Ak zamestnanec poberá príjmy zo zahraničia, od roku 2025 môže byť preňho uplatňovanie daňového bonusu na dieťa v SR komplikovanejšie, resp. sa mu nemusí vyplácať vôbec. Čo sa zmenilo?
Zákon o dani z príjmov s účinnosťou od 1.1.2025 pri podmienkach uplatnenia daňového bonusu na dieťa po novom nerozlišuje daňového rezidenta alebo daňového nerezidenta. Platí, že nárok na daňový bonus vzniká akémukoľvek daňovníkovi (fyzickej osobe), ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých jeho príjmov, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Ak ide napríklad o osobu s trvalým pobytom na Slovensku, ktorá za prácou dochádza do inej krajiny (napr. Česka, Rakúska a pod.), teda dosahuje príjmy len v zahraničí, príp. môže ísť aj o kombináciu zahraničných a slovenských príjmov, ale príjmy zo zdrojov na území Slovenska nie sú aspoň 90 % všetkých príjmov, nárok na daňový bonus na dieťa na Slovensku tejto osobe od 1.1.2025 úplne zaniká.
- Viac o zmenách v daňovom bonuse na dieťa si prečítajte v článku Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025.
- Praktické príklady nájdete v článku Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025 – príklady.
Vyhlásenie zamestnanca na uplatnenie daňového bonusu na dieťa od roku 2025
V tejto súvislosti sa od 1.1.2025 používa aj nový vzor vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu (VYH36v25).
Zamestnanec (rezident), ktorý si chce uplatniť daňový bonus na vyživované dieťa na mesačnej báze, je povinný podpísať u zamestnávateľa toto nové tlačivo vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu.
Po novom je potrebné pre poberanie daňového bonusu na dieťa vyhlásiť, že zamestnanec je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňovým rezidentom SR), ktorému zdaniteľné príjmy v príslušnom zdaňovacom období plynú len zo zdrojov na území Slovenskej republiky.
Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (daňový nerezident SR) má možnosť uplatniť si daňový bonus na dieťa až po skončení zdaňovacieho obdobia, teda až vtedy, kedy vie preukázať výšku dosiahnutých zdaniteľných príjmov za celé zdaňovacie obdobie. Ak jeho príjmy zo zdrojov na území SR budú tvoriť najmenej 90 % z jeho celkových príjmov, daňový bonus na dieťa si môže uplatniť na ročnej báze – a to buď prostredníctvom ročného zúčtovania dane alebo v daňovom priznaní.
Aj doposiaľ bol zamestnanec povinný oznamovať zmeny podmienok rozhodujúcich na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a daňového bonusu. Od 1.1.2025 je zmenou podmienok rozhodujúcich na priznanie daňového bonusu je u zamestnanca, ktorý je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, aj začatie poberania zdaniteľných príjmov zo zdrojov v zahraničí, na základe čoho zamestnávateľ prestane zamestnancovi priznávať daňový bonus v priebehu roka.
Uplatňovanie daňového bonusu na dieťa mesačne pri dosahovaní príjmov zo zdrojov v zahraničí
V praxi sa začiatkom roka 2025 začali vyskytovať otázky, ako má postupovať zamestnanec, ktorý je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu či cestuje do zahraničia pravidelne, napríklad ako vodič kamiónu. Finančná správa preto vydala v januári 2025 informáciu k uplatňovaniu daňového bonusu na dieťa na mesačnej báze, ak zamestnanec poberá príjmy zo zdrojov v zahraničí s príkladmi, ktoré uvádzame v článku ďalej.
Možno povedať, že finančná správa sa vo svojom výklade orientuje podľa štátu, v ktorom sú príjmy zdaňované (ak na Slovensku, uplatňovanie daňového bonusu na dieťa mesačne je možné; ak v zahraničí, je potrebné počkať na výsledné sumy príjmov a uplatnenie daňového bonusu bude možné na ročnej báze).
Príklady na uplatnenie daňového bonusu na dieťa od 1.1.2025 pri zahraničných príjmoch
Príklad na uplatnenie daňového bonusu u zamestnanca vyslaného do zahraničia na krátkodobú služobnú cestu
Zamestnanec si od 1.1.2025 uplatňuje daňový bonus na dieťa na mesačnej báze (podpísal „nové“ vyhlásenie). Od 1.2.2025 je vyslaný na služobnú cestu na 5 dní do Poľska. Je povinný uviesť zmenu vo vyhlásení a ukončiť mesačné poberanie daňového bonusu? A naopak, keď sa vráti zo služobnej cesty a chce daňový bonus od nasledujúceho mesiaca znova poberať mesačne, je povinný opäť uviesť zmenu vo vyhlásení?
Zamestnávateľ nepozastaví priznanie a výplatu daňového bonusu, ak pôjde o príjem zamestnanca, ktorý je na pracovnej ceste v zahraničí (napr. päť dní), pričom tento príjem je predmetom zdanenia v SR. Zamestnanec neoznamuje zmeny vo vyhlásení.
Príklad na uplatnenie daňového bonusu u vodiča v medzinárodnej kamiónovej doprave
Vodič medzinárodnej kamiónovej dopravy, ktorý má uzatvorenú pracovnú zmluvu so slovenským zamestnávateľom pracuje v rámci celej EÚ. Príjem tohto zamestnanca je zdaňovaný v SR. Má tento zamestnanec nárok na vyplatenie daňového bonusu?
Zamestnanec si môže uplatniť daňový bonus na mesačnej báze. Príjem vodiča kamiónu, ktorý má uzatvorenú pracovnú zmluvu so slovenským zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane a vodič prácu vykonáva (jazdí) v rámci celej EÚ, je zdaniteľným príjmom v SR.
Príklad na uplatnenie daňového bonusu u zamestnanca vyslaného do zahraničia (stála prevádzkareň)
Zamestnávateľ vysiela zamestnancov na niekoľko mesiacov do Českej republiky. Má tam zriadenú stálu prevádzkareň. Poistné odvody sú odvádzané v SR, mzda je zdaňovaná v Českej republike. Môžu si zamestnanci uplatniť v roku 2025 daňový bonus na dieťa? Mzdu vypláca slovenský zamestnávateľ, ale zdaňuje sa v Českej republike. Sú to príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky?
Ak rezident SR v zdaňovacom období poberal príjmy zo zamestnania (§ 5 zákona o dani z príjmov) vykonávaného v zahraničí, nemôže si sám vybrať štát, v ktorom bude tieto príjmy zdaňovať. V prípade vykonávania zamestnania v zmluvnom štáte je potrebné riadiť sa tiež príslušnou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá určí, ktorý štát má právo na zdanenie týchto príjmov. Ak rezident SR vykonával závislú činnosť v zahraničí, príjem za túto činnosť je zdaniteľný v zahraničí. V uvedenom prípade ide o príjem zo zdrojov v zahraničí, ktorý je podrobený zdaneniu v zahraničí. Zamestnanec, ktorý poberá zdaniteľné príjmy v zahraničí, nie je oprávnený poberať daňový bonus na mesačnej báze.
Za predpokladu, že zamestnanec dosiahne zdaniteľné príjmy v zahraničí prevyšujúce 10 % z celosvetových príjmov zo zdrojov v SR a v zahraničí, zamestnanec nebude mať nárok na uplatnenie daňového bonusu na dieťa.
Príklad na uplatnenie daňového bonusu u zamestnanca – nerezidenta SR
Zamestnanec slovenskej firmy je nerezident, pracuje ako vodič medzinárodnej kamiónovej dopravy v rámci EÚ. V roku 2025 bude poberať len príjmy od tohto zamestnávateľa. Môže si takýto zamestnanec uplatniť daňový bonus na dieťa na mesačnej báze?
Zamestnanec, ktorý je daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident SR), si nemôže uplatňovať daňový bonus na mesačnej báze. Nárok na daňový bonus na dieťa, za splnenia zákonných podmienok, si bude môcť uplatniť v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní.
Príklad na uplatnenie daňového bonusu u zamestnanca, ktorý poberá príjmy z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v zahraničí
Zamestnanec (rezident SR) dosahuje okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej mimo územia SR. U zamestnávateľa si do konca roka 2024 uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus na dve deti na mesačnej báze. Akým spôsobom si bude môcť zamestnanec uplatniť daňový bonus na vyživované deti od januára 2025? Môže si naďalej uplatňovať daňový bonus mesačne?
Vzhľadom na skutočnosť, že zamestnanec dosahuje okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjmy, ktoré sú zo zdrojov v zahraničí a sú zdaniteľné v zahraničí (vo všeobecnosti sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti zdaňuje v štáte, v ktorom je predmetná nehnuteľnosť umiestnená), od januára 2025 si už nebude môcť uplatňovať daňový bonus na mesačnej báze. To však neznamená, že nebude mať na daňový bonus vôbec nárok. Zamestnanec si bude môcť uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní, avšak len v prípade, ak bude splnená podmienka, že 90 % príjmov z celosvetových príjmov mu plynie zo zdrojov na území SR.
Zdroj: Finančná správa SR