Kto bude zastupovať Slovensko v Europarlamente počas 10. volebného obdobia? Zoznam zvolených slovenských europoslancov.
K volebným urnám prišlo v sobotu 8.6.2024 na Slovensku 34,38 % oprávnených voličov. Oproti predošlým voľbám v roku 2019 stúpla o viac ako 11 % (v roku 2019 bola na úrovni 22,74 %). Slováci si zvolili 15 zástupcov do Európskeho parlamentu, ktorí budú hájiť záujmy našej krajiny v priebehu ďalších piatich rokov.
Zoznam slovenských europoslancov pre volebné obdobie 2024 – 2029
Poslancov zoraďujeme v abecednom poradí.
- Monika Beňová (SMER-SD)
- Ľuboš Blaha (SMER-SD)
- Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS)
- Martin Hojsík (PS)
- Erik Kaliňák (SMER-SD)
- Ľubica Karvašová (PS)
- Judita Laššáková (SMER-SD)
- Miriam Lexmann (KDH)
- Milan Mazurek (Republika)
- Branislav Ondruš (Hlas-SD)
- Ľudovít Ódor (PS)
- Katarína Roth Neveďalová (SMER-SD)
- Milan Uhrík (Republika)
- Michal Wiezik (PS)
- Lucia Yar (PS)
Aké politické skupiny budú pôsobiť v Europarlamente a aké zastúpenie v nich majú slovenskí europoslanci, približujeme v článku Európsky parlament a jeho frakcie v rokoch 2024 – 2029.
Profily slovenských europoslancov v 10. volebnom období
Monika Beňová (SMER-SD)
Líderka kandidátky za SMER-SD, Monika Beňová, nie je v Europarlamente nová. Europoslankyňou je od roku 2004. V uplynulom volebnom období bola členkou a kvestorkou Predsedníctva Európskeho parlamentu (do 17.10.2023). Bola členkou Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, od novembra 2023 bola členkou Výboru pre kontrolu rozpočtu. Taktiež EÚ zastupovala v rámci Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení Afriky, Karibiku a Tichého oceánu AKT – EU.
Vyštudovala Fakultu medzinárodných vzťahov a politických vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, pôsobila ako riaditeľka rádia KOLIBA a je spoluzakladateľkou strany SMER-SD, ktorej je stále členkou.
Ľuboš Blaha (SMER-SD)
Absolvoval magisterské a rigorózne štúdium politológie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, a tiež magisterské štúdium filozofie na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobí ako podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER-SD. Je členom Zahraničného výboru NR SR, a tiež náhradným členom Výboru pre európske záležitosti. Pôsobí ako vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (nejde o inštitúciu Európskej únie, ale o medzinárodnú organizáciu so sídlom vo francúzskom Štrasburgu).
Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS)
Vyštudovala politológiu a históriu na univerzite v Paríži a na New York University v USA. Od roku 2013 pracovala ako redaktorka spravodajstva v súkromnej televízii. Moderovala reláciu Silná zostava na verejnoprávnej RTVS, no tiež uvádza vlastnú Talk show SIT DOWN s Veronikou. Dlhodobo sa venuje téme práv najmä žien a dievčat.
Martin Hojsík (PS)
Politik Martin Hojsík vyštudoval genetiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Patril k aktivistom Greenpeace a dobrovoľníkom Slobody Zvierat. Pred vstupom do politiky bol programovým riaditeľom a členom predstavenstva medzinárodnej organizácie na ochranu zvierat FOUR PAWS International. Od roku 2019 bol Europoslancom, pôsobil vo frakcii Renew Europe a po parlamentných voľbách v roku 2023 nahradil predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku na poste podpredsedu Európskeho parlamentu. V deviatom volebnom období pôsobil ako člen Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, a tiež Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť. Zároveň bol členom Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.
Erik Kaliňák (SMER-SD)
Podpredseda strany SMER-SD a poslanec NR SR. Magisterské štúdium absolvoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ako náhradný člen pôsobí vo Výbore NR SR pre európske záležitosti.
Ľubica Karvašová (PS)
Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave a má magisterský titul v odbore európske záležitosti z Université Paris-Sorbonne. Je diplomatka a odborníčka na európsku politiku. Viac ako 13 rokov pôsobila v diplomacii na Slovensku aj v Bruseli. Bola poradkyňou troch premiérov v záležitostiach EÚ. Pred tým pôsobila ako zástupkyňa vedúceho kabinetu na Úrade štátneho tajomníka pre záležitosti EÚ na ministerstva zahraničných vecí. Pred nástupom do slovenskej zahraničnej služby pracovala ako koordinátorka ECB na Úrade guvernéra Národnej banky Slovenska. Je tiež držiteľkou ocenenia Aspen Central Europe Leadership Award 2021.
Judita Laššáková (SMER-SD)
Slovenská právnička. V Europarlamente pôsobila aj ako asistentka Miroslava Radačovského, ktorý sa v predošlom volebnom období do Európskeho parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS a v eurovoľbách 2024 kandidoval za stranu Slovenský PATRIOT.
Miriam Lexmann (KDH)
Absolvovala štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Bola riaditeľkou Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu, no pôsobila tiež ako stály zástupca NR SR pri EÚ a poradca na pôde Europarlamentu. Od roku 2019 bola europoslankyňou, ktorá bola zvolená na kandidátke KDH. V 9. volebnom období bola členkou Poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany a pôsobila vo výboroch pre zahraničné veci, zamestnanosť a sociálne veci, no tiež v Delegácii pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.
Milan Mazurek (Republika)
Od roku 2016 do roku 2023 pôsobil ako poslanec NR SR, kde bol členom Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Stálej delegácie Národnej rady SR v Stredoeurópskej iniciatíve. Od roku 2022 je tiež poslancom Prešovského samosprávneho kraja za okres Kežmarok.
Branislav Ondruš (Hlas-SD)
Je štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Absolvoval Univerzitu Komenského v Bratislave, odbor politológia. Zároveň študoval európske politické systémy na anglickej Thames Valley University. Bol moderátorom a redaktorom televíznych novín v súkromných televíziách, riaditeľom tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR, poslancom NR SR, kde zastával funkciu podpredsedu Výboru NR SR pre sociálne veci a bol členom Výboru NR SR pre európske záležitosti. Pôsobil tiež ako predseda Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku a poradca pre Delegáciu EÚ v Republike Severné Macedónsko.
Ľudovít Ódor (PS)
Ekonóm, vysokoškolský pedagóg a bývalý predseda vlády SR, Ľudovít Ódor, bol do Europarlamentu zvolený ako líder kandidátky strany PS. Pôsobil aj ako viceguvernér národnej banky či hlavný ekonóm ministerstva financií. Pomáhal pri reformách verejných financií, pri zavedení eura či zákona o dlhovej brzde. V minulosti bol tiež členom viacerých komisií, výborov a klubov, ktoré sa zaoberali ekonomickými otázkami. Prednášal aj na ekonomických podujatiach.
Katarína Roth Neveďalová (SMER – SD)
Vyštudovala medzinárodné vzťahy a mediálnu komunikáciu. V Europarlamente pôsobila počas siedmeho volebného obdobia (bola zvolená v roku 2009). Neskôr pracovala ako poradkyňa podpredsedu vlády SR či v národnej agentúre Slovak Business Agency. V deviatom volebnom období nastúpila do Európskeho parlamentu ako náhradníčka za zosnulého Miroslava Číža. Od začiatku roka 2023 tak bola europoslankyňou, ktorá nepatrila do žiadnej frakcie a ktorá pôsobila ako členka Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka či členka Delegácie pri Parlamentnom výbore Cariofum – EÚ a Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko.
Milan Uhrík (Republika)
Absolvoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave.
Bol programátorom, IT manažérom a vývojárom. Pôsobil tiež ako riaditeľ
úradu Banskobystrického samosprávneho kraja a od roku 2016 do roku 2023
bol poslancom Národnej rady SR. V roku 2019 sa stal europoslancom, no
v rámci politických skupín nepatril, do žiadnej (bol „nezaradený“). Bol
členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci či
Delegácie pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – Turecko.
Michal Wiezik (PS)
Ekológ, vedec a pedagóg na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, na ktorej osem rokov pôsobil ako prodekan pre vedu. Od roku 2019 pôsobí ako europoslanec. Spočiatku bol členom frakcie Európskej ľudovej strany, od decembra 2021 však patril do frakcie Renew Europe. Bol členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, a tiež Výboru pre petície. Zároveň bol členom Delegácie pre vzťahy s Iránom.
Lucia Yar (PS)
Expertka na európsku politiku, ktorá sa 15 rokov venuje témam EÚ, medzinárodnej bezpečnosti a rodovej rovnosti. Špecificky sa zaoberá Tureckom a Sýriou. Vyštudovala Univerzitu Komenského v Bratislave. Pôsobila aj ako šéfredaktorka portálu Euractiv Slovensko.
Počet získaných hlasov v eurovoľbách
- Ľudovít Ódor (PS) - 294 944 hlasov
- Ľuboš Blaha (SMER-SD) - 187 020 hlasov
- Erik Kaliňák (SMER-SD) - 151 860 hlasov
- Milan Uhrík (Republika) - 133 949 hlasov
- Monika Beňová (SMER-SD) - 131 126 hlasov
- Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) - 117 207 hlasov
- Martin Hojsík (PS) - 89 084 hlasov
- Judita Laššáková (SMER-SD) - 87 166 hlasov
- Milan Mazurek (Republika) - 71 656 hlasov
- Ľubica Karvašová (PS) - 65 835 hlasov
- Miriam Lexmann (KDH) - 58 179 hlasov
- Katarína Roth Neveďalová (SMER-SD) - 44 409 hlasov
- Branislav Ondruš (HLAS-SD) - 42 423 hlasov
- Michal Wiezik (PS) - 30 022 hlasov
- Lucia Yar (PS) - 16 974 hlasov
Slovenskí europoslanci, ktorí obhájili svoj mandát
- Monika Beňová (SMER-SD)
- Martin Hojsík (PS)
- Miriam Lexmann (KDH)
- Katarína Roth Neveďalová (SMER-SD)
- Milan Uhrík (Republika)
- Michal Wiezik (PS)
Zoznam slovenských europoslancov v predošlom volebnom období (2019 – 2024)
- Monika Beňová (SMER-SD)
- Vladimír Bilčík (Nezávislý, zvolený na kandidátke PS)
- Miroslav Číž (SMER-SD, 2.7.2019 - 29.12.2022) / Katarína Roth Neveďalová (SMER-SD, od 30.12.2022)
- Lucia Ďuriš Lucia Nicholsonová (Nezávislá, zvolená na kandidátke SAS)
- Róbert Hajšel (Nezávislý, zvolený na kandidátke SMER-SD)
- Martin Hojsík (PS)
- Eugen Jurzyca (SAS)
- Miriam Lexmann (KDH)
- Peter Pollák (OĽaNO)
- Miroslav Radačovský (Slovenský PATRIOT, zvolený na kandidátke ĽSNS)
- Michal Šimečka (PS, 2.7.2019 - 24.10.2023) / Jozef Mihál (Nezávislý - zvolený na kandidátke PS, od 26.10.2023)
- Ivan Štefanec (KDH)
- Milan Uhrík (Republika, zvolený na kandidátke ĽSNS)
- Michal Wiezik (PS)
Zdroje: Webové stránky a životopisy europoslancov, webové stránky politických strán, europarl.europa.eu