Martin Straka (Balanced HR): Biznis je risk, ale my sme mali plán

K podnikaniu patrí odhodlanie, rozhodnosť ale aj zdravá tvrdohlavosť. Martin Straka a jeho traja partneri sa pred štyrmi rokmi rozhodli založiť svoju vlastnú personálnu agentúru, ktorá mala vyplniť dieru na trhu. Dnes je ich headhuntersko-recruiterská agentúra Balanced HR jednou z desiatich najlepších na Slovensku, a to aj vďaka tomu, že na jej čele stoja ľudia s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí mali už po 14 dňoch podnikania toľko práce, že hľadali prvého zamestnanca.

Čo bola vašou motiváciou začať podnikať?

Podnikanie je vždy lákavé, človek si chce niečo dokázať, chce niečo skúsiť a má svoju predstavu o tom, ako by mohol biznis fungovať lepšie. V zamestnaní je veľa vecí, ktoré človeku nevyhovujú a nechce sa im podriadiť, pretože si na ne ťažko zvyká. Po čase nastanú v každom zamestnaní konflikty a v istom momente sa človek cíti dostatočne vyzretý na to, aby sa rozhodol vydať vlastnou cestou. A taký bol aj môj prípad, kedy v istom období nastal ten správny čas a spolu s tromi ďalšími partnermi sme si povedali, že skúsime vlastné podnikanie. V roku 2013 sme si prenajali malú kanceláriu so štyrmi stolmi a založili sme firmu.

Vedeli ste, že sa chcete venovať headhuntingu a recruitingu a biznis ste plánovali robiť inak ako v predchádzajúcom zamestnaní. Bolo to krátko po hospodárskej kríze, takže ste museli trochu zariskovať. Išli ste do biznisu s obavami?

Áno, bol to risk. Zo začiatku sme mali pochybnosti o tom či je na trhu priestor na ďalšiu personálnu spoločnosť. Tlak zo strany okolia bol pomerne silný, ale my štyria sme si povahovo sadli, poznali sme sa už dlho a vedeli sme, čo môžeme od seba očakávať. Všetky riziká sme spoločne zanalyzovali, vyhodnotili a nakoniec sme ich hodili za hlavu. Pamätám sa na deň D, kedy sme rozbehli spoločnú firmu Balanced HR – sadli sme si do kancelárie a položili si otázku: Čo ideme teraz robiť? A tak sme postupne začali obtelefonovávať klientov a snažili sa získať prvú zákazku. Už po dvoch týždňoch sme vystavili faktúru, z ktorej sme si kúpili do firmy kávovar :)

Vo firme ste štyria partneri, čo je kľúčom k fungujúcej spolupráci?

Našou najväčšou výhodou bolo, že sme presne vedeli, čo ideme robiť a zo skúseností sme už poznali slabšie miesta na trhu. S partnermi sme si hneď na začiatku určili schému rozhodovania – každý z partnerov má jasne zadefinované oblasti, za ktoré zodpovedá. Naša spolupráca je založená buď na spoločnej dohode alebo na mechanizme hlasovania. V záležitostiach, kde je nerozhodný počet hlasov pre konkrétne riešenie, má rozhodujúci hlas partner, zodpovedný za oblasť o ktorej sa momentálne hlasuje. Pri väčšom počte partnerov je v podnikaní dôležité stanoviť si pravidlá hneď na začiatku.

Vy ste hneď na začiatku vystrelili pomerne rýchlo nahor a za necelé tri roky ste sa vypracovali medzi TOP 10 HR agentúr Slovenska. Čím to bolo?

Súviselo to s kvalitou výberového procesu – znamená to, že pokiaľ sa uchádzač hlási cez portál Profesia.sk na pracovnú pozíciu a následne hodnotili priebeh výberového procesu. Uchádzači hodnotili mieru profesionality, kvality a prístupu našej firmy k nim. Ja som v tejto oblasti pomerne skromný a toto ocenenie beriem skôr ako výsledok šťastia a náhody. Výberové konanie sa zakaždým snažíme robiť najlepšie, ako vieme, ale niekedy sa nedarí všetko podľa našich predstáv. Mali sme prípad, kedy sa na pozíciu marketingového riaditeľa do IT firmy prihlásilo 200 záujemcov, ktorým sme mali do 24 hodín poskytnúť spätnú väzbu, a to z časového hľadiska niekedy nie je možné. Ide o oblasť, v ktorej máme rezervy a preto sa chceme na ňu zamerať a dotiahnuť ju do dokonalosti.

Na Slovensku je veľa personálnych agentúr. Má vaša agentúra vážnu konkurenčnú výhodu oproti tým ostatným?

Myslím, že sa od začiatku odlišujeme od mnohých iných spoločností tým, že mame jasný plán ako budovať našu firmu, nešli sme do toho formou pokusu, pretože sa nám zdalo, že môže byt fajn „predať“ uchádzača za trojnásobok jeho platu. Neustále investujeme získané prostriedky naspäť do spoločnosti, ale najmä snažíme sa tvoriť nové trendy, ako je napríklad náš projekt cvmango.com, ktorý ponúka zaujímavú alternatívu našim zákazníkom i uchádzačom a máme naň mimoriadne dobrý ohlas.

Investujete do rozvoja vášho biznisu?

V biznise sme veľa investovali do customizovania informačného systému a rozvoja zamestnancov. My sme od začiatku vedeli, že chceme mať úspešnú spoločnosť, ktorá bude rásť a budeme zaujímaví aj pre ľudí, ktorí k nám prídu pracovať. Už teraz sa našim zamestnancov snažíme dať do rúk také nástroje, aby aj oni sami boli úspešní. Vieme, ako má fungovať správny proces manažment a v rámci našej spoločnosti máme päťčlenný inovačný tím ľudí, na čele s jedným z partnerov, ktorí riešia podnety od zamestnancov a snažia sa zlepšovať všetko, čo sa len dá.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky