S akými inovatívnymi nápadmi zaujali súťažiaci v podnikateľských súťažiach u našich západných susedov? Pozrite si prehľad víťazných projektov, ktoré zaujali odbornú porotu aj verejnosť a ich autorom uľahčili podnikateľský štart.
Podobný cieľ, ako má slovenská súťaž Podnikateľský nápad roka, majú u našich západných susedov grantový program pre mladých a začínajúcich podnikateľov Nastartujte se, či súťaž Nápad roku. Komerční banka s Asociáciou malých a stredných podnikov sa prostredníctvom programu Nastartujte se snaží uľahčiť podnikateľský štart všetkým mladým ľuďom s výnimočným nápadom. V súlade s názvom sa skutočne naštartoval veľký počet uchádzačov o pomoc pri začínaní ich vlastného biznisu, ktorí v hlave nosili inovatívnu myšlienku.
S podobnou ideou ako súťaž Komerční banky Nastartujte se už sedem rokov pracuje aj ďalšia česká podnikateľská súťaž s názvom Nápad roku. Partnerom súťaže je už štyri roky po sebe česká spoločnosť Vodafone a jej cieľom je motivovať nielen študentov, ale aj širokú verejnosť k tvorivej činnosti či začatiu podnikateľských aktivít. Najlepším z prihlásených projektov uľahčí uvedenie daného produktu či služby na trh a tiež sa čiastočne postará o ich ďalší rozvoj. Autori projektov získajú aj cennú spätnú väzbu od skúsených podnikateľov a investorov. Jedným z hlavných partnerov českej súťaže Nápad roku je J&T Banka, ktorá je tiež generálnym partnerom slovenského Podnikateľského nápadu roka. Pozrite si prehľad víťazných projektov z oboch spomenutých českých súťaží, ktoré boli napriek veľkej konkurencii úspešné.
Naštartovali sa s Komerční bankou
Svet technológií, nových mobilných aplikácií, ochrana životného prostredia či zdravý spôsob stravovania sa. Toto všetko sú oblasti, v ktorých dokázali ľudia túžiaci po vlastnom biznise odhaliť svoj inovatívny prístup a zaujať nielen porotu, ale aj odbornú verejnosť. Jeden z víťazných nápadov pochádza z hlavy Zuzany Cabejškovej, za ktorý získala hlavnú cenu spojenú s finančnou odmenou 300 000 českých korún. Tú jej priniesol projekt s názvom ZAZA Bottles. O čo v tomto ekologicky znejúcom projekte šlo? O vytvorenie fľaše z ekologického materiálu, ktorá je nielenže atraktívna pre všetkých milovníkov módy a štýlu, ale hlavne sa dá používať znova a znova, čím šetrí naše životné prostredie. Pokojne ju tiež môžete vložiť do umývačky riadu a to hneď potom, ako si ju dizajnovo prispôsobíte svojej nálade či aktuálnemu oblečeniu. A to je predsa veľmi silná motivácia, aby sa ľudia správali ekologickejšie (www.zazabottles.com)!
Ďalší z nových a neopozeraných nápadov dostal názov Storyous. Ten si svojou originálnosťou vybojoval cenu verejnosti, a to konkrétne za 25 025 hlasov, ktoré získal za svoje propagačné video a jeho autorovi, Hynekovi Husníkovi, priniesol finančnú odmenu 50 000 Kč. Čím zaujal? Storyous vám umožní po celú dobu vašej návštevy v reštaurácii kontrolovať výšku vášho účtu prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Cez aplikáciu tiež môžete bezhotovostne zaplatiť a bez zbytočného zdržiavania sa opustiť reštauráciu. Aplikácia tiež umožňuje danú reštauráciu hodnotiť – vy tak môžete nielen vyjadriť svoju (ne)spokojnosť, ale aj vidieť, kde sa páčilo a chutilo vašim kamarátom (www.storyous.com).
Kým nápad, ktorý si získal odbornú verejnosť, sa uplatní predovšetkým vo virtuálnom svete aplikácií, a víťazný projekt je zase zameraný na ekologické myslenie v štýlovom odeve, v ekologickej línii pokračuje aj projekt, ktorý celkovo obsadil druhú priečku. Skôr ako o ochranu životného prostredia v ňom však ide o využívanie kvalitných surovín na výrobu zdraviu prospešných džúsov, no a odpady spojené s ich produkciou sa šetrne likvidujú. Autormi myšlienky, prinášajúcej šťavy z kvalitného ovocia či zeleniny priamo k ľuďom, sú Stanislav Gálik a Milan Zorník a svoj projekt nazvali Berrys juice (www.berrys.cz). Úspechu v podobe tretieho miesta sa tešil podnikateľský nápad taktiež sa dotýkajúci potravinárskeho priemyslu, tentoraz však nešlo o nápoje, ale pečivo. Stanislav Mottl s projektom Pekárna Stanislav Mottl totiž prišiel s myšlienkou šíriť medzi ľuďmi kvalitné bezlepkové pečivo, ktoré ulahodí nielen celiatikom či alergikom, ale aj každému, kto má akékoľvek problémy s trávením (www.pekarna-mottl.cz).
Mnoho ďalších kreatívnych myšlienok síce neobsadilo víťazné priečky, no zožalo množstvo pozitívnych ohlasov zo strany odbornej verejnosti. A to či už išlo o ideu vytvoriť virtuálny priestor, ktorý by umožnil porovnávať kvalitu a cenu rôznych kurzov či workshopov na jednom mieste Vkurzu.cz, alebo spojiť všetky vitamíny a doplnky stravy, ktoré človek užíva, do jednej tabletky. V tej by bola namiešaná ideálna kombinácia všetkých potrebných látok, vďaka čomu by sme ušetrili nielen čas, ale aj peniaze (www.mixturam.cz). Z veľkého počtu inovatívnych myšlienok ešte spomenieme aj projekt Pujcmeto.cz, ktorý chce ľudí naučiť deliť sa a šetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Hlavná myšlienka spočíva v požičaní veci, ktorú momentálne nepotrebujete niekomu, kto ju práve zháňa. Vy zarobíte, on ušetrí.
Víťazné projekty Vodafone Nápadu roku 2014
Do Vodafone Nápadu roku 2014 bolo celkovo prihlásených až 153 projektov a spomedzi všetkých sa najúspešnejším stal projekt Blind Shell. Ako napovedá samotný názov, aplikácia je zameraná na sprístupnenie dotykových telefónov zrakovo postihnutým osobám. Umožní im nielen posielať SMS správy a telefonovať, ale aj využívať aplikácie, akými sú napr. budík, poznámky či čítačka kníh. Jej autormi sú Petr Svobodník a Daniel Novák a okrem ďalších výhod im ako víťazom priniesol aj šek v hodnote 100 000 českých korún (www.blindshell.com).
Do celkom inej oblasti zasahuje projekt, ktorý obsadil druhé miesto. Bývalý reprezentant Českej republiky v streľbe, Radim Novák, totiž uspel s nápadom elektronického tréningového terča pre streľbu zo vzduchovky, ktorý zásahy automaticky vyhodnocuje a umožňuje tiež ich zdieľanie na internete (www.targetronlucy.com).
S unikátnym nápadom zaujali aj Michal Vokrouhlický a Jan Žitek, ktorí obsadili 3. miesto. Predstavili totiž nový a veľmi jednoduchý mobilný telefón, ktorý môže mať akýkoľvek tvar a potlač. Môže vyzerať napríklad ako vizitka, na ktorej stačí stlačiť jedno tlačidlo a človek, ktorému ste ju dali, je s vami okamžite v spojení (www.simphonie.co.uk)
Výrokmi J. A. Komenského sa nechali inšpirovať tvorcovia projektu s názvom VR Union; Karel Hulec a Vítězeslav Plachý. Pracujúc s ideou vzdelávania sa na základe vlastnej skúsenosti priniesli nástroj na virtuálne vzdelávanie prostredníctvom osobného zážitku, ktorý pedagógom uľahčí prácu a skvalitní prípravu žiakov na skutočný život. Ich projekt bol tiež označený ako najlepší technologický projekt a získal cenu HTC Startup roku (www.vrunion.com).
Po VR Union, ktorý sa umiesnil na 4. mieste, odbornú porotu zaujala aj aplikácia Comecross od Jaroslava Škrabálka, ktorý sa so svojím nápadom umiestnil v prvej päťke najlepších nápadov. Aplikácia vám pomôže nájsť tých správnych ľudí, ktorých hľadáte napr. na nejakej akcii či podujatí, a vám tak nikto dôležitý alebo zaujímavý neunikne. Môžete si tak postupne vytvárať sieť kontaktov, ktorá pre vás v bližšej či vzdialenejšej budúcnosti môže byť veľkou výhodou. Aplikácia vám totiž odpovie na otázku, kto z prítomných by pre vás mohol byť zaujímavý či určitým spôsobom prínosný a vy sa s ním môžete skontaktovať (www.comecross.com).
Priniesli sme vám prehľad nápadov, ktoré uspeli u našich západných susedov v podnikateľských súťažiach, aby sme vám ukázali, aké rôznorodé nápady v sebe môžu ukrývať skutočne veľký potenciál. Ak však máte podobný alebo dokonca lepší nápad, ideu, ktorú už dlhšie nosíte v hlave a nechýba vám zdravé odhodlanie s ňou pracovať, no doteraz ste nenašli odvahu na to, aby ste začali, potom by ste nemali prehliadnuť najväčšiu podnikateľskú súťaž na Slovensku; Podnikateľský nápad roka. Jej cieľom je propagovať podnikanie medzi mladými ľuďmi a za pomoci lídrov súčasného biznisu pomáhať oceneným podnikateľským nápadom mladých ľudí pri premene na úspešné podnikanie. Práve pre vás teda môže znamenať úspešný štart vlastného biznisu. Šancu uspieť má každý mladý podnikateľ s inovatívnou myšlienkou a jasnou víziou. Všetky potrebné informácie nájdete na www.podnikatelskynapadroka.sk