Škody po búrke na vašom majetku nemusíte hradiť z vlastného vrecka. Viete, ako si zabezpečiť spoľahlivú ochranu?
Auto zaparkované pred domom, firmou alebo na parkovisku počas vyčíňania prírodného živlu nie je ničím chránené. To isté platí aj pre nehnuteľnosť, garáž alebo iné stavby. Ľahko sa tak môže stať, že na hnuteľnom aj nehnuteľnom majetku búrka napácha škody za niekoľko stoviek eur, v krajných prípadoch môže byť hodnota poškodenia vyčíslená až na tisíce eur. Dobrou správou však je, že vďaka správnemu poisteniu môžete mať doslova šťastie v nešťastí. Náhradu škôd na aute, dome či byte, ktoré spôsobil prírodný živel, vám zabezpečí vaša poisťovňa.
Ktoré poistenie ochráni vaše vozidlo?
Keď vaše auto necháte v garáži, bude pred búrkou v bezpečí. Čo sa však dá robiť, keď ho parkujete vonku? Odletené kusy plechu či konáre môžu poškodiť kapotu, celú karosériu alebo rozbiť sklá na aute. Výnimočné nie sú ani nešťastné náhody, keď silná búrka vyvalí celý strom priamo na stojace vozidlá v okolí. Výdatné dažde môžu k tomu všetkému priniesť záplavy, ktorých výsledkom je kompletne zatopený automobil. Oprava takýchto poškodení nie je najlacnejšia. Pri uvedenom nešťastí sa však môžete spoľahnúť na vaše poistenie auta. V prípade novších vozidiel je reč o havarijnom poistení, ktoré kryje aj živelné riziká.
Pre staršie vozidlá sa síce havarijná poistka už neodporúča, no aj pre ne existuje riešenie. Poistnú ochranu v rámci povinného zmluvného poistenia si možno rozšíriť prostredníctvom pripoistenia živlu. Vodiči, ktorí chcú chrániť svoje auto pred prírodnými živlami, tak majú hneď dve možnosti. Je na vás, ktorú možnosť si zvolíte. Ak však máte nové alebo luxusné vozidlo, ideálna je kombinácia PZP a havarijného poistenia. V prípade staršieho vozidla stavte na pripoistenie v rámci zákonného poistenia.
Aj vaša nehnuteľnosť môže byť spoľahlivo chránená
Prírodné živly predstavujú riziko pre hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Môžu byť totiž zodpovedné aj za škody v domácnosti či nehnuteľnosti vo vlastníctve vašej firmy. Vyvalený plot, poškodený záhradný nábytok či rozbité okná sú len príklady z množstva škôd, ktoré môže silný vietor spôsobiť na nehnuteľnosti. Prívalové dažde zasa preveria kvalitu strechy a tesnenie okien. Zatečené steny totiž patria medzi jedny z najčastejších škôd, ktoré vznikajú na budovách. K búrkam neodmysliteľne patria aj blesky, ktoré môžu spôsobiť požiar. Sú pritom nebezpečné aj pre vybavenie domácnosti, pretože pri údere blesku sa môžu poškodiť elektrické spotrebiče zapojené do elektriny.
Silné búrky, výdatné dažde či krupobitie síce netrvajú dlho, no aj za krátky čas môžu napáchať veľké škody na vašom majetku. Či už ide o auto alebo nehnuteľnosť, otázka správneho poistenia je vždy na mieste. Práve z tohto dôvodu predstavuje poistná ochrana tú správnu investíciu. Výška poistného je zanedbateľná čiastka v porovnaní so škodami, ktoré vám môžu byť hradené zo správne zvoleného poistenia. Ideálna je kombinácia poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, pretože takto zabezpečíte vášmu majetku komplexnú ochranu. Poistenie nehnuteľnosti kryje škody, ktoré vzniknú priamo na budove, teda na dome, byte, či inej stavbe, ako je napríklad garáž. Poistná ochrana sa môže vzťahovať na nehnuteľnosti v osobnom aj firemnom vlastníctve. Z poistenia domácnosti budú zasa hradené škody, ktoré vzniknú priamo na vybavení vášho domova. V prípade firemného majetku si firma môže poistiť zariadenie.
Ako postupovať pri škode na vašom majetku?
Ak si po vyčíňaní prírodného živlu nájdete na svojom dome, v domácnosti alebo na firemnej nehnuteľnosti škodu, odporúčame dodržať nasledujúci postup:
- Zabezpečte miesto, kde vznikla škoda tak, aby ste zabránili ďalšiemu zväčšovaniu škôd a vyhotovte fotodokumentáciu alebo videozáznam. V prípade, že s daným miestom musíte manipulovať, teda premiestniť alebo odstrániť poškodené veci, zdokumentujte každú vykonanú zmenu. Odporúčame aj spísať zoznam vecí, ktoré sa poškodili.
- Bezodkladne nahláste poisťovni vzniknutú poistnú udalosť. Môžete tak urobiť telefonicky, osobne na pobočke alebo prostredníctvom online formulára. Následne je však potrebné vznik poistnej udalosti oznámiť aj písomne.
- S poisťovňou si potom dohodnite termín obhliadky, na základe ktorej bude posudzovaná príčina a rozsah vzniknutej škody. Ak ide o veľké poškodenie, likvidátor vykoná obhliadku okamžite. V prípade menšej škody sa čas vykonania obhliadky vopred dohodne.
- Skompletizujte dokumentáciu k poistnej udalosti a predložte ju poisťovni. V prípade škôd, ktoré na majetku napáchal prírodný živel, ide najčastejšie o zdokumentovanie vzniknutého poškodenia. Po skompletizovaní podkladov a vykonaní obhliadky sa poistná udalosť zaregistruje, vykoná sa výpočet poistného plnenia a následne sa pristúpi k uzatvoreniu poistnej udalosti.
Správne poistenie majetku ako vaša záchrana
Mnohí nevedia, že poistenie nehnuteľnosti a domácnosti má aj ďalšie výhody. Náklady, ktoré vynaložíte na zabezpečenie miesta škody, vám poisťovňa taktiež môže preplatiť. Rovnako tak môžete dostať kompenzáciu výdavkov za odpratávanie. V rámci niektorých typov poistenia majetku vám poisťovňa môže zariadiť aj náhradné ubytovanie v prípade, že následkom vzniknutej škody bude váš dom či byt neobývateľný. Tieto nadštandardné služby však závisia od toho, aký rozsah poistného krytia si zvolíte.
V neposlednom rade sa oplatí vedieť, že asistenčné služby poisťovne neposkytujú len v rámci cestovného poistenia alebo zákonnej poistky auta. Sú súčasťou aj poistenia majetku a budú vám vedieť pomôcť v prípade rôznych nepríjemností, ako sú napríklad zabuchnuté dvere alebo premnožený hmyz. Preto nič nenechajte na náhodu a poistite svoju nehnuteľnosť aj domácnosť.
Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Netfinancie.