Michal Meško (Martinus.sk): Podnikanie mi umožnilo žiť svoj sen

Michal Meško (Martinus.sk): Podnikanie mi umožnilo žiť svoj sen
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Z pozície brigádnika sa prepracoval až do funkcie výkonného riaditeľa internetového kníhkupectva Martinus.sk . Inšpirujte sa jeho radami, kedy zariskovať a kedy vsadiť na istotu, či ako si zorganizovať svoj čas efektívnym spôsobom.

„Rozhodnutie stať sa podnikateľom mi umožmilo žiť svoj sen a mať slobodu v určovaní ciest, ktorými sa ďalej uberiem. Stretávam výnimočných ľudí, veľa cestujem a spoznávam zaujímavé miesta. Cítim, že môžem robiť to, čo mám rád a navyše spôsobom, ktorý si sám zvolím, “ začína svoje rozprávanie tridsaťročný výkonný riaditeľ a spolumajiteľ internetového kníhkupectva Martinus.sk.

Podnikateľská cesta Michala Meška začala projektom referaty.sk, ktorý vytvoril ešte v čase, keď dral lavice strednej školy. Cieľom projektu však nebolo rozbehnúť vlastný biznis, ale zhromaždiť materiál prínosný nielen pre samotného autora, ale aj všetkých stredoškolákov. Platforma referaty.sk sa pre Michala stala odrazovým mostíkom a podnetom, aby ďalej rozvíjal svoj potenciál. Zamieril si to rovno do obchodu bratov Santusovcov, ktorí vlastnili vtedy ešte len kamenné kníhkupectvo Martinus.

Tak sa v prípade Michala Meška začala jeho cesta smerom hore; k dosiahnutiu svojich cieľov. Z brigádnika v kníhkupectve sa postupne vypracoval až na výkonného riaditeľa najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku. Namiesto pasívneho vyčkávania na vhodnú príležitosť sa chopil svojej šance. Tú získal aj vďaka tomu, že sa nebál osloviť so svojim návrhom konkrétnych ľudí. S nimi si ako po osobnostnej, tak ak profesijnej stránke veľmi porozumel. Aj vďaka tomu, obrazne povedané, položili základný kameň, ktorý viedol k vzniku notoricky známeho internetového kníhkupectva.

„Za bratmi Santusovcami som išiel s konkrétnym nápadom na spoluprácu na projekte referátov.sk. Počas rozhovoru sme však zistili, že by sme vedeli spolupracovať aj inak.“ Podľa Michala Meška je základom úspechu práve komunikácia s ľuďmi, a to či cez internet, alebo formou osobného stretnutia: „Projekt referaty.sk som založil s kamarátom Michalom Anotšíkom práve cez internet, a prvýkrát sme sa stretli až po roku spolupráce. S bratmi Santusovcami sme smery, ktorými by sa mohla uberať naša spolupráca objavili práve vďaka osobnému stretnutiu.“

Tvorba internetového kníhkupectva vzniknutému tímu trvala asi rok. „Okrem času, ktorý sme doň investovali, si jeho založenie vyžiadalo samozrejme aj nejaké finančné investície, aj keď nie veľké. V porovnaní s týmto, tvorba portálu referaty.sk naozaj stála iba na investícii nášho osobného času. Napriek tomu sa portál ukázal ako veľmi perspektívny a na svoju prevádzku si dokázal zarobiť .“ Problematickým faktorom pri zakladaní podnikania tak nie sú vždy práve peniaze. Aj keď tie nezriedka hrajú jednu z hlavných úloh. Rovnako dôležitý ako kapitál je však aj inovatívny nápad, či tím kreatívnych ľudí, ktorí sú naladnení na rovnakú nôtu.

Ak prinášate niečo nové, problematickým sa môže stať legislatívne prostredie či nedôvera mnohých ľudí voči novej službe či produktu. Vždy je však dosť možnosí, ako sa s danou situáciou vysporiadať. Treba len racionálne zvážiť všetky okolnosti a možný vývoj situácie ,“ radí Michal Meško. Podobne ako pri akejkoľvek inej činnosti, tak aj v podnikaní platí univerzálne pravidlo, hlásajúce trpezlivosť. „ Poväčšine to nejde veľmi rýchlo a chce to skôr čas. Ak sa aj človeku podarí relatívne rýchlo, možno po pol roku práce, úspešne rozbehnúť určitý projekt, väčšinou to nie je jeho debut. Veľmi často má ten človek už niečo za sebou. Svoje skúsenosti tak vie zúročiť a vyhnúť sa chybám, ktoré v minulosti urobil. A aj z nich dokáže profitovať . Takýto človek sa naučil mať oči doširoka otvorené a tiež disponuje určitou dávkou inovatívnosti a kreativity. Vďaka nim dokáže ľuďom priniesť lepšiu službu, nový zážitok alebo produkt. Misky váh však vyrovná trpezlivosť a vytrvalosť podnikateľa. Na výsledky je niekedy potrebné dlhšie čakať a popri čakaní to celé nevzdať.“ Práve cez tento objektív je potrebné pozerať nielen na podnikanie, ale aj akúkoľvek inú prácu: „ Nejde o to, či sa určitý projekt uchytí hneď, alebo začne vynášať až o päť rokov. Daný príbeh je vždy treba vnímať ako príbeh človeka, ktorý stojí za istým projektom a vložil doň kus svojej osobnosti. Nie ako príbeh nejakého biznisu, ktorý nie je ničím iným, len zdrojom financií,“ dodáva Meško.

Každý podnikateľský príbeh je výnimočný a iný

Kým sa Michal Meško dostal na pozíciu výkonného riaditeľa v internetovom kníhkupectve Martinus.sk, čakala ho zaujímavá cesta. Vďaka nej pozbieral potrebné skúsenosti a každým krokom získaval väčší rozhľad: „Mal som to šťastie, že som sa mohol tak podvedome učiť a zároveň rásť pri bratoch Santusovcoch. Ako každý podnikateľ som sa aj ja presúval na osi pocitov, na ktorej póloch stoja úplne odlišné dojmy. Raz sa totiž cítite, akoby vám patril celý svet, a potom príde ťažké obdobie, ktoré vo vás vyvolá práve celkom opačné emócie. Raz ste hore, inokedy zasa dolu. Rovnako ako v živote to funguje aj pri podnikaní .“

Hoci stať sa CEO nikdy nebola Michalova prvotná túžba, jeho práca v to prirodzene vyústila. Dnes má prácu, ktorá mu spoločne s tímom ľudí skutočne prirástla k srdcu: „ Knihy boli vždy mojím koníčkom, vždy som ich mal veľmi rád. Takže keď som mohol ako jednu z prvých vecí programovať internetové kníhkupectvo, považoval som to za príjemnú súhru okolností. Dnes som skutočne pyšný na to, čo sa nám podarilo vybudovať, a čo stále budujeme ďalej. Vážim si nielen firemnú kultúru v Martinuse, ale aj to, čo ľuďom prináša a čo pre nich znamená. Myslím si, že sme z Martinusu dokázali vybudovať firmu, ktorá je aj o niečom viac, len než o fungujúcom biznise.“

Jedinou motiváciou pri myšlienke založiť si vlastný biznis by tak podľa Michala nemali byť len peniaze, hoci sa hovorí, že hýbu svetom. „Mňa osobne motivuje pocit, že to, čo robím, má zmysel. Snažím sa veci zlepšovať a prísť na to, ako ľuďom riešiť ich problémy. Keď sa k nám do predajne človek vráti s úsmevom a poďakuje nám za odporučenie danej knihy, a potom nás poprosí o ďalšiu, to je pre mňa tá najlepšia motivácia. To je to, čo ma napĺňa. Zrábať veľké peniaze prácou bez nejakého hlbšieho zmyslu by nebolo to pravé.“

Je risk skutočne zisk?

Svojím spôsobom už samotné rozhodnutie začať podnikať možno vnímať ako veľký risk. Michal Meško: „Ak chce človek istoty, nájde si stabilnú prácu, ktorá mu zabezpečí relatívne spoľahlivý príjem každý mesiac. Podnikanie je risk. Vstupujete totiž do niečoho, z čoho netušíte, či sa vám investované peniaze vrátia o mesiac alebo o rok, resp. či sa vôbec niekedy vrátia.“ Tu sa prirodzene vynára otázka, kde je ta správna hranica medzi zdravým riskovaním a spoliehaním sa na niečo, čo je pre nás isté? Ako má človek vyhodnotiť danú situáciu, aby nepremeškal vhodnú príležitosť, ale aby zároveň neohrozil stabilné fungovanie svojej firmy?

Človek by si mal stanoviť hranicu, po ktorú je ochotný podstúpiť riziko a tú o malý krôčik prekročiť. Vtedy môže svoj projekt, nápad alebo už existujúcu firmu posunúť ďalej. Ak by sa spoliehal len na istoty, možno by sa mu nikdy nepodarilo dosiahnuť rovnaké výsledky. Minimálne určite nie za tú istú dobu,“ radí Michal Meško a spomína na riziko, ktoré podstúpilo aj kníhkupectvo Martinus.sk, aby sa mohlo ďalej rozvíjať a rásť. „V našom prípade bolo riskom práve otváranie kamenných predajní v roku 2009, ale aj samotné spustenie internetového obchodu v roku 2001. Vtedy už síce existovali internetové obchody, ale na Slovensku ich bolo naozaj málo. Čakala nás dlhá cesta, počas ktorej sme ľudí museli presvedčiť, že cez internet sa skutočne dá nakupovať. Verili sme, že z internetového nakupovania sa stane plnohodnotný fenómen, no vôbec to tak nemuselo vyjsť. Keby mi vtedy niekto povedal, že sa vypracujeme až na tú pozíciu, kde sme dnes, asi by som mal problém mu to uveriť.“

Z podnikateľa prognostik?

Rozmýšľanie podnikateľa sa často mení a malo by do určitej miery pružne reagovať na aktuálnu situáciu na trhu. Netreba však zabúdať ani na prognózy jej možného smerovania. „ Je dobré mať v hlave nejakú predstavu, kam až by mohol daný projekt smerovať a čo všetko by sa s ním dalo dosiahnuť. Na druhej strane je nevyhnutné držať sa pri zemi, a to najmä pri rozbiehaní biznisu. Zbytočne bude mať človek vysnívanú stratégiu, pomocou ktorej by chcel dobýjať zahraničné trhy, keď v rukách nemá ešte základné črty produktu, s ktorým by chcel preraziť ,“ tvrdí Michal Meško, výkonný riaditeľ popredného slovenského internetové kníhkupectva Martinus.sk. Inšpirácia je pritom všade naokolo a človek, ktorý sa rozhodne podnikať, by mal mať oči doširoka otvorené. Premýšľať, akú hodnotu by mohol priniesť, čo by mohol zlepšiť, inovovať. „ Stačí počúvať ľudí, ich otázky, pripomienky alebo len si prečítať e-mail od pár zákazníkov. To vám napovie úplne presne, ktorým smerom sa uberať a aké služby zlepšiť. Cieľom je, aby boli ľudia maximálne spokojní.“

Podnikateľ (ne)rovná sa workoholik?

Ľudia, majúci svoj vlastný biznis, si môžu svoj čas slobodne organizovať a aktivity si naplánovať podľa vlastného uváženia. Vo svete podnikateľov tak chýbajú klasické hranice. A to práve tie, ktoré striktne vymedzujú dobu strávenú v práci a čas, ktorý človeku ostáva na osobné aktivity. Kým presne určená osemhodinová pracovná doba môže niekomu maximálne vyhovovať, iný sa jej len zťažka dokáže prispôsobiť. Keď však máte časový manažment vo svojich rukách, je nesmierne dôležité, aby ste s ním správne nakladali.

Pravidlo zlatej strednej cesty zrejme nachádza svoje uplatnenie aj vo svete podnikateľov: „Svoj pracovný čas a povinnosti sa snažím organizovať tak, aby som tak dokázal fungovať dlhodobo a nemal pocit, že som prepracovaný. Človek totiž môže pracovať aj 24 hodín denne a mať pocit, že nespravil všetko, čo mal alebo chcel. Naopak, pracovať sa dá aj jednu-dve hodiny denne a vybaviť všetky potrebné záležitosti. Ja sa rozhodujem skôr pocitovo. Nemám nalinkované od kedy do kedy pracujem, a kedy už nie. Keď mám pocit, že je toho už veľa, bez váhania si idem vyvetrať hlavu. Prečítam si dobrú knižku alebo pozriem nejaký film. Keď ma však baví o pol noci odpisovať na e-maily a vybavovať rôzne záležitosti, robím pokojne aj do jednej do rána. Celé je to o tom, ako si človek chce svoj čas rozvrhnúť a naplánovať. To je jedna z vecí, ktoré som sa naučil: človek môže byť workoholikom relatívne dlho, pokojne aj do päťdesiatky. Otázkou je, kedy si uvedomí, o čo všetko prichádza, keď svoj život trávi iba v práci. Mňa moja práca celkovo veľmi bavila a stále veľmi baví, no tak, ako sa človek mení zo študenta na otca rodiny, menia sa aj jeho priority,“ vysvetľuje Michal.

Dokonalá služba neexistuje

A to ani vtedy, ak sa ju jej tvorcovia snažia realizovať čo najlepšie. Vždy sa dá niečo zlepšiť a inovovať. Preto, ak má človek nápad, predstavu, ako by sa dali veci robiť lepšie, treba to vyskúšať. „V čase, keď sme s bratmi Santusovcami rozbiehali internetový obchod, už existovali internetové kníhkupectvá. My sme si však povedali, že sa viac chceme sústrediť na ľudský rozmer a nielen vybudovať ďalší supermarket s knihami. Napokon sa nám podarilo nájsť svojich zákazníkov, a to aj napriek existujúcej konkurencii. Pre ľudí však bola táto služba relatívne nová a spoznávali ju až prostredníctvom nás. Výraznejší rast sme zaznamenali až o 4-5 rokov po založení internetového kníhkupectva. O raketovom štarte teda hovoriť nemožno. Vyplatilo sa nám byť trpezliví.“

V kníhkupectve Martinus stále aktívne hľadajú smery, ktorými by sa ich služby mohli uberať či skvalitňovať. Momentálne zväčšujú svoje obchodné priestory v kamennej predajni na Obchodnej ulici v Bratislave a tiež intenzívne pracujú na rozbehnutí siete kaviarní Foxford. Práve prostredníctvom nich by svoj úspech v knižnom svete cheli preniesť aj do tv. gastrosveta. Cieľom je snúbiť zážitok z pôžitku kvalitnej kávy či vína s knižným svetom. Zároveň si však budujú pozíciu lídra aj v oblasti elektronických kníh: „E-knihy sú pre nás úplne prirodzeným vyústením. Začali sme ako kamenné kníhkupectvo, neskôr sme založili internetový obchod a teraz sa veci snažíme posunúť opäť ďalej. Dnešné technológie umožňujú dané príbehy poskytovať aj v inej forme ako v tej klasickej. Elektronické knihy uľahčia mnohým ľuďom, ktorí často cestujú, problém so zbytočným nosením viacerých kníh a podčiarknu komfort pri čítaní. Popri virtuálnom svete však nezabúdame ani na ten reálny. Mnoho ľudí totiž ani dnes nedá dopustiť na vôňu novej knihy, či pocit, ktorý majú pri obracaní strany po strane. Práve preto rozvíjame aj novú sieť kaviarní, ktoré umocnia zážitok z čítanania vďaka príjemnému prostrediu.“ Pri vytváraní svojho tímu dávajú šancu aj mladým ľuďom, v ktorých vidia potenciál posúvať veci ďalej: „V dnešnej mladej generácii ľudí, z ktorých si vyberáme členov do nášho tímu, ma nadchýňa predovšetkým dravosť, ktorú pre danú prácu prejavujú. A tiež energia, ktorou disponujú a snažia sa ju zmysluplne využiť. Na daný problém, myšlienku či nejakú situáciu prinášajú svieži pohľad a chcú mať prácu, ktorá ich bude napĺňať. Nehľadajú si hocijaký job, ale prácu, ktorá im umožní realizovať sa a zanechať tu nejakú stopu,“ uzatvára Michal.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky