Bratia Velitsovci: Chceli sme, aby značka ISADORE žila vlastným životom

Peter a Martin Velitsovci sú bývalí slovenskí profesionálni cyklisti a okrem súrodeneckého vzťahu ich spája aj spoločné podnikanie s cyklo-oblečením. V rozhovore s Petrom sme sa dozvedeli, že spolu s bratom ich fascinovali príbehy ľudí, ktorí dokázali vybudovať biznis s minimom peňazí. Za najdôležitejšie ingrediencie podnikania považujú práve peniaze a čas. Známi cyklisti sa netaja tým, že s počiatočnými nákladmi nemali problém, horšie to bolo s ich voľným časom. Biznis budovali v hotelových izbách počas prestávok medzi jazdami a dnes sa môžu pýšiť tým, že stoja za cyklistickou značkou oblečenia ISADORE, ktorá im za posledný rok priniesla zisk v hodnote 130 000 eur.

Do akej miery ovplyvnil vaše profesijné životy fakt, že ste bratia - dvojičky? Cyklistickú kariéru ste odštartovali spoločne a obaja ste ju ukončili. Myslíte si, že by ste začali podnikať, keby jeden z vás nesúhlasil?

Tak ako sme spolu začali bicyklovať, bolo pre nás prirodzené aj to, že ak budeme na niečom pracovať, tak spoločne. Keď sme vytvárali značku ISADORE nevedeli sme do akých rozmerov môže náš biznis narásť a čo bude za 3-4 roky. Jedinou jasnou voľbou bolo spoločné podnikanie. Navyše, s bratom sme sa vždy výborne dopĺňali a aj napriek tomu, že sme dvojičky, máme úplne rozdielne povahy. Martin je od narodenia kreatívec a ja som zase na čísla. A podľa toho sme si podelili aj úlohy.

Mnohí športovci už majú vlastnú značku oblečenia. Mať vlastné cyklistické oblečenie bolo pre vás takisto prirodzené alebo ako ste uvažovali, v čase, keď ste začínali s podnikaním?

Sedem rokov sme boli aktívnymi cyklistami a za ten čas si človek zvykol na všetko. Jednoducho, už sme spadali do nejakej rutiny. Život cyklistu bol fajn, ale niekedy sme mali pocit, že zbytočne vyhadzujeme svoj voľný čas. Začali sme preto rozmýšľať, ako využiť niečo, čomu sa aspoň trochu rozumieme a čo by sme mohli obrátiť na podnikanie. Z toho nám prirodzene vyplynulo niečo spoločné s cyklistikou. Na začiatku sme si naivne mysleli, že vyrobiť cyklistický dres nemôže byť také ťažké...

Mali ste pocit, že ako skúsení profesionálni cyklisti všetko viete a zrazu nastala tvrdá realita?

Presne. Mysleli sme si, že už všetko ovládame, lebo vieme aké dresy sa majú nosiť. Po prvých mesiacoch sme si uvedomili, do čoho sme sa namočili a že to nie je také jednoduché, ako sme si mysleli. Bola to pre nás studená sprcha, kým sme sa prebrali. Na začiatku je dôležité uvedomiť si, že podnikanie zoberie veľa času, peňazí a energie. Predpokladané počiatočné náklady si treba vynásobiť troma a až vtedy človek pochopí, aké náročné jeho podnikanie bude.

Ako vyzerali vaše podnikateľské začiatky?

Prvé tri roky biznisu boli v čase, keď sme ešte boli aktívni cyklisti a náš office fungoval v hotelových izbách. Pamätám si na to, ako sme sedávali v izbách, po večeroch vybavovali maily a ráno sme absolvovali ďalšie preteky. Človek musí investovať námahu a pot, aby podnikanie správne fungovalo, a to je podobné ako v športe.

Aké povahové črty by mal mať úspešný podnikateľ?

V biznise musí mať človek podobné vlastnosti ako v športe. Dôležitá je sebadisciplína, vytrvalosť a vnímanie veci s nadhľadom. Paralely v biznise a cyklistike sú veľmi podobné. Aj v cyklistike sme boli často vyčerpaní, išli sme etapu, kedy sme sa cítili zle a na ďalší deň bolo super. Biznis funguje na podobnom princípe, sú dni, kedy má človek všetkého dosť, je unavený, ale na druhý deň má dobrý pocit, lebo dostane veľa pozitívnych feedbackov alebo sa mu niečo nové podarí.

Článok pokračuje pod reklamou

Keď sa spätne pozriete o štyri roky dozadu, čo bolo na začiatkoch podnikania najťažšie?

Občas sa smejeme nad naivitou, s ktorou sme do podnikania išli. Mysleli sme si, že založíme firmu a všetko bude jednoduché. Bolo veľmi veľa vecí, ktoré boli ťažké, pretože sme nevedeli, čo nás čaká. Náročný bol už len samotný vývoj produktu a následne jeho predaj a uvedenie na trh. Človek si ani po štyroch rokoch nemôže povedať, že už všetko ovláda. My stále nachádzame niečo, čo sme robili zle. Chýb bolo veľa, ale dôležité je poučiť sa z nich - človek sa musí spätne zanalyzovať svoje správanie, ako sa ku problémom postavil a ako ich riešil.

Nastala u vás situácia, kedy ste kvôli nejakej chybe museli zmeniť svoje plány?

Hneď na začiatku sme boli veľmi kreatívni a nazvali sme svoju spoločnosť Realdealcyclephile. Super to znie, no neskôr človek naráža na prekážky a postupne zisťuje, že ľuďom sa to ťažko vyslovuje a ešte ťažšie píše a hláskuje do telefónu. Náš pôvodný názov značky bol zase registrovaný a keďže sme to zistili až v poslednej fáze, museli sme meniť logá a všetko vymýšľať od začiatku. Sú to skôr úsmevne príhody a našťastie sme zatiaľ neurobili žiadnu zásadnú chybu, kvôli ktorej by sme boli nútení prehodnotiť naše smerovanie.

Čo je dôležité dodržať pri tvorbe úspešného biznis modelu?

V podnikaní je dôležité nastaviť si latku a postupne ju zvyšovať. Náš brand vystihuje slogan – Fake it till you make it. Neznamená to, že sme falošná firma alebo v niečom klameme, no z vonku môže naša firma vyzerať ako veľká, niekoľko rokov zabehnutá spoločnosť. Naopak sme ešte veľmi mala rodinná firma, ktorá sa práve dostala z garáže.:) Ľudia by mali podnikať v tom, čo ich vystihuje, pretože autenticita robí značku krajšou a vyzdvihuje ju na vyššiu úroveň. Našim cieľom bolo vytvoriť voľnočasovú značku oblečenia, ktorú by sme nosili aj my po skončení našich športových kariér. Keď sa človek inšpiruje úspešnými svetovými značkami a do svojho biznisu investuje dostatok času a energie, je veľká pravdepodobnosť, že sa mu bude dariť.

Pri názve značky ste neboli až takí autentickí. Ľudia by čakali, že firmu nazvete pod vaším menom...

Naše meno by nemalo byť dôvodom, prečo si ľudia kupujú naše oblečenie. Našim cieľom bolo vybudovať značku, ktorá bude atraktívna pre ľudí vďaka určitým atribútom. Chceli sme, aby značka žila vlastným životom a tak sme ju nazvali ISADORE, podľa našej obľúbenej piesne skupiny Incubus. Meno Velits nám pomohlo v iných situáciách a to bolo napríklad pri spolupráci s Makytou alebo pri komunikácii s bankami a médiami.

Oblečenie značky ISADORE sa odlišuje od početnej svetovej konkurencie hlavne netradičným materiálom. Vyrábate z lykry, syntetiky a z Merino vlákien. Ako ste prišli na túto kombináciu?

Nebolo to, samozrejme, tak, že ideme vynájsť koleso. :) Táto látka sa bežne používa aj v iných odvetviach, no v cyklistike nie je veľa značiek, ktoré ju intenzívne využívajú. Proces developmentu prebiehal niekoľko mesiacov, látka musela prejsť testovaním na zrážanlivosť, stálosť farby a až po splnení limitov bola pre nás distribuovaná z Čiech a pripravená na výrobu. Je jemnejšia, ako lycra a ako prví ju na cyklistický trh uviedla značka Rapha, ktorá sa za 14 rokov svojej existencie stala najväčšou značkou cyklistického oblečenia.

Na trhu fungujete necelé štyri roky. Ste pre Makytu dostatočne veľkými klientami, aby dokázala pokryť celoročnú výrobu vašich produktov?

Pri našom prvom dodávateľovi z Prievidze sme veľmi rýchlo dosiahli jeho kapacitu a preto sme po čase nadviazali zmluvu s Makytou. Jej majitelia nás ako Púchovčanov poznali a už od začiatku nám vyšli v ústrety. Pri voľbe výrobcu treba byť opatrný a je dôležité vytvoriť si kontakty a dôveru. Momentálne sme v pozícii, kedy rastieme, no pre niektorých výrobcov sme ešte stále malými klientmi. Makyta má veľké kapacity, zamestnáva okolo 500 ľudí a my ešte nemáme na to, aby sme objednávkou prevýšili Nemcov či Francúzov. Hľadáme rôzne alternatívy, aby sme dokázali zásobovať sklady celoročne. Makyta šije pre nás oblečenie na dve etapy – na jar a na jeseň. Zvyšného pol roka presúvame výrobu do Rumunska, aby sme predišli problémom s nedostatkom tovaru.

Dá sa povedať, že po štyroch rokoch je už vaša firma v štádiu, kedy sa oplatí viac investovať?

Investície človek plánuje s rastom biznisu. My sme boli prvýkrát v zisku až minulý rok. Všetky dovtedy zarobené peniaze sme míňali na nákup látok a ostatných drobných komponentov. Asi 9 % obratu investujeme do marketingu, pretože ten priamoúmerne súvisí s rastom biznisu a pre začínajúcu firmu je veľmi dôležitý. 15-20 % obratu je ešte stále zdravou investíciou do marketingu, teda aspoň knižiek.:) My prinášame na trh hlavne nové produkty, prichádzame s novou kolekciou a zväčšujeme sklad, aby sme vedeli obslúžiť ešte viac zákazníkov.

Podarilo sa vám etablovať v medzinárodnej konkurencii?

Pre nás je najväčším trhom Nemecko, lebo až tretina našich produktov smeruje práve tam. Na druhej strane treba brať do úvahy aj veľkosť krajiny a potenciálnych cyklistov žijúcich v Nemecku. Náš core biznis je smerovaný do západnej Európy, z toho viac ako 90% predávame v zahraničí a zvyšok zostáva v Česku a na Slovensku. Nedá sa povedať, že by sme boli dostatočne etablovaní, ale aktívne pracujeme na tom, aby sme sa zlepšovali. Najdôležitejším prvkom každej značky je inovácia, pretože v opačnom prípade nastáva začiatok konca.

Okrem cyklistickej značky Isadore, podnikáte spolu s rodinou v oblasti hotelierstva. Vlastníte rezort Jasoň, ktorý sa nachádza v lyžiarskom stredisku Kohútka. Prečo práve tento druh biznisu?

V čase našej aktívnej cyklistiky sme uvažovali o tom, že si na Kohútke postavíme chatu, kde budeme tráviť voľný čas a víkendy s rodinou. Na druhej strane sme si však uvedomili, že kvôli sústavným cyklistickým pretekom by sme chatu nevyužili tak, ako sme plánovali. Rozhodli sa sme, že dokúpime ďalšie pozemky a náš pôvodný nápad pretavíme na biznis. Výstavba Jasoňu trvala dva roky a ak mám úprimne povedať, druhýkrát by som do tohto typu podnikania nešiel.

Prečo?

Pre celú našu rodinu to bola super skúsenosť, otec mal nad všetkým stavebný dozor, priateľka sa venovala interiéru, no pochopili sme, že hotelierstvo je oblasť, v ktorej nie sme doma. Pre tento druh podnikania sa musí človek narodiť a vnímať ho ako ,,dream job“. Biznis v oblasti hotelierstva je tvrdá práca, s ktorou sme, samozrejme, na začiatku rátali, no z dôvodu, že sme súčasne rozbiehali druhý biznis, ktorý nám bol už od podstaty bližší, sme sa rozhodli, že rezort Jasoň predáme.

Aké ďalšie dôvody zavážili pri vašom rozhodnutí?

Hlavne čas, ktorý oba biznisy potrebujú, a to najmä vo fáze, keď sa všetko rozbieha. Situácia by bola odlišná, keby sme už jeden z biznisov mali vybudovaný. Vtedy by bol priestor pustiť sa do zakladania ďalšieho, ale začať podnikať v dvoch rozdielnych oblastiach naraz je veľmi náročné. A taktiež s tým súvisiace finančné náklady. Poučili sme sa a momentálne sa sústredíme na to, aby sme všetku energiu a čas mohli investovať do Isadore.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Registrácia a evidencia rodinných firiem po roku: nulový záujem

Ako hodnotia možnosť registrovať/evidovať rodinný podnik zástupcovia podnikateľov? Upozorňujú na nedostatky, privítali by skôr riešenia, po ktorých roky volajú.

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky