 1. 1. 2012 nevzťahuje na zmeny, ktoré sa osobitne zapisujú do obchodného aj živnostenského registra, napr. zmeny v predmetoch podnikania obchodných spoločností. Oznamovacie povinnosti si už budú podnikatelia plniť iba voči obchodnému registru (registrovému súdu) a živnostenský úrad túto informáciu získa z registrového súdu priamo a nie duplicitne od podnikateľa.

Rušia sa niektoré poplatky, ak bude podanie podané elektronicky

V sadzobníku správnych poplatkov v položke 148 v časti Poznámky Zákona o správe daní a poplatkov sa dopĺňa veta, že Poplatok podľa písm. a) bod 1, písm. b), c), f), l), a n) sa nevyberie ak sa úkony vykonávajú na základe podania predloženého elektronickými prostriedkami a podpísaného elektronickým podpisom podľa osobitného zákona.
Znamená to, že podanie predložené elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom bude od 1. 1. 2012 bezplatné. Týka sa to nasledovných podaní:

  • vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení pri voľnej živnosti
  • získanie výpis z verejnej časti živnostenského registra za jedného podnikateľa
  • vydanie prehľadu údajov zapísaných v živnostenskom registri
  • vykonanie zmien v osvedčení o živnostenskom oprávnení
  • vydanie potvrdenia o tom, že v živnostenskom registri nie je zápis
  • za prevzatie údajov a dokladov, ktoré sú náležitosťou žiadosti o oprávnenie na podnikanie na základe iného ako živnostenského oprávnenia podľa osobitných zákonov
Článok pokračuje pod reklamou

Elektronické podania sa realizujú prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, ktorý zabezpečuje centrálny a jednotný prístup k informačným zdrojom a službám verejnej správy.

Ruší sa povinnosť uložiť pokuty

Novela zákona upúšťa od povinnosti uložiť (v § 65 sa formulácia uloží sa zmenila na môže uložiť) pokutu pri menej závažných porušeniach živnostenského zákona. Povinnosť sankcie zostáva v prípade, že bude zistené prevádzkovanie živnosti bez živnostenského oprávnenia.

Zmena preukazovania bezúhonnosti pre zahraničné osoby

Štátni občania iného členského štátu Európskej únie budú od 1.1.2012 preukazovať svoju bezúhonnosť výpisom z registra z domovskej krajiny. Živnostenský úrad už nebude overovať bezúhonnosť prostredníctvom Generálnej prokuratúry, čím dôjde k skráteniu lehoty na vydanie živnostenského oprávnenia pre túto skupinu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Založenie živnosti v Rakúsku

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.

Sociálne odvody SZČO od 1. 7. 2024

Aká je hranica príjmov, pri ktorej SZČO (ne)vzniká povinnosť platiť sociálne odvody od 1. 7. 2024, resp. 1. 10. 2024? Ako sa podnikateľ dozvie o výške odvodov a aká je ich minimálna a maximálna výška?

Živnosť vs. s. r. o. – dane a odvody v roku 2024

Aký je rozdiel v sadzbách dane z príjmov a výške odvodov v živnosti a v s.r.o. v roku 2024 a od čoho závisí výška dane a odvodov do Sociálnej či zdravotnej poisťovne v jednotlivých právnych formách?

Dôchodok a živnosť (podnikanie dôchodcu)

Ako si založí živnosť dôchodca, kedy musí platiť sociálne a zdravotné odvody, v akých prípadoch má dosahovanie príjmov zo živnosti vplyv na poberanie dôchodku a ako sa príjmy dôchodcu zdaňujú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky