Sami už lavínu zažili na vlastnej koži. Hoci sa pre nich neskončila tragicky, šancu na prežitie ostatných milovníkov extrémnych zimných športov sa rozhodli zvýšiť startupom s názvom Platňa.
Nápad Platňa vznikol počas uplynulého víkendu na 4. ročníku košického Startup Weekendu. Jeho autorov nebolo vidieť inak ako pohrúžených do práce nad notebookom v obklopení snowboradu, lyží a špeciálnych vakov pre freeriderov. Práve tým pri zasypaní lavínou startup Platňa môže zvýšiť šance na prežitie. Autorom toho hardvérového produktu sa podarilo objaviť dieru na trhu, ktorú chcú vyplniť realizáciou svojho nápadu. Zámerom Platne je zefektívniť už existujúce lavínové vybavenie extrémnych lyžiarov a snowboardistov a zvýšiť ich šancu na prežitie až o 30%. „Športové jazdenie vo voľnom teréne je čoraz populárnejšie a aj podceňovanejšie. Mnoho ľudí jazdí mimo zjazdoviek a vystavuje sa tak riziku ohrozenia lavínou,“ otvára problematiku Martin Kučinský, študent Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorej podľa jeho slov vďačí za vedomosti a zručnosti nutné pre realizáciu projektu.
V súčasnosti pomáha zachrániť človeka pred udusením sa pod vrstvou ťažkého snehu okrem iného batoh so špeciálnym vybavením, ktorého súčasťou je aj vzduchový vak držiaci človeka na povrchu. Neplechu dokážu narobiť samotné lyže či snowboard, ktoré človeka ťahajú nadol pod masu bielej hmoty. Štatistiky hovoria, že k udržaniu človeka nad pokrývkou snehu výrazne prispieva odpojenie lyží či snowboardu pri zasypaní lavínou. Práve tu vstupuje na scénu startup Platňa, ktorý šikovným spôsobom počas lavínového ohrozenia lyže odpojí za súčasnej aktivácie lavínového batohu. „Platňa pozostávajúca z dvoch dielov bude namontovaná medzi viazanie a lyžu. Keď sa lyžiar v stave ohrozenia rozhodne aktivovať batoh so vzduchovým vakom, vďaka Platni v tom momente zároveň dôjde k odopnutiu lyží. Efektivita batoha sa tak značne zvýši,“ približuje fungovanie startupu Platňa jeden z jej autorov, ktorí voľný čas taktiež často trávia na lyžiach mimo zjazdoviek. Podľa ich slov im tento nápad v hlavách vŕtal už dlhšie. Príležitosť pustiť sa do jeho realizácie videli až na Startup Weekende Košice.
Aktuálne skupinka freeriderov pracuje na zhotovení funkčného konštrukčného riešenia spolu s jeho dizajnovým návrhom. K urýchleniu procesov a jeho prvému použitiu na svahoch možno pomôže aj bronzová priečka, ktorú si startup Platňa odniesol z košického Startup Weekendu 2016. „Tretie miesto nás veľmi prijemne prekvapilo a motivovalo venovať sa projektu ďalej hľadaním investora a prácou na funkčnom prototype,“ konštatuje Martin. Ako slovenský produkt má podľa jeho slov Platňa ambície zaútočiť aj na zahraničné trhy a športovcov s vášňou pre adrenalín.