Ako podporiť startupový ekosystém na Slovensku

Podpora startupov je dnes politicky aj mediálne populárnou témou. Vláda bude zajtra rokovať o stratégii na podporu startupov, ktorá prináša viacero návrhov na zlepšenie ekosystému. Okrem iného aj priamu finančnú podporu pre startupy, či vouchre na mentoring. Ako sa na podporu startupov pozerá Andrej Kiska, partner Credo Ventures, ktorému je prostredie startupov blízke.

Vláda chystá stratégiu na podporu startupov, ako vnímate túto aktivitu venture fond, ktorý dennodenne so startupmi žije a je v tejto problematike doma?

My sme si vždy poradili sami bez podpory štátu. Začali sme investovať v časoch, keď nikto v štátnej správe nevedel, čo je to startup. Dnes vieme zakladať spoločnosti bez toho, aby štát niečo uľahčoval, už vieme ako preniesť to duševné vlastníctvo do spoločnosti, vieme ako ich ukázať americkým investorom, vieme ako ich predať veľkým spoločnostiam. My sme si už tými chodníčkami prešli a čokoľvek začína robiť v tejto oblasti štát, je pre nás už len marginálna aktivita. Dnes je okolo startupov marketingová vlna a niektorí politici sa chcú na tejto vlne zviesť. Rovnako ako môže štát cez podporné nástroje pomôcť, môže ich zlým nastavením aj veľa pokaziť. Pre nás je lepšie, keď štát nerobí nič, my už sa nejako zariadime.

Návrh stratégie na podporu startupového ekosystému v SR prináša okrem zlepšenia podmienok podnikateľského prostredia aj podmienky, ktoré startupy zvýhodňujú oproti ostatným malým a stredným podnikom (MSP) –napríklad grantové schémy. Myslíte si, že je tento postup správny?

Nemyslím si, že by mali byť startupy zvýhodňované oproti tradičným MSP. Rozdiel medzi startupom a tradičným MSP je, že startup je inovatívna dynamicky rastúca firma s potenciálom dosiahnuť tržby desiatky miliónov eur, všetko ostatné je MSP. V tomto si myslím, že by všetky podniky mali mať rovnakú štartovaciu čiaru z pohľadu toho, aké jednoduché je zakladať firmu, aké jednoduché je legislatívne prostredie, v ktorom pôsobia – toto všetko by malo byť nastavené pre všetkých rovnako. Jediný rozdiel vidím v tom investorskom prostredí. MSP v porovnaní so startupom nepotrebuje veľké množstvo kapitálu na to, aby mohol agresívne rásť.

Čo hovoríte na priame investície štátu alebo štátnych orgánov do startupov?

Najhoršia pomoc od štátu je priama peňažná pomoc pre startupy, kde štát nie je investor. Štát nevie vyberať startupy a nevie, ktoré budú úspešné alebo nie. To je úloha niekoho, kto sa tým seriózne zaoberá. Čiže on má veľa peňazí, no nevie relevantne rozhodnúť, komu ich najlepšie prideliť. Na druhej strane, keď startupy dostávajú peniaze od štátu, potom majú často na investorov nerealistické požiadavky. Štát by mal pomáhať skôr nepriamo - formou zlepšenia podnikateľského prostredia.

Mladým startupistom okrem peňazí často chýbajú vhodní a skúsení mentori, ktorí by im pomáhali presadiť sa na globálnych trhoch. V návrhu štátnej pomoci sa vyskytujú aj takéto vouchre pre mentoring. Budú mať podľa Vás úspech?

Obávam sa, že nie. Nemôžete ľuďom platiť peniaze, aby pomáhali startupom. Tieto veci sa musia robiť zadarmo. My dostaneme ročne približne 600 biznis plánov, stretneme sa so stopäťdesiatmi a do troch zainvestujeme a tým ostatným pomáhame len s vidinou toho, že sa im podarí vytvoriť lepší startup a snáď niekedy v budúcnosti do nich zainvestujeme. Nemôžeme tu vytvárať kultúru toho, že si musia v startupoch privyrábať za štátnu pomoc, pretože tie startupy môžu byť znechutené z toho, že sa tam nanominuje mnoho ľudí, ktorí to robia pre peniaze a nerobia to preto, že by tým startupom chceli reálne pomôcť. Nehovoriac o tom, že koľko je u nás ľudí, ktorí dokážu dať globálne rastúcemu startupu relevantný feedback? Koľko ľudí reálne na Slovensku alebo v Čechách vybudovalo globálny startup a má reálne skúsenosti s tým ako sa to robí?

Článok pokračuje pod reklamou

Ako by podľa vás mal štát podporovať startupy? Treba vlastne podporovať startupy alebo skôr motivovať investorov?

Najväčší problém vidím v anjelskom investovaní. Je veľmi málo bohatých ľudí, ktorí v malom robia investície v desiatkach tisícoch eur na podporu projektov vo fáze čisto prezentácií – jednoducho povedať si – tento tím sa mi páči, síce ešte nič nemá, ale napriek tomu doň investujem zopár desiatok tisíc eur na to, aby sa pokúsil vytvoriť aspoň prototyp.

Podnikateľskí anjeli však podstúpia veľké množstvo rizika, pretože investujú do startupu v takom období, v ktorom najviac startupov zaniká, lebo prídu na to, že ten ich produkt nedáva zmysel. To riziko je až priveľmi vysoké v porovnaní so zhodnotením kapitálu, ktoré takáto investícia pre podnikateľského anjela prináša.

V zahraničí (napríklad v Anglicku) existujú schémy, ktoré fungujú výborne v tom, že kompenzujú podnikateľským anjelom časť podstúpeného rizika formou daňových úľav. Dôsledkom tohto prístupu je, že mnoho ľudí, ktorí majú skvelú sektorovú expertízu a nejaké peniaze, sa podieľa na tvorbe nových podnikov. A tak vzniká základné podhubie. Dnes je však na Slovensku veľmi málo podnikateľských anjelov, ktorí by pomohli tým firmám, ktoré majú „iba prezentáciu“, a preto si myslím, že tu nevznikajú startupy, ale skôr MSP. Fondy, na ktoré sa startup vie obrátiť, očakávajú, že k nim príde už s hotovým produktom alebo s niečím, čo môže ukázať. Nikto z fondov dnes startupu nedá peniaze iba na powerpointovú prezentáciu, čiže na tú úplne úvodnú fázu, kedy ste ešte vývoj produktu nezačali, ale máte len myšlienku. A práve tento bod by štátna podpora mohla riešiť. Takú podporu by som vnímal pozitívne.

Okrem nedostatočného anjelského financovania vidíte rezervy ešte v nejakej inej oblasti?

Ako problém vidím aj to, že slovenský obchodný zákonník neobsahuje veľa vecí, ktoré by sme potrebovali riešiť pri financovaní startupov. Nie je prispôsobený na prácu so startupmi a my to musíme potom rôzne simulovať v zmluvách so startupmi džentlmenskými dohodami. Napríklad v slovenskom obchodom práve chýba stock options plan, čo znamená budúce rozdeľovanie podielov kľúčovým zamestnancom.

Hovorí sa, že na Slovensku chýba dostatok kapitálu pre startupy, je to podľa Vás skutočne tak?

To absolútne nie je pravda! My máme toľko kapitálu, že ho môžeme rozdávať, ale za celý čas sme na Slovensku urobili jednu oficiálnu investíciu. Problém je skôr opačný. Chýba dostatok skutočných inovatívnych startupov. Keďže startup je firma s unikátnym produktom, ktorá má schopnosť globálne rásť, skôr by som povedal, že na Slovensku sa startupmi často nazývajú aj bežné malé a stredné podniky. Nemajú jedinečné produkty, mnohokrát začínajú podnikať s produktom či službou, ktorú okopírovali v zahraničí alebo už existujúcu službu nejakým spôsobom vylepšili. Ak nie je startup v súčasnosti schopný nájsť kapitál na financovanie na Slovensku, kde je ho momentálne podľa mňa veľký prebytok, potom ho žiaľ nenájde nikde inde.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Alojz Hlina o dôsledkoch konsolidácie v gastro sektore

Ako ovplyvní ceny stravovacích služieb zníženie DPH a čo spôsobí transakčná daň? O budúcich výzvach v gastre a ako sa pripraviť, s dlhoročným podnikateľom v tomto segmente.

Kandidáti do europarlamentu 2024: čo sú priority pre podnikateľské prostredie?

Kto z kandidátok parlamentných strán bude v prípade zvolenia do europarlamentu hájiť záujmy slovenských podnikateľov a v čom vidia priestor na zlepšenie?

Programové vyhlásenie vlády z pohľadu biznisu

Vyššie dane, zmena minimálnej mzdy či predvídateľné legislatívne prostredie. Aké priority má štvrtá vláda Róberta Fica v oblastiach týkajúcich sa podnikania?

Opatrenia na konsolidáciu štátneho dlhu: inšpirácia pre novú vládu

Úradnícka vláda vypracovala materiál s opatreniami na záchranu nášho rozpočtu. Rátať treba so škrtmi v dotáciách, zdvihnutím daní aj zmenami v dôchodkoch. Čo ďalšie navrhuje?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky