Ukážte svetu najlepšiu podnikateľku Slovenska!

Ukážte svetu najlepšiu podnikateľku Slovenska!
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Môže to byť vaša šéfka, kolegyňa, matka, manželka či dokonca dcéra. Ak si myslíte, že poznáte najlepšiu podnikateľku Slovenka, neváhajte ju ukázať celému Slovensku!

Máte vo svojom okolí aktívnu podnikateľku alebo živnostníčku, o ktorej si myslíte, že je naozaj dobrá v tom, čo robí? Potom sa nebojte prihlásiť ju do prestížnej biznis súťaže s názvom Podnikateľka Slovenska 2014. 15. ročník tejto jedinečnej súťaže sa uskutoční pod záštitou predsedu vlády, Róberta Fica. Vy vďaka nej Slovensku môžete predstaviť ženu, o ktorej si myslíte, že si zaslúži titul Vynikajúca podnikateľka, Začínajúca podnikateľka alebo Úspešná živnostníčka roka 2014. Jedinou podmienkou je, aby sa v podnikateľskom ekosystéme pohybovala aspoň jeden rok.

Súťaž, ktorej cieľom je upozorniť na dôležité miesto žien vo svete podnikania organizuje Slovak Business Agency. S podaním prihlášky netreba dlho váhať; či už chcete prihlásiť niekoho vo svojom okolí, ale idete zabojovať sama za seba, čas máte iba do konca októbra. Ak ste si ešte nie celkom istí, zoznámte sa s víťazkami minulých ročníkov, naberte odvahu a vyplňte prihlášku. Medzi víťazkami nájdete mladé dámy s cieľom podnikať, aby pomohli iným, ženy stredného veku, ktoré si úspešne budujú podnikanie s umením, výživovými doplnkami či vedú vlastnú pekáreň. Nachádzajú sa medzi nimi však aj dámy vo vyššom veku, ktoré sú majiteľkami úspešnej tlmočníckej firmy či kvalitnej reštaurácie. Tu je prehľad dám, ktoré získali ocenenie poroty a stali sa víťazkami minulých ročníkov.

Od zdravotného problému až k úspešnému biznisu

Medzi viac ako 100 úspešných slovenských žien – podnikateliek sa po minulom ročníku súťaže Podnikateľka Slovenska zaradila aj pani Ivanna Čandová. Tej sa podarilo v poradí už v14. ročníku súťaže obsadiť prvé miesto a získať tak titul Podnikateľka Slovenska 2013. Do súťaže ju prihlásil jej priateľ spolu s jej kolegami z práce.

K podnikaniu pani Ivannu netradične priviedol jej zhoršený zdravotný stav, spojený so štítnou žľazou. Ocitla sa v nezávideniahodnej situácii, ktorá v rôznych podobách a životných obdobiach stretáva každého z nás. Odmietla sa však zmieriť s jediným variantom liečby, ktorý jej ponúkali doktori. Začala hlbšie pátrať v dostupných informáciách a zistila, že dvere ku zdraviu jej môže otvoriť práve organický jód. Ten sa stal základnou zložkou jej špeciálneho tekvicového oleja. Tento výživový doplnok svetu predstavila pod značkou OLEJOVITA. Ten na trhu pôsobí už sedem rokov. Túžba po zlepšení svojho zdravtoného stavu viedla pani Ivannu Čandovú až k objavu vlastnej alternatívnej medicíny, ktorá však nepomohla len jej, ale ale aj stovkám ostatných ľudí, trpiacich podobným ochorením.

Bojovať o takéto ocenenie je nielen vecou prestíže, ale aj možnosťou ukázať, že byť ženou, matkou a podnikateľkou nie je jednoduché .

Spoločnosť Glandula Mystery s.r.o., ktorú pani Iveta založila s cieľom posunúť svoj výživový doplnok tým, ktorí ho tiež potrebujú, sa od svojho vzniku venuje nielen výrobe, ale aj baleniu, distribúcii a marketingovým aktivitám, spojených s OLEJOVITOU. Pani Čandová je tak živým dôkazom toho, že aj nie veľmi priaznivá životná situácia môže viesť k pozitívnym životným zlomom a rozhodnutiam. Dnes totiž vo svojej spoločnosti zamestnáva okrem troch stálych zamestnancov aj ďalších brigádnikov. „Chcem týmto vyzvať mužov, priateľov, synov či kolegov, aby sa nebáli prihlásiť ženy - podnikateľky do tejto súťaže. Bojovať o takéto ocenenie je nielen vecou prestíže, ale aj možnosťou ukázať, že byť ženou, matkou a podnikateľkou nie je jednoduché . Ženy však môžu byť a sú úspešné aj na takomto poli. Žena vnáša do podnikania istú etiku a eleganciu, ktorú je vidieť na spôsobe manažovania firmy, pri vyjednávaní s obchodnými partnermi, no aj pri ďalších činnostiach, ktoré s podnikaním súvisia,“ vyzýva na podanie prihlášky víťazka minulého ročníka.

Poďakovanie za dlhoročné úsilie

Podnikateľskej výzvy sa nezľakla ani pani Erika Obdržálková, ktorá ukázala, že ani vyšší vek nie je prekážkou v ceste za úspechom. Ako majiteľka prekladateľskej a tlmočníckej firmy AAA-agentúra EUROPE HOUSE si u poroty vyslúžila titul Najlepšia živnostníčka 2013. Dokázala totiž zhodnotiť svoju znalosť hneď niekoľkých jazykov a dnes zamestnáva viac ako 50 externých zamestnancov. Jej agentúra totiž poskytuje prekladateľské služby vo všetkých európskych jazykoch, ba dokonca aj v čínštine. Dôraz kladie na kvalitnú, ale aj expresnú prácu. Na seba, ale aj členov svojho tímu teda má nemalé nároky. Uznanie a ocenenie od odbornej poroty ju motivuje k ďalšej práci, no vníma ho aj ako zadosťučinenie po rokoch ťažkej práce. Do súťaže ju pritom po 24 rokoch úspešného podnikania prihlásila jedna z kolegýň.

Špecifická ponuka pre špecifickú klientelu

Láska k umeniu ju priviedla až do radov najlepších začínajúcich slovenských podnikateliek za rok 2013, medzi ktorými v súťaži Podnikateľka Slovenska 2013 zaujala dokonca prvé miesto. Helena Vožňáková sa totiž rozhodla vydať tou ťažšou cestou a namiesto pôsobenia vo veľkom meste propaguje umelcov vo svojom regióne; Vranove nad Topľou. Tu vedie galériu výtvarného a remeselného umenia Art diela. V nej poskytuje priestor lokálnym umelcom, ktorí sa realizujú v oblasti maľby, sochárstva, drevorezby či umeleckého kováčstva.

Nezľakla sa ani pôsobenia v netradičnej oblasti a hrdo ponúka diela začínajúcich umelcov. Svojou prácou tak dláždi cestu dnes ešte možno neznámym umelcom na výslnie a zberateľom umenia zároveň sprostredkúva tieto výnimočné produkty za prijateľné ceny. Situáciu jej sťažuje aj nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva, ktorá je na východe našej krajiny o niečo slabšia. Aj s týmto problémom sa však pani Helena úspešne popasovala, čo bol jeden z ďalších dôvodov získania prvenstva v kategórii Najlepšia začínajúca podnikateľka 2013.

Skok do neznámych vôd

Absolútnou víťazkou súťaže Podnikateľka Slovenska v roku 2012 sa stala dáma, ktorá odjakživa túžila byť veterinárkou. Život to však zariadil trochu inak a jej neostávalo nič iné, ako z rodinných dôvodov prevziať pod svoje krídla pekáreň. Dostala sa tak na absolútne neznámu pôdu. O vedení firmy, výrobe pekárenských výrobkov či legislatíve nevedela vôbec nič. Riadi sa však krédom, že všetko sa dá naučiť. Dnes je z pani Lucie Chorendžákovej hrdá majiteľka pekárne vo Veľkej Lomnici.

Pani Lucia tak do poslednej chvíle netušila, že ja na ceste medzi najlepšie podnikateľky Slovenska.

V danej oblasti sa už pohybuje ako ryba vo vode – svoj biznis úspešne vedie už 13 rokov a zamestnáva 24 zamestnancov! A to v oblasti, o ktorej pred pár rokmi netušila takmer nič. Tvrdou prácou a dlhoročným učením sa z vlastných skúseností a chýb sa vypracovala na úspešnú majiteľku pekárne, denne produkujúcej výborný chlebík a pekárenské výrobky. Ten nájdeme dokonca aj na stoloch niektorých tatranských hotelov. Do súťaže ju prihlásili miestni obyvatelia, ktorí si cenia jej prácu a spôsob, akým svoju pekárničku vedie. Pani Lucia tak do poslednej chvíle netušila, že ja na ceste medzi najlepšie podnikateľky Slovenska.

Rodičov potešila piatkovým hotelom pre deti

Láska nielen k deťom, ale aj k prírode a zvieratám v kombinácii s nemalou dávkou kreativity, trpezlivosti a vytrvalosti, doviedli Moniku Kupcovú až k jej vlastnej detskej jazykovej škole, slovensko-anglickým jasliam a škôlke. Po úspešnej štátnici z anglického jazyka a dvojročných skúsenostiach z pôsobenia ako externá lektorka v materských škôlkach, si Monika začala budovať vlastný biznis. Priestory svojej jazykovej školy Funny kid´s academy, ktorá sa stala 1.členom asociácie Cambridgeských škôl na Slovensku, si dokonca sama vymaľovala a vyzdobila. Prišla však aj s nápadom, ktorý ocenili predovšetkým rodičia malých detí, ktorí v piatok túžia po zábave. Svoje deti však zvyčajne nemajú dať komu postrážiť. Ich problém vyriešila Monika piatkovým Nočným hotelom pre deti.

Čas na vlastný biznis i charitu

Dáma, ktorá si v roku 2011 zaslúžila titul Podnikateľka Slovenska dnes zamestnáva 15 zamestnancov, a popritom vedie neziskovú organizáciu na podporu detí s cukrovkou. Pani Lenka Kolláriková aj so svojimi spolupracovníkmi vyvinula komplexný ekonomicko-informačný systém EIB LLARIK. Ten pomáha stredne veľkým firmám a podnikom efektívne riadiť svoj obchod, výrobu a služby. Každému klientovi sa prispôsobí presne podľa jeho požiadaviek. Okrem spomenutého však pani Lenka pracuje aj na vývoji špeciálnych aplikácií, orientovaných predovšetkým na svet elektronických podpisov, aukcií či registračných pokladní.

Jedinečné výrobky na jedinečnom portáli

Len málokomu je dnes neznáme meno unikátneho internetové portálu SAShE.sk. Jeho zakladateľkou je Alexandra Šmidáková z Trnavy a prostredníctvom neho združuje a poskytuje možnosť viac než trom tisíckam autorov predávať svoje originálne výrobky. Podporuje tak tvorbu domácich autorov bez akýchkoľvek obmedzení. Kto si raz klikol na portál SAShE.sk, určite tak neurobil naposledy. Prostredníctvom tohto portálu totiž objavíte unikátny svet ručných výrobkov; od oblečenia, cez diáre, šperky, doplnky až po obrazy či dekorácie do domácnosti.

Žena dominujúca v slovenskom polygrafickom priemysle

V polygrafickom priemysle pracuje od svojich 18 rokov a na Slovensku je jedinou ženou, stojacou na čele tlačiarní. Natália Vicsápiová za šesť rokov od založenia svojho biznisu dokázala vybudovať úspešný podnik s 50 zamestnancami, a pôvodnú reklamnú agentúru transformovať na polygrafické impérium Navi Graf, s.r.o. Prvé miesto v súťaži Podnikateľka Slovenska 2010 tak jednoznačne našlo toho pravého víťaza. „ Bolo to pre mňa ozajstné zadosťučinenie za roky dlhej práce, úsilia, ťažkých rozhodnutí, investícií, ale aj obáv. Ocenenie Podnikateľka Slovenska vnímam ako ocenenie mojej doterajšej profesionálnej práce,“ hodnotí svoj úspech v súťaži Natália.

Od straty zamestnania až k vlastnému úspešnému biznisu

Pani Zdenka Švábeková je ďalším ukážkovým príkladom toho, ako aj nepríjemná životná skúsenosť môže spustiť lavínu pozitívnych udalostí. Po tom, čo pani Zdenka zo zdravotných dôvodov prišla o svoju prácu, rozhodla sa pre zmenu a založila si vlastnú firmu. Tá ponúka na prvý pohľad celkom jednoduché služby, akými sú upratovanie, maľovanie, údržba, ale i opatrovanie detí či seniorov. To všetko však na maximálne profesionálnej úrovni. Kým sa totiž gazdinka dostane priamo do domácnosti ku klientovi, absolvuje minimálne mesačné školenie v modelovej domácnosti. Firma ANER HAUS, s.r.o., úspešne funguje už 6 rokov a zamestnáva 15 zamestnancov.

Vždy niečím výnimočná

Pani Darine Tomajkovej sa podarilo objaviť dieru na trhu a šikovne ju využiť v prospech rozvoja vlastného biznisu. Ako jedna z prvých v obci Vitanová na Orave začala prevádzkovať ubytovacie a stravovacie zariadenie. Tých bol totiž na Orave výrazný nedostatok. Svoj biznis odštartovala v malom. Konkrétne dvomi izbami, ktoré boli k dispozícii pre ľudí, hľadajúcich ubytovanie. Dnes ponúka až 62 lôžok v troch objektoch a stále sa môže pochváliť prvenstvom. Jej penzión Zelený dom totiž ako jediný ponúka komplexný balíček služieb; okrem ubytovania sa ako jej hosť môžete spoľahnúť aj na stravovacie služby a ďalšie bonusy. K dispozícii totiž máte možnosť okúpať sa v súkromnom bazéne tohto penziónu a potom sa presunúť rovno do sauny. Medzi ostatnými ubytovacími zariadeniami, ktorých medzičasom množstvo pribudlo, má teda jej Zelený dom stále výnimočnú pozíciu.

Slovenská vínová dáma

Porotu si v jubilejnom 10. ročníku súťaže Podnikateľka Slovenska získala pani Jana Ďuríková s firmou VITIS. Tá patrí medzi najväčších výrobcov viničových sadeníc na Slovensku. Na ploche až 20 hektárov sa rozprestierajú vinice, prostredníctvom ktorých spoločnosť Jana Ďuríková VITIS ľuďom prináša až 35 odrôd viniča. Tie jej priniesli už viacero ocenení nielen na domácom, ale aj zahraničnom trhu. Najnovšie sa môže pochváliť aj Európskym vinárskym rytierskym stavom Weindame. Okrem vinohradov vlastní aj hektárový rybník a kapacitne zvládne ubytovať až 17 hostí.

Splnenie detského sna

Založením Jazdeckej školy si pani Lucia Barutíková splnila svoj detský sen a navyše si aj vďaka úspešnému vedeniu tejto jedinečnej inštitúcie vyslúžila titul najúspešnejšia živnostníčka roku 2009. Svoje podnikanie začala budovať celkom od nuly a dnes už vlastní 9 týchto ušľachtilých zvierat. Tie sú najväčším lákadlom pre malé deti, a tak sa pani Lucia v lete nevyhýba ani organizovaniu detských táborov, vedeniu krúžkov či vozeniu záujemcov na koči. Zároveň stíha deti učiť správnej starostlivosti o kone či poníky a zveľaďovať nielen svoju farmu, ale aj zdokonaľovať svoje podnikanie.

Počet úspešných podnikateliek z roka na rok stúpa

Za každým víťazstvom, biznisom či úspešným podnikom sa skrýva jedinečný príbeh ženy, ktorá dokázala skĺbiť profesijný život s tým rodinným. Biznis súťaž určená výhradne ženám – podnikateľkám, je tak jedinečnou príležitosťou vyjadriť jej nielen obdiv, ale aj vďaku a úctu za jej vytrvalosť, odhodlanie a cieľavedomosť.

Mladé dievčatá, študentky, matky viacerých detí či dámy v pokročilom veku. Všetky môžu preraziť vo svete podnikateľov a vybudovať si kariéru v oblasti, ktorá ich baví. Hoci je podnikanie ešte stále skôr doménou mužov, počet úspešných podnikateliek z roka na rok narastá.

Ocenenie za snahu a uznanie za jej úspechy budú pre ňu tou najlepšou odmenou i motiváciou zároveň.

Ak máte aj vy takú vo svojom okolí, prihláste ju do súťaže Podnikateľka Slovenska 2014 a predstavte ju slovenskej verejnosti. Ocenenie za snahu a uznanie za jej úspechy budú pre ňu tou najlepšou odmenou i motiváciou zároveň. Bonusom je navyše nielen zviditeľnenie produktu či služby, ale aj nadviazane nových priateľstiev a získanie významných kontaktov.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky