Daň z finančných transakcií (DFT) – koho sa (ne)týka?

Daň z finančných transakcií sa má začať platiť až od 1. apríla 2025, no zákon, ktorý ju upravuje, už bol novelizovaný. Kto po novom bude a kto nebude daňovníkom novej dane?

Jedným z konsolidačných opatrení, ktoré má priniesť dodatočné zdroje do štátneho rozpočtu, je zavedenie novej dane z finančných transakcií (ďalej aj „DFT“).  Všeobecné informácie o tejto dani (pred novelou schválenou v novembri 2024) nájdete v článku Daň z finančných transakcií od 1.4.2025.

Daňovník vs. platiteľ dane z finančných transakcií

Na úvod treba uviesť, že pri dani z finančných transakcií bude vo väčšine prípadov rozdielna osoba daňovníka, ktorý je daňou zaťažený, a osoba platiteľa dane, ktorý túto daň odvádza štátu. V tomto článku sa zameriame na to, kto je a kto nie je daňovníkom, teda koho sa DFT  týka, resp. netýka. Platiteľom dane budú predovšetkým banky, ktoré zrazenú daň odvedú finančnej správe.

Ďalej zákon po novembrovej novelizácii zákona o DFT  upravuje až 33 výnimiek z platenia transakčnej dane (napr. platby daní, odvodov, vnútrobankové prevody a pod.), o čom tento článok pojednávať nebude.

Kto je daňovníkom dane z finančných transakcií?

Daňovníkom podľa § 3 ods. 1 novelizovaného zákona o DFT je:

  • fyzická osoba – podnikateľ,
  • právnická osoba (s určitými výnimkami, ktoré uvádzame v článku ďalej) alebo
  • organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je používateľom platobných služieb poskytovateľa platobných služieb vykonávajúceho finančné transakcie a ktorá má sídlo alebo miesto podnikania v tuzemsku, má platobný účet u poskytovateľa platobných služieb so sídlom v tuzemsku alebo vykonáva činnosť v tuzemsku.

Nová daň sa mala pôvodne dotknúť približne 700 tisíc subjektov, no nakoľko zákon prešiel v novembri 2024 dodatočnou novelizáciou, ich počet by mal klesnúť o cca 17 tisíc.

Ktorých fyzických osôb sa (ne)týka daň z finančných transakcií?

Pozrime sa bližšie na to, kto sa považuje za fyzickú osobu – podnikateľa. Podľa Obchodného zákonníka ide o:

  • osobu zapísanú v obchodnom registri,
  • osobu, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
  • osobu, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
  • fyzickú osobu, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu (samostatne hospodáriaci roľník).

Rovnaká definícia pre fyzické osoby – podnikateľov sa používa aj pri posúdení povinnej elektronickej komunikácie s finančnou správou podľa daňového poriadku (v tomto prípade s dodatkom, že táto fyzická osoba – podnikateľ musí byť registrovaná pre daň z príjmov).

Prečítajte si tiež

V tejto súvislosti finančná správa uvádza, že ak fyzická osoba vykonáva činnosť, ktorá nie je podnikaním, povinná elektronická komunikácia sa jej netýka. „Napríklad fyzická osoba, ktorá vykonáva iba činnosť podľa autorského zákona - umelec. Tak isto činnosť znalca, tlmočníka a prekladateľa podľa zákona o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch alebo iba činnosť osobného asistenta, športovec alebo športový odborník, ktorý nemá vydané oprávnenie na podnikanie, nemá povinnosť komunikovať s finančnou správou elektronicky, nakoľko táto osoba nie je podnikateľom,“ uvádza sa v informácii Finančného riaditeľstva SR z roku 2023.

Analogicky teda možno tieto prípady aplikovať aj v prípade posúdenia, či fyzická osoba je alebo nie je daňovníkom dane z finančných transakcií.

Za osoby, ktoré podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov teda možno považovať tzv. slobodné povolania, napríklad veterinárnych lekárov, daňových poradcov, notárov, advokátov, finančných sprostredkovateľov atď. Títo DFT platiť budú.

Ak fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť bez živnostenského oprávnenia (na prenájom nemá vydané živnostenské oprávnenie, teda dosahuje príjmy podľa§ 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov), za podnikateľa sa nepovažuje a daň z finančných transakcií platiť nebude.

Z uvedeného zároveň vyplýva, že transakčná daň sa v žiadnom prípade netýka platieb občanov, teda fyzických osôb – nepodnikateľov.

Článok pokračuje pod reklamou

Kto nie je daňovníkom dane z finančných transakcií?

Zákon o dani z finančných transakcií ďalej v § 3 ods. 2 uvádza, kto nie je daňovníkom DFT.Uvedené ustanovenie bolo v novembri 2024 novelizované a pridáva viac výnimiek, ako obsahoval pôvodne schválený zákon.

Novela oslobodzuje najmä právnické osoby neziskového sektora zriadené ako verejno-prospešné organizácie, ktoré spĺňajú podmienku právnej formy a účelu, ktorý je taxatívne ustanovený v zákone o dani z príjmov.

Súčasne sa okruh oslobodených subjektov rozširuje o právnické osoby, ktorých výdavky sú súčasťou limitu verejných výdavkov, a ktoré nie sú zriadené primárne za účelom výkonu podnikateľskej činnosti, ale ako verejné ustanovizne pre určitú oblasť (napr. vedecká, kultúrna, podpora v cestovnom ruchu).

Daňovníkmi  DFT teda nie sú:

  • Sociálna poisťovňa, Matica slovenská, Slovenská akadémia vied,
  • rozpočtová organizácia a príspevková organizácia,
  • obec a vyšší územný celok,
  • občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti, záujmové združenie právnických osôb, subjekt výskumu a vývoja, organizácia s medzinárodným prvkom, Slovenský červený kríž, a ktorých predmetom činnosti sú činnosti podľa
     §50 ods. 5 zákona o dani z príjmov,
  • krajská organizácia cestovného ruchu, oblastná organizácia cestovného ruchu,  turistické informačné centrá.

Ktorých neziskových účtových jednotiek sa  (ne)týka daň z finančných transakcií?

Pri neziskových účtovných jednotkách je teda potrebné posúdiť ich právnu formu a vykonávanie verejno-prospešného účelu, a zistiť tak, či uvedený subjekt spadá do výnimiek alebo nie.

Zdroj: Ministerstvo financií SR
Právne formy (výnimky) Verejno-prospešný účel podľa zákona o dani z príjmov
  • Občianske združenia
  • Nadácie
  • Neinvestičné fondy
  • Neziskové organizácie poskytujúce prospešné služby
  • Účelové zariadenia cirkví
  • Subjekty výskumu a vývoja
  • Záujmové združenia právnických osôb
  • Slovenský Červený kríž
  • Ochrana a podpora zdravia, prevencia, liečba, resocializácia
  • Podpora a rozvoj športu
  • Poskytovanie sociálnej pomoci
  • Zachovávanie kultúrnych hodnôt
  • Podpora vzdelávania
  • Ochrana ľudských práv
  • Ochrana životného prostredia
  • Veda a výskum
  • Organizovanie dobrovoľníckej činnosti
  • Ministerstvo financií v tlačovej správe uvádza aj príklady subjektov, ktoré budú, resp. nebudú od transakčnej dane oslobodené.

    Daňovníkom DFT nebudú napríklad Slovenská katolícka charita, Plamienok n.o., Sloboda zvierat, Liga proti rakovine, Športová akadémia Mateja Tótha o.z., Nadácia SPP, Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor n.o., ZMOS, Únia miest SR.

    Naopak, DFT budú platiť napríklad politické strany a hnutia, stavovské organizácie, profesijné komory, pozemkové spoločenstvá či verejnoprávne inštitúcie.

    Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

    Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


    Alojz Hlina o dôsledkoch konsolidácie v gastro sektore

    Ako ovplyvní ceny stravovacích služieb zníženie DPH a čo spôsobí transakčná daň? O budúcich výzvach v gastre a ako sa pripraviť, s dlhoročným podnikateľom v tomto segmente.

    Zmeny v DPH a v dani z finančných transakcií od roku 2025

    Najnižšou DPH sa budú zdaňovať ďalšie potraviny, dani z finančných transakcií sa vyhnú exekútori či neziskové organizácie a valorizácia pokút – aké novinky schválil parlament?

    Daň z finančných transakcií (DFT): ako ju optimalizovať

    Nová transakčná daň postihne odchádzajúce platby fyzických osôb – podnikateľov aj všetkých právnických osôb. Ako ju optimalizovať a ktoré platby nie sú predmetom dane vôbec?

    Poplatok za platbu kartou: môže sa účtovať zákazníkom?

    Ako môže firma kompenzovať náklady spojené s prijímaním platieb kartou, môže niektorý platobný prostriedok zvýhodniť napríklad zľavou a čo je iné, ak zákazníkom je podnikateľ?
    To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky