Inovatívna služba Indexpodnikatela.sk pomáha preveriť biznis partnerov a vyhnúť sa rizikovým obchodom

Inovatívna služba Indexpodnikatela.sk pomáha preveriť biznis partnerov a vyhnúť sa rizikovým obchodom
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Branislav Vaculčiak sa rozhodol podnikať s informáciami o slovenských spoločnostiach a živnostníkoch. Prostredníctvom IndexuPodnikateľa ponúka možnosť nazrieť pod lesklý obal marketingového balíčka podnikateľských subjektov a odhaliť potenciálne riziká.

V rodine Vaculčiakovcov podniká otec i syn. Keďže obaja už niekoľkokrát čelili problémom s nespoľahlivými firmami a neplatičmi, spontánna debata v aute cestou z dovolenky vyústila v možné riešenie tohto problému. Pár mesiacov po diskusii za volantom Branislav Vaculčiak položil základy portálu IndexPodnikateľa. Ten dokáže čisté svedomie a zákonné počínanie spoločností kvantifikovať a podnikateľom tak pomôcť v rozhodovaní, či s danou spoločnosťou do biznisu pôjde alebo jej dá zbohom hneď pri dverách.

Podnikateľ s informáciami

„Koncom roka 2013 som zachytil, že sa bude spúšťať register účtovných závierok, ktorý je zdrojom veľkého množstva užitočných informácií. Od otca i viacerých svojich známych som počul sťažnosti na neplatičov, a to predovšetkým v oblasti stavebníctva. Uvažoval som, ako tieto dva faktory skĺbiť a problém aspoň čiastočne eliminovať,“ rozpráva Branislav Vaculčiak o tom, ako dospel k založeniu portálu IndexPodnikateľa. Ten sa rozhodol vybudovať v čase, keď už úspešne podnikal so softvérovou spoločnosťou zameranou na IT development a pomôcť v rozhodovaní sebe i ostatným podnikateľom. „Existuje naozaj veľké množstvo registrov; register neplatičov, register spoločností v konkurzoch či reštrukturalizácii a mal sa k nim pridať aj register účtovných závierok. Vďaka štúdiu na bankovom inštitúte som si uvedomil, čo všetko sa z týchto údajov dá získať. Položil som si otázku, prečo tieto údaje nezhromaždiť na jednom mieste a podnikateľov prostredníctvom ich nehodnotiť,“ hovorí.

Na stránke dnes nájdete viac ako 1 400 000 spoločností. „V zozname figuruje približne 800 tisíc aktívnych podnikateľov, z toho asi 200 000 eseročiek a zhruba 600 000 živnostníkov,“ upresňuje zakladateľ portálu Indexpodnikatela.sk, ktorého to k biznis sfére lákalo už na strednej škole. Na prvý stupienok na rebríku k úspešnému podnikaniu ho napokon posunul jeho stredoškolský pedagóg. „Jeden z učiteľov ma hneď v prvom polroku nasmeroval na programovanie html stránok. Keďže ma to naozaj veľmi chytilo, v druhom polroku som vstúpil do projektu Sokrates. Začal som pracovať na eurokalendári a zo stretnutí v susedných Čechách sa stali pracovné mítingy v Bruseli. Keď som bol štvrták a opúšťal lavice mojej alma mater, už som mal prvé zákazky,“ spomína Branislav.

Slovenský Youtube, Azet aj TPD

Zo stredoškoláka sa stal vysokoškolák, ktorý si to namieril priamo na programátorskú stoličku jednej z najväčších predajných sietí s elektronikou. „Zákazky od spoločnosti TPD som získal prostredníctvom jednej z bratislavských reklamných agentúr,“ vysvetľuje, ako sa zo študenta stane programátor e-shopu takých veľkých rozmerov. Portfólio svojich skúseností neskôr rozšíril o mená niektorých ďalších zvučných spoločností. „Ako junior developer som začínal v startupe Čeknito, bol to taký malý slovenský Youtube. Postupom času som mal ako senior developer pod sebou aj nejakých zamestnancov,“ rozpráva Branislav, ktorý sa na chvíľu zastavil aj v spoločnosti Azet. Potom sa už však pustil do budovania vlastného biznisu.

Článok pokračuje pod reklamou

S portálom IndexPodnikateľa to však nemal až také jednoduché. Hneď na začiatku bol nútený čeliť nepohodlnému problému. „V čase zverejnenia registra účtovných závierok register obsahoval iba naskenované dokumenty. Nemal som teda k dispozícii digitálne údaje. Preto som vytvoril softvér, ktorý stiahol asi milión oskenovaných závierok, digitalizoval ich a našiel v nich potrebné dáta,“ vracia sa Vaculčiak k začiatku budovania portálu IndexPodnikateľa. „Ďalej som pracoval s ďalšími verejnými registrami i s údajmi zo Štatistického úradu SR, sústredil som ich na jedno miesto a pridal dizajn,“ dopĺňa. Dáta zháňal z verejných zdrojov a databáz, ale aj spoluprácou s rôznymi inštitúciami. Keď už mal za sebou kus práce, Branislav sa obrátil na jedného zo svojich vysokoškolských pedagógov, na ktorom vždy obdivoval jeho schopnosť vytiahnuť z čísel v tabuľke jedinečné kombinácie informácií. Spoločne prišli na myšlienku kvantifikovania doterajšieho (ne)zákonného počínania jednotlivých firiem a každej z nich na základe určeného vzorca priradili index.

Červeným krížikom sa radšej vyhnite

IndexPodnikateľa oslavuje svoje narodeniny približne od začiatku roku 2014. „Portál sa nám naplno podarilo rozbehnúť niekedy na jar, keďže ja som v tom čase ešte zháňal investora. Konkurencia, ktorá s finančnou stránkou nemala problém, od nás začala čerpať nápady. Vždy však boli o krok pozadu. Kým oni mali ešte len databázu firiem, my sme išli viac do hĺbky a zamerali sa aj na podlžnosti či konkurzy,“ argumentuje podnikateľ, ktorého víziou je pomôcť podnikateľom, a to aj tým najmenším. „U nás sa bez nutnosti registrácie či akéhokoľvek poplatku majú podnikatelia možnosť dostať k informáciám o tom, či existuje riziko, že zvolená firma je nespoľahlivá a nevhodná na spoluprácu. Zelenými fajkami portál symbolizuje spoľahlivého biznis partnera, červeným krížikom varuje pred potenciálnym rizikom. Ak chce návštevník stránky zistiť, čo konkrétne má spoločnosť s červeným krížikom na rováši, to si už vyžaduje registračný poplatok,“ vysvetľuje, ako funguje overovanie spoločností na portáli. „Praktickí sme aj pre väčších podnikateľov a spoločnosti, ktorým portál ponúka rozličné analýzy, možnosť ohodnotiť si dané odvetvie, špecifikovať miesto svojej spoločnosti v danom odvetví a porovnať ju s konkurenciou,“ dodáva.

Portál IndexPodnikateľa tak užívateľom ponúka viacero výhod práce s informáciami. Okrem overenia rizikovosti partnera si podnikateľ dokáže zhodnotiť svoj biznis plán, porovnať sa s konkurenciou a tiež preskúmať rizikovosť odvetvia podľa toho, koľko firiem z daného odvetvia končí v konkurze a aká je priemerná zadlženosť. „Preverením partnera sa podnikateľ vyhne zlým ekonomickým situáciám, keďže nebude vstupovať do rizikových obchodov. Ďalším skrytým potenciálom databázy IndexPodnikateľa je možnosť selektívneho vyhľadávania spoločností podľa rôznych kritérií a marketingovo tak efektívne cieliť, nájsť svojich zákazníkov a tiež kvantifikovať ich množstvo,“ sumarizuje výhody portálu Branislav Vaculčiak.

Portál IndexPodnikatela.sk je príkladom inovácie, ktorá je postavená na zákazníckej potrebe a využití lokálnej príležitosti, ktorá sa naskytla. V mnohých bodoch jeho úspešná realizácia popiera všeobecne známe pravidlá. Aj bez globálneho potenciálu dokázal tento nápad osloviť a získať kapitál investora. Napriek tomu, že začínajúce projekty môžu nájsť dnes útočisko vo viacerých coworkignových centrách, či inkubátoroch alebo využiť podporné programy Slovak Business Agency, zvládol Branislavov tím vývoj produktu aj bez takejto podpory. K uvedeniu na trh nebola potrebná marketingová a PR podpora niektorej z podnikateľských súťaží a zužitkovali tiež zdanlivú nevýhodu lokalizácie firmy v Banskej Bystrici.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky