Ako správne využiť potenciál video marketingu?

Ako správne využiť potenciál video marketingu?
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Videá sa stávajú súčasťou marketingovej stratégie aj v malých firmách. Aké sú ich výhody, čo by mali obsahovať a ako dlho trvať?

Pôsobivé videá sa vrhli na marketingovú on-line komunikáciu útokom. Do povedomia sa zapísali ako efektívny nástroj komunikácie, ktorý prezradí viac než tisíc slov. Denne sa ich objaví niekoľko miliónov a v ceste im nestojí žiadna prekážka, ktorá by spochybnila ich rezké napredovanie. Dominancia smartfónov, uponáhľaná doba a hlad po informáciách a zábave im v plnom rozsahu hrajú do karát. Hoci nejde o žiadnu novinku, pokročilé technológie, animácie a kreatívne nápady otvárajú stále nové a nové možnosti.

Výhody komunikácie prostredníctvom videa

Vďaka povesti zabávača a účinného informátora používa video vo svojej marketingovej komunikácií stále väčší počet firiem. Keďže jeho výhody sú nespochybniteľné, možno očakávať, že ich počet v blízkej budúcnosti výrazne porastie. Nielen veľa firiem, ale aj stále viac užívateľov dáva prednosť obsahu vo forme videa a stránky, na ktorých sa nachádza, považujú za zaujímavejšie.

Ide o skvelý interaktívny spôsob, ako osloviť potenciálnych zákazníkov a predstaviť nový produkt alebo službu. Navyše umožňuje ich vzájomnú komunikáciu prostredníctvom komentárov a diskusie pod videom. K najsilnejším prednostiam používania videa v on-line marketingu patrí jeho schopnosť zasiahnuť obrovský počet ľudí. Ide o jeden z najúčinnejších spôsobov, ako dostať vašu značku pred početné publikum. Ak sa im video zapáči, šíri sa takmer úplne samo.

Video je presýtené informáciami. Ukrýva pridanú hodnotu; prostredníctvom hudby, animácií a príbehu dokáže zahrať na emocionálnu nôtu. Podstatnú informáciu dokáže vyjadriť zrozumiteľne a jednoznačne, a to za relatívne krátky čas.

Poteší aj jeho všestranné využitie. Môžete s ním narábať ako s dominantným predajným nástrojom alebo môže byť nositeľom doplnkovej informácie napr. ako súčasť článku. Zároveň je efektívnejšie ako televízna reklama či akákoľvek tlačová správa. Minútové video totiž prezradí rovnaké množstvo informácií ako takmer dva milióny slov.

10 tipov k tvorbe videa

Koľko vás nakoniec video marketing bude stáť závisí od toho, či sa rozhodnete video vytvoriť svojpomocne alebo oslovíte profesionálov. Tí si podľa náročnosti požiadaviek môžu vypýtať od niekoľko stovák až po niekoľko tisíc eur. Výhodou bude vyššia kvalita za relatívne krátky čas, navyše s použitím profesionálnej techniky. K nevýhodám okrem vyššej sumy patrí aj možnosť nenaplnenia vašich očakávaní.

Výrobné náklady však v uplynulých rokoch výrazne klesli. Obmedzený rozpočet tak nemusí byť problémom pre vytvorenie geniálnej marketingovej taktiky. Video zvládnete vyrobiť aj svojpomocne. Investíciou bude okrem použitej techniky len váš čas. Výhodou sú ušetrené financie, rizikom výsledný amatérsky pôsobiaci dojem. K aspoň čiastočne odbornému spracovaniu vášho materiálu vás krok po kroku spoľahlivo dovedú hneď viaceré on-line programy

Článok pokračuje pod reklamou

Skôr než sa postavíte za alebo pred kameru a rozhodnete sa jedno video vytvoriť, prečítajte si zopár trikov na dosiahnutie presvedčivého výsledku s pútavým obsahom.

  1. Strategický scenár. Vytvorte si zoznam snímok, ktoré určite nemôžete vynechať. Tie zložitejšie si zakreslite schematickou kresbou a naznačte prechody. Myslite na to, akú informáciu chcete odovzdať. Premyslite si aj miesta, kde plánujete natáčať a nevyhnutné podmienky (dostatok svetla, žiadne rušivé zvuky a pod.)
  2. Na dĺžke záleží. Optimálna dĺžka reklamného spotu je asi 15 sekúnd. Videá v tomto rozsahu sú užívateľmi najčastejšie zdieľané. No ak odovzdávate obsiahlejšie reklamné posolstvo alebo predstavujete nový produkt, pokojne sa dá pracovať aj s 2 – 3 minútami. Dĺžku piatich minút sa už neodporúča prekračovať.
  3. Poznajte svojho diváka a uistite sa, že video mu informáciu odovzdáva najvhodnejším spôsobom. Koľko má rokov, aké sú jeho koníčky a slová, ktoré upútajú jeho pozornosť? Akokoľvek úžasné a informatívne vaše video môže byť, ak ho neuvidia tí správni ľudia, minie sa účinku.
  4. Dajte mu dôvod zostať. Počas prvých 5-10 sekúnd by mal divák poznať dôvod, prečo pokračovať v sledovaní. Odpovedzte na nevyslovené otázky: Čo sa dozvie? Čo zistí? Na aký problém nájde riešenie?
  5. Základom je kreativita a rozpoznateľný štýl. Nebráňte sa novým technikám, aby ste sa nestali len ďalšou kvapkou v mori. Animácie, spomalenie alebo zrýchlenie pohybu či dojem 3D zobrazenia. Pracujte s hĺbkou ostrosti, využite šikovné finty a okoreňte ich trochou humoru.
  6. Uprednostnite kvalitu. Jedno prvotriedne video je viac ako desať nekvalitných s minimálnym počtom prezretí. Aj tu však platí, že kreatívna idea zvíťazí nad profesionálnou technikou a drahými výrobnými nákladmi.
  7. Nájdite domov pre vaše video. Okrem toho, že si vytvoríte vlastný kanál na YouTube, nemali by ste zabudnúť uverejniť video aj na vašej web stránke. Existujú však aj tzv. video sociálne siete, ktoré vám o sledovanosti videa čo-to prezradia. Patrí k nim napr. SocialCam, Viddy, Keek, Vimeo a pod.
  8. Nepodceňujte kľúčové slová a chytľavý titulok. Vyberajte ich trefne, aby sa pri vyhľadávaní podobných tém medzi nájdenými odkazmi vyskytlo aj vaše video. Pomenujte ho tak, aby bolo ľahko rozpoznateľné pre vyhľadávač. Pomôcť vám k tomu môže aj Google Trends.
  9. Sociálne médiá sú kľúčové. Ak chcete potenciál videa využiť naplno, užívateľom musíte k nemu uľahčiť prístup v maximálnej možnej miere. Preto ho zdieľajte všade tam, kde môžete. Na pamäti pritom majte aj tzv. tagy; teda kľúčové slová, ktoré dokonale vystihujú obsah vášho príspevku.
  10. Vyzvite k akcii. Pri zverejňovaní vášho videa myslite na výzvu k ďalšej akcii. Vyzvite užívateľov, aby video okomentovali alebo zdieľali. Aj od toho totiž závisí výsledný počet prezretí.

Čo prostredníctvom videa zákazníkom ukázať?

Odpoveď na túto otázku sa ponúkne vtedy, keď sa vcítite do roly svojho zákazníka. Podeľte sa s ním o to, čo by sa chcel dozvedieť a čo by ho motivovalo k nákupu či opätovnému navštíveniu stránky. Prezraďte mu, ako funguje váš produkt alebo technologický postup jeho výroby. Dovoľte mu nazrieť do vašej firmy, pozvite ho na svoje školenia alebo kurzy. Pripravte si pre neho video návod na použitie vášho výrobku alebo prezentáciu jeho základných charakteristík a odlišností. Prezentujte ho v akcii. Cez video ho zoznámte so svojou firmou, jej značkou a kultúrou, nevynechajte ani teambuildingy, rozpovedzte príbeh. Ukážte, že servis, ktorý poskytujete, je nadštandardný, výnimočný.

Aktuálne sú horúcim trendom animácie, ktoré sú vizuálne atraktívne a zábavné, no zároveň finančne nenáročné. V on-line priestore sa ľahko dopracujete k jedinečným programom, ktoré aj vám umožnia vytvoriť si video s hravými animáciami.

Do videa vložte len podstatné a určitým spôsobom zaujímavé informácie. Tým, že nesie aj doplnkovú, obrazovú a zvukovú informáciu, netreba ho presycovať faktami ani reklamnými frázami. Nechajte hovoriť obraz a vyznieť emóciu. Dnes už drvivá väčšina ľudí surfuje po internete s cieľom získať informáciu o danom produkte alebo službe za čo možno najkratší čas. Tu by sa malo k slovu prihlásiť vaše informačné či propagačné video.

Facebook, YouTube alebo Vimeo?

Po úspešnom zhotovení firemného videa sa ponúka otázka, kam ho nahrať. Vybrať si najväčšiu platformu na zdieľanie videí, YouTube alebo sa rozhodnúť pre Vimeo? Ak ho umiestnite na YouTube , môžete si byť istí, že ste ho zverili do dobrých rúk. Mesačne na tento kanál klikne viac než miliarda používateľov. Vimeo však má taktiež svoje silné stránky. Autorom poskytuje užitočnú spätnú väzbu, pred prezretím videa nás nenúti k povinnému sledovaniu reklamy a združuje ľudí s vášňou pre produkciu filmov. Kým YouTube je stránka pre masy s nahrávaním neobmedzeného množstva videí, Vimeo spája kreatívcov a filmárov. Vystačiť si však musíte s obmedzeným priestorom.

Ďalšie otázniky vyskakujú pri nahrávaní videa priamo na Facebook alebo jeho prelinkovaní z YouTube. Pokiaľ ide o čas, potrebný na nahratie videa z počítača, v rýchlosti jednoznačne vedie YouTube. Kým Facebook umožňuje nahrať video trvajúce maximálne 20 minút, YouTube taký obmedzujúci nie je. K pozitívam Facebooku však patria tlačidlá na „Páči sa mi“ a „Zdieľať“ priamo pod videom. YouTube zasa vaše video zvýhodní pri zadávaní kľúčových slov do vyhľadávača a tiež ho umožňuje zdieľať na iných kanáloch. Facebook túto možnosť neposkytuje.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Originálne reklamné predmety – inšpiratívne príklady

Prehľad trendov v reklamných predmetoch. Na čo staviť pri ich výbere a dizajne, ak chce firma pritiahnuť pozornosť?

Reklamné predmety: na čo myslieť pri ich výbere a dizajne?

Ako uvažovať nad podobou reklamného predmetu, ktorý bude mať pre firmu zmysel, ako znížiť náklady za jeho výrobu a na čo myslieť z hľadiska času? Tipy odborníka.

Google Consent Mode v2: čo to je a aké zmeny prináša?

Firmy, ktoré chcú využívať remarketing, musia od 6. marca 2024 implementovať novú verziu Google Consent Mode. Čo sa mení?

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky