Ako vytvoriť účinný názov a logo spoločnosti

Ako vytvoriť účinný názov a logo spoločnosti
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Čaká vás kreovanie nového loga a názvu firmy alebo uvažujete o ich zmene? Praktický návod ako na to poskytol Jozef Šétaffy na príklade vizuálu reštaurácií Pizza Mizza, ktoré spoluvlastní.

Vo firme, na obálke, na webstránke, na vizitke či doručenom balíku; v každej z týchto a v mnohých ďalších situáciách je logo firmy jej dominantným podpisom. Stáva sa prvým kontaktným bodom, ovplyvňuje prvotný dojem a očakávania potenciálneho zákazníka. Koncipovanie názvu (mena firmy) ani loga firmy určite netreba v rebríčku priorít pri zakladaní firmy podceňovať. Ich vhodným výberom môže spoločnosť u zákazníka, obchodného partnera, alebo širokej verejnosti zabodovať hneď pri prvom kontakte.

Ako sa Pizza Mizza stala Pizzou Mizzou

Na prvý podhľad jednoduchá činnosť, akou sa tvorba loga môže zdať, má svoje pravidlá a zákonitosti. Ich dodržanie zásadne ovplyvní výsledok; úspešnosť celkového imidžu a prezentácie značky na verejnosti. O názorný príklad a vysvetlenie, ako logo a názov firmy vytvoriť čo najúčinnejšie, sa ochotne podelil Jozef Šétaffy; prezident Slovenskej franchisingovej asociácie. Ako konkrétnu ukážku využil proces tvorby značky a loga reštaurácie Pizza Mizza, ktoré dnes poznáme v tejto verzii:

Rozhodnutie zriadiť reštauráciu padlo v rodine Šétaffyovcov v lete roku 2003. Kancelárske priestory na prízemí ich domu v bratislavskom Starom Meste začali rekonštruovať na gastronomickú prevádzku. „Z viacerých dôvodov sme sa rozhodli pre mediteránsky typ kuchyne s tým, že v hlavnej ponuke menu bude pizza. S takýmto zadaním sme kontaktovali odborníka, aby sme spoločne vymysleli obchodný názov podniku, jeho dizajn a grafický symbol, teda logo,“ listuje v spomienkach Jozef Šétaffy. Po niekoľkých stretnutiach nakoniec jednoznačne zvíťazil názov Pizza Mizza. Nasledoval návrh loga, registrácia domény aj ochrannej známky na Slovensku. „Pretože samotný názov Pizza Mizza sa nám javil málo odlišný od názvov množstva iných pizzerií, pridali sme do variantu loga slová pizza, pasta, caffé bar. Tie mali zvýrazniť, že nejde len o klasickú pizzeriu, ale reštauráciu so širšou ponukou. S cieľom vystúpiť z radu iných pizzerií sme začali používať aj slogan Pizza Mizza - najväčšia pizza v meste, čo v tom čase aj zodpovedalo skutočnosti, pretože 50 cm pizze vtedy ešte v Bratislave nikto nepiekol,“ dodáva.

Pôvodné vzory loga Pizza Mizza

Nové výzvy v Pizza Mizza

Potreba vypracovať modifikovaný koncept iného typu prevádzky a odlíšiť ho názvom aj logom sa objavila spolu s ponukou na zriadenie fastfoodovej prevádzky Pizza Mizza v pripravovanom bratislavskom obchodnom centre. V roku 2009 sa identifikátorov Pizza Mizza dotkli prvé zmeny. „Názov sme doplnili na Pizza Mizza expres, ktorý zodpovedal charakteru takejto prevádzky. Po konzultácii s odborníkmi sme sa rozhodli zmodernizovať grafiku, resp. písmo loga a použiť ju aj v pôvodnom logotype,“ rozpráva Štefan o novom návrhu, ktorý sa nakoniec premietol do kompletného dizajnového manuálu značky.

Zmodernizovaný design ponúkol rôzne možnosti a varianty používania loga. To rodina Šétaffyovcov používala nielen v marketingu a rôznych reklamných kampaniach, ale aj v prevádzkach, jedálnych lístkoch, obaloch na rozvoze, na spotrebných predmetoch, tlačivách, v bežnej korešpondencii a predovšetkým na webe a sociálnych sieťach. „Vďaka relatívne chytľavému názvu a výraznej, dobre zapamätateľnej grafike sa nám podarilo najmä v Bratislave značku Pizza Mizza dostať do povedomia širšej verejnosti. Prispel k tomu aj výklad významu loga. Vonkajší tvar symbolizuje domček ako domáce prostredie v našich reštauráciách. V logu je zároveň zakomponovaný otvor do kamennej pizzovej pece na drevo, v ktorej pečieme pizzu, čo je základným štandardom konceptu Pizza Mizza,“ prezradil Jozef Šétaffy.

Ako sa logo mení na brand

Názov by mal spolu s logom značky odzrkadľovať predmet činnosti spoločnosti, ktorú reprezentuje. „Značka má šancu vybudovať si dobrý imidž iba v prípade, ak je jej obsahom zaujímavý koncept, kvalitne realizovaný na trhu. Pizza Mizza sa vďaka synergii týchto faktorov dostala do povedomia verejnosti a stala sa obľúbenou a známou značkou. To sa, samozrejme, pozitívne prejavilo na komerčných výsledkoch v jej prevádzkach,“ hodnotí zakladateľ obľúbeného reťazca reštaurácií.

Štandardná značka a logo sa na „brand“ menia vtedy, keď sa im podarí preniknúť do širšieho povedomia trhu. „Vo verejnosti by vzhliadnutie loga malo vytvárať asociáciu, v ktorej sa s predmetnou značkou spája jej produkt, ako je to napr. pri značke Coca-Cola. V našom prípade to znamená, že pri názve Pizza Mizza si náš potenciálny hosť vie predstaviť, čo môže v našich prevádzkach očakávať. Od charakteristického interiéru, cez konkrétne menu až po obsluhu aj cenu na určitej úrovni,“ objasňuje jednu z funkcií firemnej značky Jozef Šétaffy.

Vizualizovaná kvalita

Proces budovania brandu má svoje pravidlá i limity. Ide o časovo aj finančne náročný proces, ktorý má často charakteristiky odbornej činnosti. „Pri budovaní brandu Pizza Mizza sme sa neobišli bez konzultácií a spolupráce s marketingovými odborníkmi, grafickým a dizajnovým štúdiom a reklamnými agentúrami. Nutným predpokladom pre jej úspešnosť však je kvalitná a poctivá gastronómia, ktorú v prevádzkach ponúkame,“ hovorí Šétaffy, ktorý systémovým budovaním imidžu značky Pizza Mizza vytvoril predpoklad pre vznik franchisigového konceptu. Brandu Pizza Mizza sa podarilo získať aj oficiálne ocenenia v národnom hodnotení Slovak Superbrands v rokoch 2013 a 2015.

 

Budovanie značky a franchising

Symbolom franšízového konceptu sa stáva práve názov a logo, v prípade ktorého sú pri zazmluvňovaní obchodného vzťahu jasne definované práva, povinnosti a podmienky na jeho používanie. „Názov a logo konceptu sa vo franchisingu využíva ako účinný marketingový nástroj, má preto svoju hodnotu. Je to zároveň duševné vlastníctvo jeho majiteľa, ktoré zvyšuje cenu jeho podnikateľského subjektu. Preto podnikateľ, ktorý sa rozhodol svoj podnikateľský projekt realizovať a rozmnožovať metódou franchisingu, by mal začať od vytvorenia svojej značky a loga a následne budovať ich imidž. Pre členov Slovenskej franchisingovej asociácie je aj prostredníctvom jej Zboru konzultantov pripravený team odborníkov, ktorí vedia pomôcť a poradiť,“ odporúča na záver Jozef Šétaffy, prezident Slovenskej franchisingovej asociácie.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Ako vytvoriť názov pre firmu?

Dobrý názov by mal spĺňať určité kritériá a pri jeho tvorbe pomáhajú viaceré pravidlá. Aké to sú? A kde si overiť, či vytvorené meno firmy možno používať?

Obchodné meno živnostníka a inej SZČO

Aké meno firmy si môže zvoliť fyzická osoba, ktorá si založí živnosť alebo bude podnikať ako slobodné povolanie?

Obchodné meno s.r.o. a iných obchodných spoločností

Na čo je potrebné dbať pri výbere obchodného mena s.r.o. a aké požiadavky stanovuje na obchodné meno s.r.o. legislatíva?

Obchodné meno firmy a jeho právna ochrana

Ako zvoliť obchodné meno pre podnikanie (názov firmy), aby zodpovedalo zákonným požiadavkám a ako sa brániť pred jeho neoprávneným používaním?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky