Čierna listina pre DPH v roku 2015

Na stránke finančnej správy je zverejnený zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH. Ide o tzv. čiernu listinu, ktorá je pravidelne aktualizovaná. Od roku 2015 platia nové pravidlá pre výmaz z listiny. Zverejnený je aj zoznam vymazaných platiteľov DPH.

Zverejňovanie v čiernej listine

Zverejňovanie rizikových subjektov je upravené v zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňovom poriadku) v znení neskorších predpisov. V zozname (čiernej listine) sa nachádzajú tí platitelia DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie. Podľa § 81 ods. 4 písm. b) druhého bodu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) daňový úrad môže zrušiť registráciu pre daň, ak nie sú dôvody na registráciu, a to v prípadoch, ak platiteľ:

  • opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie alebo kontrolný výkaz,
  • opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť,
  • opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne alebo
  • opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole.

Ak u platiteľa DPH nastanú dôvody na zrušenie registrácie z vyššie uvedených dôvodov, takýto subjekt Finančné riaditeľstvo zverejní na svojom webovom sídle. Zoznam platiteľov dane z pridanej hodnoty, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie bol prvýkrát zverejnený 4. februára 2013 a obsahoval približne 1 400 daňových subjektov. Čierna listina je neustále aktualizovaná a v súčasnosti obsahuje vyše 2 500 subjektov.

V aktualizovanom zozname sa uvádzajú tieto údaje:

  • identifikačné číslo pre daň platiteľa DPH,
  • dátum zverejnenia v zozname, ktorý je generovaný automaticky systémom v deň zverejnenia,
  • kalendárny rok, v ktorom nastali dôvody na zrušenie registrácie,
  • meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, alebo obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo,
  • identifikačné číslo organizácie, ak bolo platiteľovi DPH pridelené.

Zoznam zverejnený na stránke finančnej správy umožňuje filtrovať záznamy na základe vyplnenia jednotlivých preddefinovaných položiek filtra – podľa IČ DPH, názvu subjektu, obce, PSČ, identifikačného čísla organizácie). Výsledný vybraný zoznam je možné exportovať do niektorého z povolených formátov (.pdf, .xls alebo .csv).

Výmaz z čiernej listiny od roku 2015

Platiteľa DPH, ktorý je zverejnený v zozname, finančné riaditeľstvo vymaže z tohto zoznamu, ak odpadli dôvody, na základe ktorých bol v tomto zozname zverejnený a súčasne v období šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov platiteľ dane neporušil povinnosti pri daňovej kontrole, neporušil povinnosť podať daňové priznanie alebo kontrolný výkaz ani povinnosť zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť a bol zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania alebo na adrese prevádzkarne, alebo ak mu bola zrušená registrácia k dani z pridanej hodnoty.

Do 31. decembra 2014 bola lehota, počas ktorej daňový úrad sledoval, či podnikateľ neporušuje povinnosti stanovené zákonom o DPH 12 mesiacov. Táto lehota sa od 1. januára 2015 skrátila na 6 mesiacov. Znamená to, že ak platiteľ DPH v lehote 6 mesiacov neporuší povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona o DPH a zároveň odstráni dôvody, na základe ktorých bol v zozname zverejnený, bude zo zoznamu vymazaný. Nová lehota 6 mesiacov sa uplatnila aj na už zverejnené subjekty, preto boli mnohí platitelia DPH zo zoznamu v roku 2015 vymazaní. Príklad, ako postupuje finančná správa pri testovaní novej 6-mesačnej lehoty, si môžete pozrieť tu.

Článok pokračuje pod reklamou

Zoznam vymazaných platiteľov DPH z čiernej listiny

Finančné riaditeľstvo súčasne so zoznamom rizikových subjektov zverejňuje aj zoznam vymazaných platiteľov dane z pridanej hodnoty. V tomto zozname sa okrem IČ DPH, názvu, adresy, roku porušenia, dátumu zverejnenia a IČO uvádza aj dátum výmazu platiteľa dane z pridanej hodnoty zo zoznamu, ak subjekt splnil vyššie uvedené podmienky pre výmaz, príp. ak mu bola registrácia zrušená. V tomto zozname je tiež možné vyhľadávať a filtrovať údaje s následným exportom do niektorého z povolených formátov (.pdf, .xls alebo .csv).

Ručenie za DPH – dôvod, prečo neobchodovať s rizikovými subjektmi?

Od zavedenia inštitútu ručenia za DPH došlo v tejto oblasti k viacerým úpravám. Stále však ručenie za DPH úzko súvisí aj s čiernou listinou. Ak podnikateľ – platiteľ DPH uskutoční zdaniteľný obchod s iným platiteľom DPH počas obdobia, v ktorom bol tento platiteľ zverejnený v tzv. čiernej listine a tento platiteľ DPH neodvedie, môže sa mu stať, že túto DPH bude od neho požadovať daňový úrad.

Informácie o ručení za DPH, novinkách v tejto oblasti a presných podmienkach, po splnení ktorých platiteľ DPH ručí za nezaplatenú DPH na výstupe u dodávateľa, si prečítajte v tomto článku.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zmena sadzieb DPH od 1.1.2025: ako postupovať

Od roku 2025 sa základná sadzba DPH zvyšuje z pôvodných 20 % na 23 %, zmeny nastávajú aj v znížených sadzbách DPH. Ako správne uplatniť sadzby na prelome rokov a ako sa posudzujú zálohy?

Konsolidačný balíček 2025: prehľad opatrení

Zavedenie dane z bankových platieb, zmeny v dani z príjmov právnických osôb, vyššia základná sadzba DPH či zmeny v daňovom bonuse a rodičovskom dôchodku. Na čo sa pripraviť?

Faktúra vs. zjednodušená faktúra

Aký je rozdiel medzi faktúrou a zjednodušenou faktúrou podľa zákona o DPH, kedy je možné zjednodušenú faktúru vystaviť a aké zmeny nastanú od roku 2025, sa dočítate v článku.

Registrácia pre DPH od roku 2025

Od roku 2025 nastávajú výrazné zmeny v pravidlách registrácie za platiteľa DPH. Aké nové výšky obratu budú rozhodujúce pre podanie žiadosti o registráciu od 1. januára 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky